Ssd Formatlanmıyor

halocanaydin
18-04-2021, 13:07   |  #1  
halocanaydin avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

Merhabalar,

Elimde Toshiba OCZ TR200 240 GB 2.5" SATA3 SSD 555/540 ssd var. Kendimi kontrol edemeyerek sata modunu ide den AHCI ye geçirdim ve doğal olarak boot olayı gerçekleşmedi. Bir kaç kere boot gerçekleşmeyince bende şüphelenip ikinci hdd den boot edip disk yöneticisinden ssd ye baktığımda "ayrılmamış" olarak görünmekteydi. Flash diske windows'u atıp boot ettim. Sonrasinde hdd seçim ekranında seçilen hdd ye windows kurulamayacağı hatasını aldım. Deniyorum hata veriyor. Sonrasında diğer hdd deki windows geçip Disk Yöneticisinden formatlamaya çalışıyorum. Süreki Disk1 i başlat diyor mbr yi seçip (sistemim uefi değil) başlat diyorum bir g/ç hatası yüzünden başlatılamadı diyor. DISK PART ile list disk deyip disk0 seçiyorum (bu arada disk 0 ssd ve online yazmak ile birlikte toplam hdd boyutunu da göstermekte) ilk başta clean diyorum successfully diyor. create partition primary dediğimde ise disk yöneticisindeki gibi bir g/ç hatası veriyor ve işlem yapmıyor. Denemediğim program kalmadı. Linux'ta gpart programı ile denedim. Seatools'un bootable versiyonunu denedim, aomei, paragon hard disk manager'i denedim. Birçoğu yeniden bölümleme işlemi başlatınca işlem başarılı desede sonuç değişmedi. AHCI moduna bu şekilde alıpta HDD nin böyle olması normal midir? Bu konuda yardımlarınız rica ediyorum. Ekran görüntüleri ektedir.

excel_mustafa
18-04-2021, 18:49   |  #2  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,444 mesaj

bios güncel değilse veya anakart eskiyse ahcı modunda ssd yi tanımlayamıyordur. sdd ve hdd yi çıkarıp biosu sıfırla. sata ayarı ahcıda kalırsa ide ye çevirip ssd ve hdd yi takıp çalıştır. biosu güncellemek belki bu hatayı düzeltir.