SSD sağlığı mükemmel ama ciddi derecede yavaşlıyor

expensivee
20-12-2020, 19:22   |  #1  
expensivee avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

Merhabalar, Tam 1 yıl sorunsuz kullandığım SSD'm 2 hafta öncesine kadar ani yavaşlamaya başladı. Okuma yazma hızı normalde 500mb/sn iken 20mb/sn'ye kadar düşüyor, hemen hemen bir gün sonra sorun ortadan kalkıyor. Bu durum haftada bir kez olmak üzere bugüne kadar 3 defa tekrarlandı. Haftalar öncesinde oluşan sorunlar kendiliğinden düzeldi ancak en son tekrarında (bu cuma günü) hala sorun devam ediyor...

SSD toolbox uygulamasını indirdim SSD sağlıklı gözüküyor, ömründe bir azalma olmamış. Sorunun çözülmesi için neler yapmalıyım? Toolbox üzerinden Firmware güncellemesi yapsam sistem sıfırlaması ile mi sonuçlanır? Lütfen artık bitsin bu durum Format atmak istemiyorum 300gb'a yakın uygulama yüklü, oyun save'leri de cabası. Ülkemizdeki internet hızlarını malumunuz...

Driver'ları güncelledim, internetten bazı SSD hızlandırma tekniklerini uyguladım, Malwarebytes ile tarama ve temizlik yaptım nafile..

Sistem Bilgilerim
  • SSD: ADATA su 630
  • Windows 10 Pro 64-bit
  • AMD
  • AMD
  • Opera
  • Diğer
  • 8 GB
  • - Bilmiyorum -
  • - Bilmiyorum -
expensivee
20-12-2020, 19:23   |  #2  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

Kullandığım model ADATA SU630

excel_mustafa
20-12-2020, 19:36   |  #3  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,443 mesaj

eski ssdler nand çipli olmadığı için ömürleri kısa oluyor. bir hdd ye partitionları klonladıktan sonra garantiden değiştirip sat. kaliteli bir nand ssd al.

zombi
02-01-2021, 02:53   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 106
1,026 mesaj

su630 zaten nand çipli. daha doğrusu nand çip olmayan ssd olmaz. 3 d nanddır o.

sd sata arabirimli belki de soketi kirlendi. söküp sata portunu kuru bezle silmeyi deneyin. belki yer. he kablosunu da değiştirebilirsiniz. sata kablosu da kırılabiliyor.