Sorunu çözemedim?

TDI-R
01-05-2007, 14:01   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

Selamlar hemen konuya girmek istiyorum.

P3 667, Aska Mainboard, 128 SDR, 230W bilgisayarım sorunsuz çalışıyordu ama bi sabah açtığımda Dosta kilitlenmeye başladı ve öyle devam ediyor. Ikinci ekranda daha floppy check yapmadan kilitleniyor bilgisayarım.
HDD, Ram, İşlemci ve Floppyde hiçbir sorun yok, ve bahsettiğim olay bir gün kendi kendine oldu. Kimse karıştırmadı yani.

Sorun ne olabilir? Yardımcı olursanız sevinirim.

Banned
01-05-2007, 14:06   |  #2  
Banlandı
100 mesaj

eceliyle ölmüştür..
işlemciyi çıkar ucundan matkapla del, anahtarlık yap bari

egemengiga
01-05-2007, 14:33   |  #3  
Yıllanmış Üye
4,298 mesaj

p3 667 cok fazla isinan bir islemci. zamanla termal macunu eskimis olabilir. ya da fan tozdan tikanmistir. sogutma sistemini kontrol et.

Banned
01-05-2007, 14:36   |  #4  
Banlandı
100 mesaj
egemengiga
p3 667 cok fazla isinan bir islemci. zamanla termal macunu eskimis olabilir. ya da fan tozdan tikanmistir. sogutma sistemini kontrol et.
"bir sabah açtığımda" diyor kardeş soruyu iyi oku.

egemengiga
01-05-2007, 14:44   |  #5  
Yıllanmış Üye
4,298 mesaj

ben de isi yuzunden olabilir demek istedim zaten. soruyu gayet iyi okudum. benzer sistemleri hep kullandim. eger sogutma sistemi zamanla verimsizlesmis ise bir sabah sorun yapmasi cok normal. umarim islemci ya da anakart isi yuzunden hasar almamistir. hdd, ram, islemci vs. saglam diye yazmis. bunlari baska sistemlerde denediyse ve sorun yoksa anakartta ya da denemediyse ekran kartinda sorun var demektir. arkadasi bir sonraki cevabina gore yonlendirebiliriz.

Son Düzenleme: egemengiga ~ 01 Mayıs 2007 14:45
Banned
01-05-2007, 15:27   |  #6  
Banlandı
100 mesaj

bende kullandım, ısıdan kavrulan bir işlemci ertesi güne problem çıkarmayı beklemez, o an durur zaten.. yoksa eğer durmuyorsa o ısı ona zarar vermiyordur kanımca..
bence sorun işlemcide değil anakartın kondansatorleri şişme yapınca fln da bu sorun olabilir.

asimileci
01-05-2007, 15:40   |  #7  
Yıllanmış Üye
1,996 mesaj

anakart ram veya psu yada cpu da sorun var bence

egemen haklı oda olabilir

TDI-R
01-05-2007, 19:24   |  #8  
OP Taze Üye
3 mesaj
egemengiga
ben de isi yuzunden olabilir demek istedim zaten. soruyu gayet iyi okudum. benzer sistemleri hep kullandim. eger sogutma sistemi zamanla verimsizlesmis ise bir sabah sorun yapmasi cok normal. umarim islemci ya da anakart isi yuzunden hasar almamistir. hdd, ram, islemci vs. saglam diye yazmis. bunlari baska sistemlerde denediyse ve sorun yoksa anakartta ya da denemediyse ekran kartinda sorun var demektir. arkadasi bir sonraki cevabina gore yonlendirebiliriz.
İşlemci fanına baktım çalışıyor. Bir arkadaş monitöre görüntü geldiği için anakart yanmamıştır dedi ama ne derece doğru bilmem.

erks
01-05-2007, 19:33   |  #9  
Yeni Üye
30 mesaj

dostum eger bios açılışında hdd cdrom flopy i okumaya çalışırken yapıyorsa kablolarında sorun ola bilir teker teker takıp dene  anakart yanarsa goruntu gelmez ama biosun bozulmuşsa eger.. yuklemede sorun cıkar. sistem acılmaz.. biosu sıfırlamayı denemeni öneririm

TDI-R
01-05-2007, 19:35   |  #10  
OP Taze Üye
3 mesaj
erks
dostum eger bios açılışında hdd cdrom flopy i okumaya çalışırken yapıyorsa kablolarında sorun ola bilir teker teker takıp dene  anakart yanarsa goruntu gelmez ama biosun bozulmuşsa eger.. yuklemede sorun cıkar. sistem acılmaz.. biosu sıfırlamayı denemeni ö
Cd-Rom ışığı yanıyor ama floppyi okumaya gelmeden donuyor bilgisayar. kabloların hepsini söküp tekrar taktım ayrıca en son bios pilini değiştirdim.

erks
01-05-2007, 20:02   |  #11  
Yeni Üye
30 mesaj

bios ekranına gire biliyorsan eger biosu ordan sıfırlamayı dene olmaz ise benzer özelliklerde bi makinası olan arkadaşın varsa parçaları deneyin bir parça zarar görmüş olabilir.