Spoolsv.exe problemi

Ousan
02-06-2008, 13:08   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4 mesaj

Arkadaşlar merhaba;spoolsv yle ilgili bir problemim var yardımcı olursanız sevinirim.

ASUS'un F3SA modeli laptopa sahibim; geçen hafta oyun oynarken birden ekranda renkler birbirine girdi,ben de restart attım pcye.Windows normal biçimde açıldıktan sonra spoolsv özellikleri geldi, geri yükle butonu vardı,tıkladım hiçbirşeyde olmadı,tamam deyip çıktım,hem her pcimi açışımda sürekli de karşıma geliyor.Ve bilgisayarda bariz bir yavaşlama hissettim.Biraz araştırdım; normalin aksine bende görev yöneticisinde de gözükmüyor bu spoolsv, ama performans oldukça düştü.Nasıl bir çözüm önerirsiniz?

Şimdiden teşekkürler

Banned
02-06-2008, 16:36   |  #2  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Baslat Calistir a cmd yazip bir dos penceresi açın.

aşağıdaki komutları verin

net stop spooler
del /q %SystemRoot%\System32\spool\printers\*.*
net start spooler

Umarim probleminizi cozer.

Ousan
02-06-2008, 17:43   |  #3  
OP Taze Üye
4 mesaj

İlk komutu girdikten sonra sistem hatası verdi.sonra görev yöneticisi-hizmetler e girdim ordan güvenlik onayı verilerek girilen hizmetlere girip kapattım programı, 2.komutu girdim dosya bulunamadı dedi.

System32 klasörüne girip baktım Printers dosyası hakkaten de boşmuş:)

Bleak
05-06-2008, 11:35   |  #4  
Taze Üye
1 mesaj

Merhaba,

Aynı sorun bende de başgösterdi sanırım, birkaç gün önce... İşin kötüsü bu işlerden pek anlamam ben.

Yukarıdaki dos komutlarından ilkini verir vermez:
"5 sistem hatası oldu
Erişim engellendi" dedi bana. Açıkçası ne yapacağımı bilemiyorum, yukarıdaki tavsiyeyi de gerçekleştirmek istedim ancak hizmetlerden programı kapatamadım. Onun için de erişim engellendi dedi...

Yardım ederseniz çok sevinirim,
Şimdiden teşekkürler...

SaGoPa KaJMeR.
18-06-2008, 01:48   |  #5  
SaGoPa KaJMeR. avatarı
Yıllanmış Üye
2,547 mesaj

Spoolsv.exe bir windows hizmeti. Yazıcıyla iligili, yazdırma biriktiricisi de denilebilir. Ancak bu hizmet backdoor olarak ta kullanılabiliyor. Backdoor.Ciadoor.B Trojan. Bunu kaldırmak içine önce sistem geri yüklemeyi kapat. Bilgisayarım sağ tıkla->Sistem geri yüklemeyi kapat. Sonra güncel bir antivirüs programı ile (Norton, McAfee vs.) bilgisayarı tarattır. Antivirüsle trojan dosyalarını sildikten sonra, registry'den calıştır->regedit. HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Curr entVersion\Run anahtarını etkinleştir ve sağ taraftan "Print Spooler"="%windir%\spoolsv.exe" değerini sil. Ardından tekrar HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Curr entVersionRunServices anahtarını etkinleştir ve tekrar biraz önceki aynı değeri sil. Son olarak HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Curr entVersion\PoliciesExplorer\Run anahtarına da aynı şeyi uygula ve çık. Antivirüs programı aslında temizlemesi gerekir ama bazen registry den de bunları yapmak gerekiyor. Daha fazla bilgi için ingilizcen varsa http://www.symantec.com/security ... 2003-112315-1255-99 adresine bir bak. Aynı derdi ben de yaşamıştım. Antivirüsle taratmak yeterli olmuştu.

Son Düzenleme: SaGoPa KaJMeR. ~ 18 Haziran 2008 04:19
swagger
19-10-2008, 11:51   |  #6  
Taze Üye
1 mesaj

merhaba
bende bilgisayar ilk açıldığında spoolsv.exe kapatıldı diyor. tamama basıyorum gidiyor. görev yöneticisinde de böyle bişey yok. acaba bu bir virüs olabilir mi?

ercixxx
07-03-2009, 18:44   |  #7  
Taze Üye
1 mesaj

bende de vista home basic 32 bit işletim sistemi ve Lexmark F4270 All-in-one yazıcı var.yazılımsal bi problem...(CDsinden yüklemeyi ve Lexmarkın kendi sitesinden indirdiğim driverlardan ne kadar yüklemeye çalıştıysam da olmadı)azıcı ekle dediğimde yazdırma biriktiricisinin yeniden başlatılması gerektiği yazıyo hizmetlerden yazdırma biriktiricisi'ne başlat dediğimde "Windows Local Computer üzerindeki yazdırma biriktiricisi hizmetini başlatamadı.Hata 1068:bağımlılık hizmeti veya grubu başlayamadı." uyarısını veriyor.Tanıtmam için ne yapmam gerekiyor? teşekkürler...(ayrıca kendi cd sinden yüklerken de "Setup has determined that the spooler service is stoppped.In order to continue installation,it must be started.Do you want the spooler service started now?Choose 'Yes' to start thee service ant continue the installation or choose 'no' to exit the installation.Yes e de bassam bişey olmuyo no ya da... bu da ayrı bi problem )ilginize şimdiden tşk...

kedom
17-02-2012, 11:36   |  #8  
Taze Üye
4 mesaj
Alıntı: khramn  
Baslat Calistir a cmd yazip bir dos penceresi açın.

aşağıdaki komutları verin

net stop spooler
del /q %SystemRoot%\System32\spool\printers\*.*
net start spooler

Umarim probleminizi cozer.

usdat tesekkur ederim onerin cuk oturdu kurtuldum su illetten

Son Düzenleme: kedom ~ 17 Şubat 2012 12:23