SQL Server'ı TCPIP Üzerinden Uzaktan Acma Ayarı

ediptufekciler
01-11-2012, 20:45   |  #1  
ediptufekciler avatarı
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 6
30 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Tem 2012

Microsoft SQL Server'a uzaktaki bir bilgisayardan bağlanmak için tek yapmanız gereken, SQL Server Manager'da makinenin adı, kullanıcı adı ve şifreyi girmek veya programdaki connection stringi değiştirmek gibi gelir insana... Hata mesajı verince anlarsanız o kadar basit olmadığını.

Bu yazı, SQL Server 2008 sürümünde uzaktan bağlantı ayarlarının nasıl yapıldığını anlatıyor.

1. SQL Server Configuration Manager'i açın.


 Server Network Configuration / Protocols for MSSQLSERVER yaprağına gidin.


3. Sol tarafta, SQL Server'ın istemcilerle iletişim için kullandığı protokoller görünecektir. TCP/IP'ye çift tıklayarak ayar penceresini açın.

4. Protocol sekmesindeki Enabled ayarını Yes yaparak TCP/IP protokolü ile bağlantı kabul edilmesini aktif hale getirin. 


5. Şimdi sunucunun hangi IP adresine/adreslerine gelen TCP/IP yanıtlarına cevap vereceğini belirlememiz gerekiyor. Varsayılan olarak (doğru tahmin, güvenlik sebebiyle) SQL Server hiçbir uzaktan bağlantıya yanıt vermez. İstediğiniz bağlantıları açmak için, IP Addressessekmesine geçin.

6. Bu sekmede sunucunuzun o anda sahip olduğu tüm IP adresleri görünecektir. 127.0.0.1 gibi özel bağlantılar ve eğer birden fazla ağa bağlıysanız bu ağlar listede listelenecektir. Bu IP adreslerinin hangilerinden bağlantı kabul etmek isiyorsanız, bu IP adreslerinin ayarları içerisinde yer alan Enabled propertylerini Yes yapın. Örnekte SQL Server tüm sunucu IP'lerinden gelecek bağlantılara açık bir şekilde yapılandırılıyor. 

Böyle bir ayar neden var?

Sunucunuzda iki ethernet kartı olduğunu düşünün. Birisi İnternet'e çıkıyor, diğeri IIS sunucusuna bağlı. İnternet'ten gelecek doğrudan veritabanı bağlantılarını kabul etmemek için dış IP'yi bağlantılara kapatmak, IIS sunucusu ile kurduğunuz ağdan ise veritabanı bağlantılarına izin vermek isteyebilirsiniz.

7. İstediğiniz IP'leri Enabled yaptıktan sonra OK ile pencereyi kapatın.

8. Değişikliklerin, sunucunun bir sonraki başlatımında aktif hale geleceğini bildiren kutucuğu OKile kapatın.


9. Şimdi sunucuyu tekrar başlatmamız gerekiyor. Eğer maceracıysanız tüm sunucuyu yeniden başlatabilirsiniz. Yok kalsın diyorsanız, sadece SQL sunucu servisini yeniden başlatmak içinSQL Server Configuration Manager'de SQL Server Services kısmına geçin.

10. SQL Server (INSTANCE ADI) isimli servise sağ tıklayın ve Restart'ı seçin. Bir süre sonra servis kapanıp tekrar açılacaktır. 

Windows Firewall'ı Ayarlayalım

11. SQL Server kısmındaki ayarlamalar bitti. Şimdi gelen bağlantıları engellememesi için Windows Firewall'ın ayarlarını yapmamız lazım. Bunun için Windows Firewall'ı açın.

12. Sol taraftaki seçeneklerden Advanced Settings bağlantısını seçin.


13. Gelen pencerede sol taraftaki Inbound Rules seçeneğine tıklayın.

14. Actions kısmından New Rule...'ye basın.


15. Rule Type aşamasında PortProtocol and Ports kısmında TCP ve port numarası olarak1433'ü seçin.


16. Action aşamasında Allow the connection diyerek, bu porttan gelen bağlantılara izin verin.

17. Profile aşamasında üç seneçeği de seçerek, gelen bağlantı nereden olursa olsun (yerel ağ, dışarıdan, vs...) bağlantıya izin vermesini sağlayalım.

18. Name aşamasında bu kurala bir isim vererek yapılandırmayı sonlandıralım. • 19. Artık bağlanabilirsiniz. Eğer yetkileri doğru ayarladıysanız, bağlanmak için artık sadece sunucunun makine adına veya IP adresine ihtiyacınız var. Bu IP'ye 6. adımda izin vermiş olmalısınız ve bu IP ile sunucuya bağlanmak istediğiniz bilgisayar arasında bağlantı kurulabiliyor olmalı. Sunucuya bağlanmak istediğiniz bilgisayarda SQL Server Management Studio'yu açın.

  20. Server kısmına bağlanacağınız bilgisayarın (yani ayarını yaptığınız sunucunun) makine adını veya IP adresini yazın. Daha önce sunucuda yetkilendirilmiş bir kullanıcı hesabı ile giriş yapın. (Bu örnekte sa ile giriş yapılmıştır.)


  21. Bitti.

  Ufak Notlar


  • Bu anlatım Windows 7 Professional üzerinde çalışan Windows Virtual PC üzerinde çalışan Windows 7 Ultimate üzerinde çalışan bir SQL Server 2008 sunucusu üzerinden yapılmıştır. Diğer sistemlerde ayarlar ufak da olsa farklılık gösterebilir.
  • Bu ayarlarda SQL Server'a kullanıcı hesabı eklemek anlatılmamıştır, hali hazırda bağlantıya hazır bir kullanıcı hesabınız olduğu varsayılmıştır.
  • Windows Firewall dışındaki ürünlerde TCP 1433 portundan gelen bağlantı isteklerine izin vermek üzere yapılandırma yapmalısınız. Port numarası 6. adımdaki ayar penceresinden değiştirilebilir.
  • Hala bağlantı kurulamıyorsa, bazı fiziksel ağ bileşenleri bu portu engelliyor olabilir. Benim gibi sanal bir makine üzerinde veya ağ altyapısını çok iyi bildiğiniz bir yerde veya cross kablo ile deneme yapmanızı öneririm.
  • Sunucunuza İnternet'ten bağlantı izni vermek ciddi bir güvenlik açığdır. Kiminle neyi paylaştığınıza, özellikle firewall ayarları esnasında çok dikkat ettin. Vallahi hiç acımazlar.

 • Bu yazıda SQL Browser servisi aracılığı ile SQL Server Management Studio'da ağdaki sunucuları görebilme özelliği

ediptufekciler bu faydalı başlığı için aşağıdaki 3 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
orhanbayram
02-11-2012, 09:33   |  #2  
orhanbayram avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 8
333 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Ağu 2012

Sanırım bu konu bir zamanlar canını çok sıkmış 

ediptufekciler
02-11-2012, 19:11   |  #3  
ediptufekciler avatarı
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 6
30 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Tem 2012

Sanki Gibi Cıldırdıştım Sunucudaki Dosyaya Ulaşamıyordum

KuaforPlus
18-11-2012, 22:17   |  #4  
KuaforPlus avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
223 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Nis 2007
104

Çok Güzel Bir Anlatım Olmuş Teşekkürler...

beruku
06-09-2016, 00:34   |  #5  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Eyl 2016

çok sağol 15 gündür araştırıyordum senin kadar detaylı anlatan olmadı.

cetincenk
25-12-2016, 19:48   |  #6  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Ara 2016

server kurulu makinanın adı: SERVER

instance adı: SQLExprss

uzak bağlantı ayarlarını da harfiyen yaptım. bağlanırken  sunucu adında ya sadece SERVER  yazacam yada SERVER,1433\SQLExpress

ama daha önceden yapılmışbir uygulamada bağlantı ayarları için SERVER\SQLExpress  olarak belirtilmiş ve bunu değiştirme olanağım yok.  sorum şu  sql kurulu makinada nasıl SERVER\SQLExpress  olarak bağlantıyı tekrar ayarlayabilirim.

kitaptozu
01-11-2017, 06:04   |  #7  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Kas 2017

Güzel bi paylaşım.

Benim şu şekilde bir sorum olacak. Burada yaptığımız işlemleri C# programlama dilinden cmd ekrana komutlar göndererek yapabilir miyiz? Yada bilgisayarda yaptığımız her bir işlemi cmd komutları şeklinde bize gösterebilecek program var mı?

Bir proje üzerinde çalışıyorum ve projeyi database ile bir  setup yapacağım ve programın dışında bir yerden ayarlanmasına gerek kalmadan normal bir kullanıcının ayar yapabileceği düzeye indirmek istiyorum. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.