SSD ile ilgili birkaç soru...

Atakanbasturk
17-08-2011, 11:14   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
44 mesaj

SSD lerle ilgili araştırmalar yaptım, tatmin edici bilgiler öğrendim. Ve her kullanıcı gibi bende kullanmak istiyorum. Ancak gene her kullanıcı gibi kafamda soru işaretleri var.(Klişeleşmiş sorular değil merak etmeyin.)
Gigabyte G41M-ES2L anakartım var(revizyonuna hiç bakmadım.) Bu anakarta aşağıdaki linkte bulunan SSD yi takmak istiyorum.

Benim anakart sata 1 mi 2 mi anlayamadım. Bu ssd nin söylenen performansa sata 3 le ulaştığı incelemeyle gösterilmiş.. Sata 2 de de yarıya düşüyormuş performanski hayli hayli yeter. İlerde daha yüksek bir sisteme geçiceğim için bu ssd yi almayı planlıyorum. geleceğe yönelik olarak. Windows 7 ye de geçicem yakın zamanda trim olayını okudum çünkü. Benim sorum şu bu anakarta bu ssd yi takarsam bir sorun olur mu?(Bu ssd sata 2 de sata 3 e göre yarı performans veriyo o hariç) Bu ssd nin sata 2 deki durumu bile çok müthişken benim anakartımın sata 1 mi 2 mi olduğunu çözemediğim için soruyorum. Sata 3Gb/s yazıyo kendi sitesinde.

Geri kalan sistem parçaları ise:
- İntel Core2Duo 2.93 GHz
- 2+1 gb 800 Mhz DDR2(2+2 800 MHz e geçicem windows 7 ve ssd ile beraber)(Alıcağım ramler 102 tl)
- Windows XP SP3(Windows 7 ye geçicem[DVD elimde var])
- ATI HD4770

900 tl kadar harcayabilirim ve bu SSD ile RAM lere harcayacağım. Başka önerisi olan var mı?(Yüksek miktarda para olunca hepsini komple değişcem şu anlık sistem güçlendirme için diyorum, yoksa Crysis 2 yi yüksek ayarlarda takılmadan oynadım:D Benim amacım geleceğe yönelik güçlendirme)

safakaltun
17-08-2011, 11:30   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
170 mesaj

sorunuzu tam anlayamamis olsam da anladigim kadari ile anakartim sata 1 mi 2 mi diyorsunuz. 3gb/s sata 2 icin kullanilan bir terimdir. sata 1 icin 1.5gb/s sata 3 icin de 6gb/s kullanilir.