SSD ile ilgili temel bilgilere ihtiyaç var!

besiktas__
05-11-2018, 20:33   |  #1  
besiktas__ avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4 mesaj

Arkadaşlar merhaba

Msi Abra A7 V5.4 model bir bilgisayarım mevcut.

Bu bilgisayar modelinde yanlış anlamıyorsam 256 GB SSD  ve 1TB HDD bulunuyor.

SSDnin nasıl kullanıldığını hiç bilmeyen birisi olarak destek rica ediyorum.

İnternet üzerinde yaptığım araştırmalarda Bios ayarlarından bazı işlemler yapıldığını gördüm

Sorularım,

1- Bilgisayarım'a girdiğim zaman bir 256GB bir de 1TB ayrı hafızalar olduğunu görüyorum. 256GB olan bölüme yüklediğim programlar SSD hızında diğerleri HDD hızında mı çalışıyor demek oluyor?

2- SSD hard diskin bios ayarlarından aktifleştirilmesi gibi birşey mi gerekiyor?

3- SSD hız ölçümüyle ilgili biraz araştırma yaptığımda Atto Disk Benchmark şeklinde bir program vasıtası ile okuma ve yazma hızlarını ölçtüm. Okuma hızı çok fazla olmasına rağmen yazma hızı çok yüksek. Bu durum SSD'nin aktif olduğuna mı işarettir? Aynı zamanda Okuma hızı ile yazma hızı arasındaki fark normal midir? Örnek olarak 256KB deki değer Okuma : 1393775 iken Yazma : 280059. Diğerleride bu oranlarda fark edecek şekilde devam ediyor. Bu durum normal midir?

4- Belirttiğim gibi bu 256 gblik kısım benim ssd hard diskim ise o bölüme gereksiz fotoğraf video tarzı şeyleri yükleyip alanını boşa işgal etmemem mi gerekiyor?

Sistem Bilgilerim
excel_mustafa
05-11-2018, 21:40   |  #2  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,443 mesaj

fabrika çıkışından ssd li ise bir ayara gerek yoktur. sık kullanılan programları ssd ye kurup depolama amaçlı duran verileri hdd ye aktarmak en sağlıklı seçenektir. hız konusuna gelince her ssd nin hızı farklıdır. ssd nin marka modeliyle araştırırsan detaylı bilgi bulabilirsin.

excel_mustafa bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
besiktas__
05-11-2018, 22:42   |  #3  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4 mesaj

Hocam öncelikle açıklaman için teşekkür ediyorum.

Ben şuan kullandığım notebooktan hariç bir de masaüstü bilgisayar toplattırmak niyetindeyim.

Bu yeni toplatacağım notebook için en hızlı çalışan ssd modeli için bir önerin var mıdır acaba?

2. bir sorum da ben bu yeni toplattırdığım bilgisayara ve mevcuttaki notebook'a windows 7 kurmuş olsam daha yüksek bir performans alabilir miyim?

White-Fox
05-11-2018, 22:57   |  #4  
White-Fox avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 155
1,104 mesaj

Yeni sisteme(hardware), eski işletim sistemi kurmakla nasıl daha iyi bir performans almayı bekliyorsunuz ki ?

Son Düzenleme: White-Fox ~ 05 Kasım 2018 22:58
excel_mustafa
06-11-2018, 00:55   |  #5  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,443 mesaj

fiyat performans ürünü

https://www.hepsiburada.com/tosh ... 40g-p-HBV000008V6BD