Srt Dosyası hakkında..

Arturo-Bandini
13-05-2010, 02:14   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
26 mesaj

Arkadaşlar altyazı programı ile altyazı yaptım ve onu kaydettim fakat daha sonra (neden bilmiyorum :) )bu kaydettiğim srt dosyasını wordpad ile açmaya çalıştım ve şimdi bütün kaydettiğim srt dosyaları otomatik olarak wordpad oluyor uzantısıda srt olarak kalıyor ve işe yaramıyor,içi boş oluyor çünkü.Normal de srt dosyasını wordpad in içine sürükleyip bırakmam gerekirken yanlışlıkla böyle bir şey yaptım.Bunu eski haline nasıl döndürebiliriz?

mcafee23 ayrılmıştır
13-05-2010, 02:27   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
3,717 mesaj

[url=http://img12.imageshack.us/img12/7583/ekranalntsde.jpg][/url]

regedit'i aç 1 yazan yerdeki yolu bul srt anahtarının altında openwithlist haricinde klasör varsa sil ve a,b,mru list yazanları da sil olay tamam

Son Düzenleme: mcafee23 ayrılmıştır ~ 13 Mayıs 2010 02:29
uGuR.uK
13-05-2010, 03:16   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj

regeditle hiç uğraşmadan, o ".srt" dosyasına sağ tıkla ve birlikte aç'a gelip senin altyazı uygulamasını seç ve tamam ile onayla. tabi bu işlemi yaparken o pencerenin alt kısmında bulunan bu uzantıyı hep bu programla aç benzeri seçeneğin işaretli olması lazım ki bundan böyle her seferinde senin programla açılsın.

nonpasaran
13-05-2010, 10:34   |  #4  
nonpasaran avatarı
Yıllanmış Üye
1,216 mesaj
Alıntı: mcafee23  
regedit'i aç 1 yazan yerdeki yolu bul srt anahtarının altında openwithlist haricinde klasör varsa sil ve a,b,mru list yazanları da sil olay
yok dostum ya bu problem bende de var bende daha evvel bunları sildim ama silmenle geri gelmeleri bir oluyor gerçi ben alt yazı hazırlamadığım için problem olmuyor alt yazıların gösterilmesinde de hiçbir problem yok bu yüzden de üstüne düşmemiştim ama şimdi benim de kafama takıldı biraz kurcalayayım bakalım ne olacak Gülümseme

EK: HKEY_CLASSES_ROOT ta bulunan .srt anahtarını silmek gerekiyormuş
Sonuç olarak mcafee nin dediklerine ilaveten bir de HKEY_CLASSES_ROOT ta bulunan .srt anahtarını tamamen  silip bilgisayarı yeniden başlattığınızda varsayılan haline dönüyor Gülümseme

EK 2 : Uğurcum senin dediğinde doğru ama sadece programın belirli bir varsayılanı varsa.Eğer srt gibi varsayılanı olmayan ama sonradan varsayılan atanmış bir uzantıyı tekrar varsayılansız(Garip bir kelime oldu) haline getirmek istiyorsan senin dediğin işe yaramıyor maalesef u durumda bizim dediğimiz yol uygulanmalı

Son Düzenleme: nonpasaran ~ 13 Mayıs 2010 10:54
Arturo-Bandini
13-05-2010, 11:48   |  #5  
OP Yeni Üye
26 mesaj

Herkese teşekkürler.Dediklerinizi yaptım.McCafe nin dediği şeyleri sildim fakat tekrar geri geldiler. Gülümsemeİşlevsel olarak sorunum düzeldi ama tam olarak eski haline gelmedi.Yani notepad li srt dosyamı tıkladığımda artık içindekiler görünüyor ama dosya eskisi gibi, "tıkladığımızda açılmayan eski srt versiyonu" na dönmedi sadece içindekileri görebilir hale geldim.Simgesi hala notepad.

Nonpasaranın dediği gibi .srt yi tamamen silersem sanki bilgisayarımda .srt uzantısını tamamen yok edip artık o dosyaların devamlı notepad ile açılacağını düşündüğümden "regedit/hkey classed root" daki .srt yi silemedim.Elim gitmedi.

NOT: Bu arada yanlış bilgi vermişim.Wordpad değil winword ve notepad le açmaya çalışmışım. kayıt defterinde de "a,b" yazan yerler yerine  d ve e olan "winword.exe" ve "notepad.exe" ile "mru" yu sildim.

Aşağıda tekrar geri gelen dosyaların resimlerini ekledim.

notepad görünümlü srt;

nonpasaran
13-05-2010, 12:04   |  #6  
nonpasaran avatarı
Yıllanmış Üye
1,216 mesaj
Alıntı: Arturo-Bandini  
Herkese teşekkürler.Dediklerinizi yaptım.McCafe nin dediği şeyleri sildim fakat tekrar geri geldiler. Gülümsemeİşlevsel olarak sorunum düzeldi ama tam olarak eski haline gelmedi.Yani notepad li srt dosyamı tıkladığımda artık içindekiler görünüyor ama dosya eskisi gibi, "tıkladığımızda açılmayan eski srt versiyonu" na dönmedi sadece içindekileri görebilir hale geldim.Simgesi hala notepad.
<

Nonpasaranın dediği gibi .srt yi tamamen silersem sanki bilgisayarımda .srt uzantısını tamamen yok edip artık o dosyaların devamlı notepad ile açılacağını düşündüğümden "regedit/hkey classed root" daki .srt yi silemedim.Elim gitmedi.

NOT: Bu arada yanlış bilgi vermişim.Wordpad değil winword ve notepad le açmaya çalışmışım. kayıt defterinde de "a,b" yazan yerler yerine  d ve e olan "winword.exe" ve "notepad.exe" ile "mru" yu sildim.

Aşağıda tekrar geri gelen dosyaların resimlerini ekledim.

notepad görünümlü srt;

dediğim gibi aynısı bende vardı ama umursamıyordum senin sorunu görünce kurcalayıp ben düzelttimsilmende hiçbir sakınca yok ama madem elin gitmedi HKEY_CLASSES_ROOT ta bulunan .srt dosyasına sağ tıkla ver de bir yere kaydet böylece o anahtarı .reg olarak yedeklemiş olacaksın sonra sil bir problem olursa sadece yedeklediğin .reg dosyasına çift tıklayıp kayıt defterine eklersin problem olmaz merak etme ben blogumda yazdığım yazılar için binlerce anahtarı sildim ekledim hala çökertemedimAğzı kulaklarına varıyor

Arturo-Bandini
13-05-2010, 13:15   |  #7  
OP Yeni Üye
26 mesaj
Alıntı: nonpasaran  
dediğim gibi aynısı bende vardı ama umursamıyordum senin sorunu görünce kurcalayıp ben düzelttimsilmende hiçbir sakınca yok ama madem elin gitmedi HKEY_CLASSES_ROOT ta bulunan .srt dosyasına sağ tıkla ver de bir yere kaydet böylece o anahtarı .reg olarak yedeklemiş olacaksın sonra sil bir problem olursa sadece yedeklediğin .reg dosyasına çift tıklayıp kayıt defterine eklersin problem olmaz merak etme ben blogumda yazdığım yazılar için binlerce anahtarı sildim ekledim hala çökertemedimAğzı kulaklarına varıyor
Dediğiniz dosyayı da sildim. Gülümseme Herhangi bir değişiklik olmadı.Ama dediğim gibi problemim kısmen halloldu teşekkür ederim fakat bu ".srt" dosyasını eskiden bilgisayarımda olan ".srt" ler gibi yapmak istiyorum yani düz beyaz, kağıt simge olarak gözüken, üzerine çift tıkladığımızda tek başına açılamayan srt. Gülümsemeçünkü .srt dosyalarına çift tıkladığımızda açılmaması gerekiyor.Siz düzelttiğinizde eski haline mi döndü yoksa resimdeki gibi notepad veya neyle açmaya çalıştıysanız onun simgesi hala duruyor ve üzerine
çift tıkladığınızda da o programla mı açıyor?

Acaba bilgisayardan notepadi kaldırsam sorunum hallolur mu?Ama notepadi kaldırınca tekrar nasıl geri getiricem onu bilmiyorum.Geri getirdiğimde .srt dosyaları tekrar notepad olur mu onuda bilmiyorum.

nonpasaran
13-05-2010, 19:31   |  #8  
nonpasaran avatarı
Yıllanmış Üye
1,216 mesaj
Dediğiniz dosyayı da sildim. Gülümseme Herhangi bir değişiklik olmadı.Ama dediğim gibi problemim kısmen halloldu teşekkür ederim fakat bu ".srt" dosyasını eskiden bilgisayarımda olan ".srt" ler gibi yapmak istiyorum yani düz beyaz, kağıt simge olarak gözüken, üzerine çift tıkladığımızda tek başına açılamayan srt. Gülümsemeçünkü .srt dosyalarına çift tıkladığımızda açılmaması gerekiyor.Siz düzelttiğinizde eski haline mi döndü yoksa resimdeki gibi notepad veya neyle açmaya çalıştıysanız onun simgesi hala duruyor ve üzerine
çift tıkladığınızda da o programla mı açıyor?

Acaba bilgisayardan notepadi kaldırsam sorunum hallolur mu?Ama notepadi kaldırınca tekrar nasıl geri getiricem onu bilmiyorum.Geri getirdiğimde .srt dosyaları tekrar notepad olur mu onuda bilmiyorum.

yeniden başlattın mı?
Bende tamamen düzeldi daha önceden aynı seninki gibi notepad idi

Bütün adımları baştan yap önce mcafee nin dediği değerleri sonra benim dediğimi sil ve yeniden başlat
olmadı ikon belleğini sıfırla burada nasıl yapılacağını anlattım

Arturo-Bandini
13-05-2010, 21:20   |  #9  
OP Yeni Üye
26 mesaj

Oh be!sonunda düzeldi,kurtuldum.McCafenin değerlerini girip oraları tekrar bi temizledim.İkon sıfırlamayıda yapıp restart atıncaherşey eski haline döndü.yardımcı olan herkese teşekkürler.

İşlemcinin%100 çalışması sorununu nasıl çözebileceğimiz hakkında bilgileriniz varsa aşağıdaki linkten yardım ederseniz çok memnun olurum.(virüs yüzünden değil taramalarda virüs bulunamadı) Şu an tek sorunum bu kaldı.

https://www.chip.com.tr/forum/cpu-bosta-iken-bile-bilgisayar-yuzde-100lerde-dolasiyor_t162959_wp2.html#876823

Son Düzenleme: Arturo-Bandini ~ 13 Mayıs 2010 21:24
nonpasaran
14-05-2010, 00:41   |  #10  
nonpasaran avatarı
Yıllanmış Üye
1,216 mesaj
Oh be!sonunda düzeldi,kurtuldum.McCafenin değerlerini girip oraları tekrar bi temizledim.İkon sıfırlamayıda yapıp restart atıncaherşey eski haline döndü.yardımcı olan herkese teşekkürler.<

İşlemcinin%100 çalışması sorununu nasıl çözebileceğimiz hakkında bilgileriniz varsa aşağıdaki linkten yardım ederseniz çok memnun olurum.(virüs yüzünden değil taramalarda virüs bulunamadı) Şu an tek sorunum bu kaldı.

bu sorununu buradan çözmek pek mümkün görünmüyor srt dosyasında sorun belli çözümler belli idi ama bu sorunun yüzlerce sebebi olabilir perfmon dan gözetleyeceksin hangi uygulama işlemciye yük bindiriyor olmadı msconfig den tanımlama başlangıcını işaretleyip sorunun çözülüp çözülmediğine bak çözülüyorsa problemli uygulamayı tesbit edene kadar normalde çalışan uygulamaları teker teker başlat