Sürekli mavi ekran hatası

Feanoor
09-12-2020, 10:44   |  #1  
Feanoor avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

Merhaba arkadaşlar, bilgisayarımı toplayalı 2 ay oldu topladığım ilk gün mavi ekran hatası aldım (kernel security) daha sonra 1 hafta boyunca devam etti 1 hafta sonunda servise götürdüm bana bir çok eksikle teslim etmişler kasayı en önemlisi ise anakarta takılması gereken bir kabloyu takmamışlar ve mavi ekran bu yüzden veriyo dediler neyse kabloyu taktılar 1 ay sıkıntısız kullandım ancak son 2 haftadır tekrar mavi ekran hataları almaya başladım önce kernel security hatası olarak başladı ama daha sonra adını ilk defa gördüğüm bir sürü farklı adda kod ile hatalar almaya başladım çoğunun resimleri mevcut, temiz kurulum yapmak istedim ancak kurulum yaparken bile kurulumun ortasında bazen başında mavi ekran veriyor bazen tamamlıyorum kurulumu ama mavi ekrandan dolayı  içime sinmediği için tekrar yapmak istiyorum ama aynı değişen bir şey yok, tüm yazılımsal testleri yaptım memtest86, funmart, occt, harddisk taramaları ekran kartı testleri hatta mevcut m.2 ssd söküp sata bir ssd ile denedim değişen bir şey yok ram ları tek tek yerini değiştirip denedim ekran kartını söktüm bu sefer bilgisayar açılmadı gıgabyte yazısı geldi uyarı verdi, farklı bi ekran kartı deniyeceğim bi o kaldı artık bilgisayarı açtıktan ortalama 5 10 dk sonra mavi ekran vermeye başladı sorunu nasıl çözeceğim bilmiyorum bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olur musunuz ?

Sistem Bilgilerim
  • Gıgabyte
  • Windows 10 Pro 64-bit
  • AMD ryzen 5 3500 16mb önbellek
  • Gıgabyte b540m s2h
  • nVidia gıgabyte geforce rtx 2060 6gb
  • Google Chrome
  • - Kullanmıyorum -
  • 16 GB
  • iPhone iOS
  • - Bilmiyorum -
excel_mustafa
09-12-2020, 14:15   |  #2  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,443 mesaj

ekran kartını çıkarıp monitörü anakarttaki girişe takarak çalıştır. olmazsa anakart arızalıdır garantiye gönder. anakart arızası da mavi ekrana sebep olabiliyor.

Feanoor
09-12-2020, 14:29   |  #3  
Feanoor avatarı
OP Taze Üye
3 mesaj

Teşekkür ederim akşam deneyeceğim, monitörü anakarta hdmı kablosu ile bağlayacağım doğru mudur ?

excel_mustafa
09-12-2020, 15:14   |  #4  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,443 mesaj

evet

Feanoor
09-12-2020, 15:35   |  #5  
Feanoor avatarı
OP Taze Üye
3 mesaj

Teşekkür ederim

tianjin
17-12-2020, 13:49   |  #6  
tianjin avatarı
Üye
Teşekkür Sayısı: 5
60 mesaj

Anakartın bir bağlantısı ve kablosunun takılı olmaması durumunda bile bilgisayar çalışıyor ise, bu tamamen yanıltmacadır. Siz bilgisayarınızı ilk kullandığınız zaman masaüstü geliyor ve yüklenmiş oluyor muydu? Şuna dikkat ediniz: 6+2 veya 6 pin güç kaynadığından (PSU) ekran kartı için takılacak olan kablolardır. İşlemci hatası ise, mavi ekransız kapalı, bilgisayar açılmaz halde olabilir. Fakat sizin asıl probleminiz muhtemelen RAM ile alakalı... Şayet 4 GB - 4 GB - 4 GB - 4GB (16 GB) takılı halde ise, birinin MHZ değeri yüksek, diğerinin az olabilir. 8 GB - 8 GM slota takılı ise, CL - VOLTAGE ve MHZ değerlerine hassasiyet göstermenizi tavsiye ederim. Bir slottan ayrı bir stota RAM değiştirerek yürümeyecektir. RAM garantinize bu durumu bildiriniz.

Son Düzenleme: tianjin ~ 17 Aralık 2020 13:50
hikameow
18-12-2020, 11:35   |  #7  
Taze Üye
1 mesaj

Bilgisayar mavi ekranı ekran kartı aşırı yükteyken mi veriyor? eğer böyleyse psu ile ilgili bir durum olabilir. Bende de aynı durum olmuştu 1080 ti deepfake kütüphanesiyle çalışırken aşırı yüklendiği için mavi ekran hatası veriyordu psu değiştirdim sorun çözüldü.

tianjin
18-12-2020, 16:07   |  #8  
tianjin avatarı
Üye
Teşekkür Sayısı: 5
60 mesaj

Hayır, ekran kartınızla bir bağlantısı yok. Öyle olsa idi, ekran bozulur ve bütün renkler adeta atari gibi giderdi. Bu itibarla HDD içindeki Windows veri dosyalarının RAM (BELLEK) uyumsuzluğundan olmuş oluyor. Ram leriniz iki slot mu? Öyleyse özelliklerini yazar mısınız?