Sorunu anlayamadım??

M_C
17-12-2009, 09:07   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
231 mesaj

Bilgisayarım akşam kapattığımda sorunsuz du.sabah açtım windows gelmedi.çok bekletti bende gelmeyince kapattım düğmesinden yeniden açtım yine olmadı...sonra akşam gelince tekrar denedim bekledim uzun bi süre açıldı.çok ciddi bi yavaşlık vardı..her adımım geç alıyo,donuyo,uzun bi süre sonra biraz kendine geliyo gibi oluyo ama yine de donuyo arada..format attım formatda dil seçerken bile yavaş geliyo herşey dil seçtiğim bölüm yavaşça açılıyo aşağıya doğru..formattan sonra da aynıydı..harddiski bi arkdaşa götürdüm.onun bilgisayarına takınca onunkide çok yavaşladı benim harda girince bilgisyar kilitleniyordu..arkdaşta bi kaç defa formatlamaya çalıştık yine donuyo.eve getirdim artık formatta atamıyorum %0 da 4 saat bekledim....
.5400 rpm bi hard buldum laptop hardı denemek için dün taktım onada windows kurarken bekletiyo aynı %0 da kalıyo(win7 7600)..harddisk sağlam eminim..benim hard bozuk belli ama başka ne bozuk olabilir..bu hardda da sorun çıkardı.ayrı 4 dvd den kurulum denedim vista da denedim..sonuç aynı..
bi ara camı açmıştım kaloriferler çok yanıyodu rhatlamıştı sanki biraz sıcaklık sorunu olabilir mi..

By_Kert
17-12-2009, 09:44   |  #2  
By_Kert avatarı
Yıllanmış Üye
728 mesaj

Hdd ni deyiştirme imkanın varsa yenisini almanı önerrim veya garantisi varsa bir garantiye gönder derim bütün sistem mahfolmasın

spycan123
17-12-2009, 09:56   |  #3  
Yıllanmış Üye
171 mesaj

Ram'lerinde Olabilir Diye Düşünüyorum
Bendede XP Kurarken Hatalar Gönderme Exe Hataları Veriyordu Zar Zor Kurdum Ama Yarım Yamalak Oldu Durup Dururken Yavaşlama Hatalar Cartlar Curtlar Verirdi Sorun Meyersem Ram'lerin 1 Tanesi Arızalıymış Çıkardım Kendine Geldi Pc

M_C
17-12-2009, 10:21   |  #4  
OP Yıllanmış Üye
231 mesaj

hardda sorun var kesin onu bilyorum..ramlarıde deneyeyim birini çıkarıp diğerini.format atarken bulmamıştı bir defasında da harddiski onu unuttum yazmayı...

Mehmet Çakır
17-12-2009, 11:16   |  #5  
Üye
63 mesaj

Öncelikle bu sorun ram ve hardiskden diye düşünüyorum elinizde başka bir ram varsa onu takın veya iki tane ise ram teker teker takıp öle deneyin hdd'e gelince internette hardisk sıfırlama programları var harddiski tamamen komple sıfırlıyor bu programı deneyin matrox benzeri birşeydi ismi 100 mb civarı bütün herşyi geri getirmemek üzere siliyor ve hardiskiniz tertemiz oluyor..
Öyle hemen yeni hdd falan almaya çalışmayın sakın önce çözüm yollarını deneyin.. Bide kasanızın içindeki parçaları temizleyin bakalım bundanda olabilir bazen..

M_C
17-12-2009, 12:22   |  #6  
OP Yıllanmış Üye
231 mesaj

temizledim aklıma gelmişti..progrmaların sitelerinin linklerni atarsanız sevinirim..bi ramları deneyeyim..

Mehmet Çakır
17-12-2009, 12:32   |  #7  
Üye
63 mesaj

Bu programı indirdikten sonra WİNRAR dosyası olarak geliyor.
WİNRARIN İCİNDE DOSYA İMAJLI HAZIR .ve bunu nero vasıtası ile İSO formatında CD ye YAZDIRIN

CD YAZDIRDIKTAN SONRA Şimdi
biostan boot ayarını PC nin açılşında CD ROM'u görecek şekilde değiştiriyoruz. ( bazı bilgisayarlarda DEL,F8,ESC.... gibi tuşlarla da seçilebiliyor.) eğer bilmiyen varsa genellike sol üst ikinci seçenekte bulunan yer. (cd-rom seçeneğinin harddiskten önce olması yeterli)

Starting Caldera Dr-Dos....

araya bir sürü yazı girecek ve sonunda yeni bir ekran açılacak

Run MaxBlast 4 from floppy or CD[F C]

burada cd den çalıştırdığımız için (C) yi seçiyoruz

sonra Strike a key to continue diyor herhangi bir tuşa basıyoruz ve programın beyaz renkli dil seçim ekranı karşımıza çıkana kadar bekliyoruz

burada en üstte bulunan ingilizce seçeneğini tıklayın (artık mouse aktif)

kısa bir süre sonra karşımıza ekranın sağ tarafında 5 tane seçenek olan bir ekran açılıyor

En üstteki Run MaxBlast 4 Installation Software seçeneğine girin
çıkan sözleşmeye i agree dedikten sonra ana sayfamıza ulaşıyoruz.

!!!!!! önemli !!!!!!

eğer hdd nizi sıfırlayacaksanız ve pcnizde aktif bir windows kurulu değilse yada geçerli bir disk alanı oluşturmadıysanız şimdi karşınıza çıkan seçeneğe hayır demenizi tavsiye ederim. daha hızlı yapıyor.
artık işimiz neredeyse bitti.
sol taraftaki 5 işlemden üstten 4. olan utilities seçeneğine girin
açılan ekrandan 3. sıradaki "zero fill drive (full)" seçeneğini tıklayın.
!!!! eğer harddiskinizde aktif bir bölüm varsa burada karşınıza bir ekran çıkıyor ve size bilgilerinizin kaybolacağını söylüyor. bu durumda ekranın aşağı tarafındaki kutucuğa tıklayıp ileri diyorsunuz.
alıntı.

ÖNEMLİ BİR UYARI: HARDDİSKİ SIFIRLARKEN PROGRAMI DURDURMAYIN VE HDD'DEKİ HERŞEY GERİ GELMEMEK ÜZERE SİLİNİYOR..

İNDİRMEK İÇİN TIKLA

M_C
17-12-2009, 13:56   |  #8  
OP Yıllanmış Üye
231 mesaj

linklerden birisi kullanım kılavuzu zaten..alttaki 104 mb lık olan da .exe kurulum yani isolu bişey yok orda...??

Mehmet Çakır
17-12-2009, 14:10   |  #9  
Üye
63 mesaj

İndirmedim bu program bende olduğu için Iso olarak inmezse eğe nero ile ıso yapabilrisin çok basit bunlar indirmeden mi yazdın bu yorumunu acaba ?
Iso konusunda yardımcı olurum eğer yapamazsanız basit bir iki adımla ıso haline getirip cd ye yazım kullanabilrisiniz zor bişey değil biraz uğraş gerektiriyor sadece...

M_C
17-12-2009, 14:16   |  #10  
OP Yıllanmış Üye
231 mesaj

setup hali indi indirdim..kurucam bilgisayara o halini mi isolucam boot edicem yani...setupı  nası iso yapıcam nası görücek onu anlamadım..

Mehmet Çakır
17-12-2009, 14:37   |  #11  
Üye
63 mesaj

Evet indirdiğiniz setup dosyasını ıso yapıcaksınız bunu yapmak için nero programını açıp matrox setup dosyasını seç ımagready olması lazım sanırım bu şekilde masaustune kaydet daha sonra o dosyayı kalıp dosyası olarak cd ye cekip kullanabılırsın..
Eğer bu yöntem  zor gelirse googledan ıso yapma programı diyerek aratırsan rahatlıkla bulabilrisin..

M_C
17-12-2009, 14:45   |  #12  
OP Yıllanmış Üye
231 mesaj

tm tşkrlr..

zxsel
18-12-2009, 01:17   |  #13  
zxsel avatarı
Yıllanmış Üye
903 mesaj

iso yu nlıte programı ıle yaparsın kurduktan sonra turkcede oluyor vede   bence senın hdd de virüs var donuyorsa pcler  pc ye taktında saglam guncel bır antıvırus  ıle tarat  yada bozuk bad sektor olmus tur hdd tamır programı ıle bunu tamır edersın fabrıka cıkısı gıbı yapan bır progeram vardı ısmın hatırlamadım ımdı ama googleye hdd tamır  program ı yaz  maxblast gıbı bısey dı adı  neyse  bulursun  nlıte progmını kurmadan once pcnde su olması gerekıyor aksı taktırde  nlıte calısmaz vede yuklenmez dotnetfx .exe yuklıcen sanırım oda net frame gıbı bısey

By_Kert
18-12-2009, 09:01   |  #14  
By_Kert avatarı
Yıllanmış Üye
728 mesaj

Hallettinmi dostum peki

M_C
21-12-2009, 09:01   |  #15  
OP Yıllanmış Üye
231 mesaj

boot etti gördü sonra strike when ready gibi bişey yazdı entr yaptm geçtim..not file or not recognized yazdı..vaktim yoktu uğraşmaya bi arkdaiıma bıraktım o da hiç denemediğim bişeyi yapmış xp kurmayı denemiş kasanın içini bile şamadım xp taktım kurdu dedi..sonra eve götürdüm. xp si .sildim win7 kurdum bu sefer win7 de oldu..harddisk benimki değil arkdaşatan aldğım yine..