Spore: Dünyanın tartıştığı oyunu inceledik

CHIP Online
14-11-2008, 21:06   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Bir hücreden doğan yeni bir yaşam: Dünyanın tartıştığı oyun Spore, A'dan Z'ye CHIP Online'da...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Spor ... inceledik_9547.html

Resimlerle: Spore: Dünyanın tartıştığı oyun

Ömür Topaç - Level

Dünyanın en büyük parçacık fiziği araştırma merkezi CERN'de yapılan yüzyılın deneyinde, evrenin ilk yaratılış anı yeniden canlandırılıyor. Canlandırılıyor canlandırılmasına ama ben ekranımda bu 10 milyar Dolar'lık yatırımın bir sonraki aşamasına geçmişim bile. Çarpışmalar bitmiş, ortalık sakinleşmiş ve evrendeki ilk canlıları oluşturmak üzere biz bir meteora binmişiz, gezegenimize doğru yol alıyoruz.

Yapımcılarının tabiriyle bir "tanrıcılık" oyunu olan Spore, çıkış tarihinin CERN'deki Big Bang deneyiyle aynı zamana denk gelmesiyle biraz şüphe uyandırıyor açıkçası. İngiliz Independent gazetesi, bir kara delik tarafından yutulmamız ihtimalini düşünmüş olmalı ki deneyden bir gün önce okuyucularına peşin peşin "Bir sonraki evrende görüşmek üzere." diyerek veda etti. İşte, biz şu anda bahsedilen bir sonraki evrendeyiz.

Bilimsel literatürde Spore, "eşeysiz üreyen türlerde, küçük ve dayanıklı olan üreme hücresi" olarak tanımlanıyor. Baş kahramanının oyuna ismini verdiği Spore, efsanevi oyun tasarımcısı ve Maxis firmasının kurucusu olan Will Wright'ın oyun dünyasına sunduğu son armağan. Her biri zamanında yeni bir oyun türünü tanımlayan SimCity'nin ve The Sims'in yaratıcısı olan Wright, ilk kez adında "Sim" kelimesi geçmeyen bir oyun ile karşımızda.

Biraz geçmişe dönelim ve The Sims serisini hatırlayalım. Serinin ilk oyunu Şubat 2000'de piyasaya sürülmüştü. Spore ile ilgili projenin başlangıç tarihiyse yine 2000 yılına denk geliyor. Dolayısıyla, The Sims'in hayatımıza yerleşmeye başladığı ilk günlerden beri Spore için kafa yorulmaya başlandı. Bir gerçek vardı; Will Wright, The Sims ile sadece bir oyun tasarlamamıştı; tüm dünyanın oyun kavramı ile ilgili algısını baştan yaratmıştı. Bakın dikkat edin, "tüm oyuncuların" demiyorum, tüm dünyadan bahsediyorum. Bugün annenize, babanıza ya da tam tersi çocuğunuza bile sorsanız belki de The Sims nedir, bilecektir. Will Wright'ın asıl hedefinin mevcut oyuncular olmadığı çok açık; oyun oynamayanları bile cezp edecek adımlar atıyor. Sıkı bir oyuncu olarak dokuz sene boyunca, The Sims gibi basit bir oyunu reddetmiş olabilir, hatta Spore çıktığında oyuna şöyle bir bakıp burun kıvırmış olabilirsiniz. Ancak The Sims serisinin başarısı ortada; 16 Nisan 2008 itibariyle seri, 100 milyon adet sattı ve yine aynı sene beş dalda Guinness Dünya Rekorları kitabına girdi. Spore'un da benzer bir başarıyı yakalayacağı aşikar.

Tüm konu: Spore: Dünyanın tartıştığı oyunu inceledik

Resimlerle: Spore: Dünyanın tartıştığı oyun

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Spore'u oynadınız mı?

uGuR.uK
14-11-2008, 17:12   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj

oynadım, ilk baslar cok eglenceli geliyor. çizgisel ve daha cok renkli eglenceli tasarımı var, öyle ucuk gercekci grafikler yok ki bence gerekte yok. zamanı eglenceyle gecirmek icin bire bir. ancak oyun ilerledikce biraz sıkıcı olabiliyor tabi bu kişiye ve gelişime göre degisir. ben cok uzun süre pc başında oyun oynicak zamanı bulamadıgımdan daha kısa sürede eglenceyi yada aksiyonu yaşatıcak oyunlar hoşuma gider ama kardeşim gibi saatler harcayabilirseniz tamamiyle size ait bir gezegen hatta galaksi yaratmak hoş tabiGülümseme

Borga-x
14-11-2008, 17:15   |  #3  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

Onu bunu bilmiyorumda Fallout 3 oynayın derim. Crysis'ten bile çok daha iyi bir konusu var. Oyundaki atmosfer sizi anında içine çekiyor. Büyük bir bilinmezlik içinde yaşıyorsunuz. Çok deli bir oyun.. Kesinlikle tavsiye ediyorum. Bırakın SPORE'u filan..

omer_6134
14-11-2008, 17:17   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
2,789 mesaj

Eğlenceli oyuna benziyor :)

man on the moon
14-11-2008, 18:05   |  #5  
man on the moon avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,151 mesaj

tabii ki.
eskiden bir oyun bilirdim şimdi iki oldu...
Sim city ve spore

kalamarr
15-11-2008, 09:21   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
561 mesaj

pirate bay sağolsun oynadım. zevkli bir oyun. en sevdiğim yanı benim sistemde tüm grafik ayarları düşük olarak hiç takılmadan ve rahatlıkla oynadım.

benim laptop:
intel pentium m 1.7 ghz 400 fsb dothan 735
1x2 gb 667 mhz ram
intel 915 gm çipset
dahili 128 mb paylaşımlı(intelin ilk 3d grafik destekleyen dandirik bir dahili ekran kartı)

aksiyon70
11-04-2009, 19:35   |  #7  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

spore yi nerden indiriyorsunuz lutfen söyleyin