Sorun ram yuvaları?

erdem_erol
08-04-2007, 11:59   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
12 mesaj

Slm. Bikaç aydır pc im açılırken XP ekrannda yada daha öncesinde (belli bir nokta yok) bir anda kendini restart yapıyor.Nadiren ise pc açıldıkdan 5 10 dk sonra yapıyor ve bu durum tabi hdd me zarar vericek boyutlara geldi.Ram yuvasını değiştirirsem o günlük bir daha aynı sorunu yapmıyor.Ertesi gün yine restart sorunuyla karşılaşınca yine ram yuvasını değiştiriyorum ve yine düzeliyor.Pc me son 4 ayda baza parçalar aldım ve hangisinden sonra bu sorunu yapmaya başladı emin değilim.' ramim var, biri 512 mb elixir, yeni aldığım diğeri ise 1 gb kingston. (frekansları aynı) Sanırım sorun ram yuvasında.Sizce mantıklımı 4 ram yuvasında da sorun olması? Yeni bir board mu lazım?

erkanc
08-04-2007, 12:07   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3,213 mesaj

ramlari gecikme değerleri aynımı bunları kontol et büyük bir olasılıkla aynı değildir bellek uyşmazlığı olabilir tek tek deneyin siteme takrak bakın yine  restart yapıyormu eğer birde diğer aldığınız aygıtları yazsanız daha iy olurdu

erdem_erol
08-04-2007, 12:18   |  #3  
OP Taze Üye
12 mesaj

ramlarin sadece birini bile taksam yine restart oluyo.yuvayı değiştirirsem gün boyu idare ediyo.yani 2 ramim birbiriyle olan bi sorunu değil.Diğer aldığım parçalar sata 80 gb hdd (eskisi öldüğü için aldım ve tek başına kullanıyorum), samsung dvd writer, tv-capture kartı,kasaya 3. bi fan. bunlarla ilgili bi sorun olduğunu sanmıyorum.

erkanc
08-04-2007, 12:22   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3,213 mesaj

size tavsiyem aygıtları tek tek çıkarıp sistemi çalış tırıp restarta hangisinin sebep olduğunu bulmanız gerekir işletim sisteminizi de yeniden bir kurun tüm aygıt sürücüler enson güncellemeleri kurun bir de öyle dene yin sorun anakarttada olabilir

- - - MERT - - -
08-04-2007, 13:02   |  #5  
Yıllanmış Üye
537 mesaj

tv kartını PCI slotların(beyaz slotlar) en altta olanına takın derim. benim eski bilgisayarda buna benzer bir sorun vardı. tv kartından olduğunu anlamıştık daha sonradan. en altta ki slota takınca sorun olmamıştı bir daha.

tv kartı diğer parçalardan uzakta olsun derim. bir deneyin en azından.

GANDALF
08-04-2007, 13:17   |  #6  
Yeni Üye
33 mesaj

ercanc haklı parçaları tek tek dene hangisinde sorun olsuğunu o zaman anlarsın...

boris1
08-04-2007, 13:59   |  #7  
Yıllanmış Üye
209 mesaj

bende de tv kartından dolayı böyle bi sorun yapmıştı yuvaya tam oturmamış olabilir