SSD'nin yaridan fazlasi birdenbire nasil dolar...?

Yakup73
10-07-2018, 15:22   |  #1  
Yakup73 avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

Yeni bir hp bilgisayar aldim. Windows10, office, Hp Service Assistend yüklenmisdi. Toplamda 118GB alani olan ssd nin 35GB lik alani doluydu, cok diye düsündüm.. Ertesi gün birkac kücük programda ben yükledim, bir bakarim ki 75GB dolu. Virüs arattim, temiz, C: `nin yani ssd nin özeliklerine bakinca 75GB dolu, c:`yi tiklayip alt dosyalarin tamaminin özelliklerine bakinca 37GB .. Bir gariplik var.. OEM oldugu icin, cd felan yok, ben ilk acilimda system USB si yaprim ama yinede yeniden yükleme riskli ve bir ton is.. Bir fikri olan varmi nasil olurda 75GB birden dolu görünür, ne oldugunu nasil anlayabilirim..? Simdiden tesekkürler..

White-Fox
10-07-2018, 15:48   |  #2  
White-Fox avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 155
1,104 mesaj

Sizin seçtiğiniz görünür dosyalar , birde gizli klasörler var.Yani tutmaması doğal.

Ayrıca bu devirde 100 gb çerez gibi gelir , sadece boyutu 50 gb ı aşan oyunlar var artık , windowsun kendi boyutu zaten 20-30 a ulaşır.Yani bence bir problem olduğunu sanmıyorum.Virüsten şüphe etmek için saçma isimlerde oluşturulmuş klasörler görmek gerekir.

White-Fox bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
Yakup73
10-07-2018, 16:17   |  #3  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

öncelikle ilginize tesekkürler. Bastan yazmam gerekirdi, sakli dosyalari görütüledim,  ssd nin kücük oldugunu ve cok büyük programlarim oldugu malum ama ben böyle bir program kaydetmedimki, dün 35gb bugün 75gb kendi yükledigim programlar 3gb ve bunlari silince 3 gb bosaliyor.. 40gb de ne yüklü..? bir sekilde bulabilmem gerekmezmi..? ister istemez bir gariplik hissediliyor.. virüs oldugunu bende sanmiyorum ama bu 40 gb ye ne oldugunu veya ne yüklü oldugunu bilmek istiyorum fakat bir türlü cikartamadim.

Son Düzenleme: Yakup73 ~ 10 Temmuz 2018 16:20
White-Fox
10-07-2018, 16:45   |  #4  
White-Fox avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 155
1,104 mesaj
Alıntı: Yakup73  
öncelikle ilginize tesekkürler. Bastan yazmam gerekirdi, sakli dosyalari görütüledim, ssd nin kücük oldugunu ve cok büyük programlarim oldugu malum ama ben böyle bir program kaydetmedimki, dün 35gb bugün 75gb kendi yükledigim programlar 3gb ve bunlari silince 3 gb bosaliyor.. 40gb de ne yüklü..? bir sekilde bulabilmem gerekmezmi..? ister istemez bir gariplik hissediliyor.. virüs oldugunu bende sanmiyorum ama bu 40 gb ye ne oldugunu veya ne yüklü oldugunu bilmek istiyorum fakat bir türlü cikartamadim.

Bu mevzu da çok konu açıldı burada.Bakın benim windows klasörüm 20 gb kadar var daha da sayıyordu beklemeden kapadım.Ayrıca 500 gb lık disk 465 olarak görünüyor c de ancak windows toplamında 499 gb ı tutturuyoruz.Ne kadar saçma gelse de ben işletim sisteminden tüm dosyaların boyutunu hesaplamasını bekleyemiyorum yani bu çok ağır bir görev çok uzun sürer bunun için işletim sitemi daha hızlı algoritmalar kullanıyor olmalı yaklaşık sonuç alabilmek için.

Yani bu size özgü bir problem değil onu demek istiyorum.