Süperbilgisayar ve süperaraba bir araya geldi

CHIP Online
16-05-2014, 00:01   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Lamborghini ve NVIDIA'nın güç ve hız konusundaki ortak tutkusu, ortaya bakın ne çıkardı!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/sup ... ya-geldi_47150.html

Lamborghini Huracán'da Süperarabanın Kas Gücü ile Süperbilgisayar Beyinli Karbon seramik fren rotorları harmanlanıyor. 5.2 litrelik, 610 beygirgücünde V-10 motor. Karbon lifi ve alüminyumdan mamul şasi.  237,250 dolarlık Lamborghini Huracán LP 610-4'ün bir süperaraba olduğuna hiç şüphe yok. İşin sürpriz tarafı ise: Lamborghini'nin süperbilgisayarın aklı ile süperarabanın gücünü nasıl başarıyla harmanladığı.
 
Huracán bu amaçla yüksek performanslı diğer bir unsurdan yararlanıyor: NVIDIA'nın Tegra 3 işlemcisi. Tegra 3 sürücünün önünde duran 12.3 inçlik yüksek çözünürlüklü ince filmli bir transistör ekranına güç veriyor. Bu unsur ilk kez bu arabada bir gösterge grubu ekranında kullanılıyor. Ve sürücülerin gözlerini yoldan ayırmamalarına yardımcı oluyor.
Bu kadar güçlü bir arabada bu şarttır. Huracán'ın saatte 60 mil hıza ulaşması sadece 3.2 saniye sürer. Ancak, dijital takometre ibresi Tegra'nın saniyede 60 karelik hızını yakalayabilir. Eğer yol yeterince uzunsa, sürücü hız göstergesinin 200 mph sınırını geçip gittiğini görebilir.


Bu yüksek güç beraberinde ayarlama kolaylığı da getirir. Huracán bilgi ve eğlencenin orta konsoldan ayrıldığı ilk spor arabalardan biridir. Sonuç: sürücünün kendi görmek istediği şeyi görmesini sağlayan bir ekran.

Tüm Konu: Süperbilgisayar ve süperaraba bir araya geldi

Kaynak: www.chip.com.tr