Sugar OS: Şeker gibi bir işletim sistemi...

CHIP Online
25-06-2009, 11:15   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Sugar isimli bedava işletim sistemi, artık çöpe gitmeyi bekleyen PC'lere bile hayat verecek...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/suga ... -sistemi_13550.html

Resimlerle: Grafiksel kullanıcı arabirimlerinin evrimi

Sugar Learning Platform isimli Linux tabanlı işletim sistemi 1GB'lık bir  USB flash disk üzerinden rahatça yüklenip kullanılabiliyor. Sugar Labs tarafında üretilen işletim sistemi iki önemli avantaja sahip. Birincisi ücretsiz, ikincisi ise küçük çocukların bile anlayıp kullanabileceği basitleştirilmiş bir arabirime sahip.

Bir yıllık bir projenin ürünü olan ilk arabirim ilk incelemelerde oldukça beğeni topladı. Sadece 1 GB'lık  bir USB flash diskten yüklenip çalıştırılabildiği için her türlü bilgisayarda denenebiliyor. Hem de bilgisayara halihazırda yüklü olan işletim sistemine dokunmadan, üzerinde herhangi bir değişiklik yapmadan...

Firma yetkilileri projenin diğer bir amacının ise düşük performanslı, eski teknolojili ancak hala çalışan ve iş gören bilgisayarları tekrar hayata geçirmek ve özellikle dar gelirli ailelerin çocukları ve öğrenciler için "ilk bilgisayar" adımını kolaylıkla atmalarını sağlamak olduğunun altını çiziyorlar.

Yükleyin ve deneyin: Sugar İşletim Sistemi        

Tüm konu: Sugar OS: Şeker gibi bir işletim sistemi...

İzleyin: USB diskte işletim sistemi

Resimlerle: Grafiksel kullanıcı arabirimlerinin evrimi

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Bu tür arabirimler klasik Windows arabirimlerinin egemenliğini yıkabilir mi?

ECHELON_
25-06-2009, 12:50   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,644 mesaj

şu usbden çalışan işletim sistemlerini nasıl usbden kullanabilir hale getireceğiz onuda bi yazsanız tam süper olacak

Fattur
26-06-2009, 23:57   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,768 mesaj

Arabirmi anlamadım tam olarak.Kurmadım da zaten.2-3 hafta sonra denerim...