Sürekli Yüksek Devirde Çalışan CPU Fanı

HPQ-User
30-05-2010, 20:39   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

superfreak sormuş:
Selam arkadaşlar.Bundan uuzn süre önce birkaç oyunda anlık kasmalar,fps düşüşleri yaşamaya başlamıştım.Biraz irdeleyince bu kasılmaların işlemci yükünün anlık olarak %100 e çıkması sonucu olduğunu gördüm.Bikaç gün uğraşmadan sonra kendiliğinden kayboluverdi.Taa ki geçen haftaya kadar.Yine birkaç şey denedim,bekledim ama geçmedi.Ben de bu sorunun işlemci fanının aşırı tozlanmasından dolayı olabileceğini düşünüp açtım kasanın kapağını nerde ne varsa temizledim.Sıra geldi işlemci fanına.Resmen çamurlaşmıştı.Soğutucuyu söktüm.Fanı bakır tabakadan ayırıp her ikisini de ayrıntılı bir şekilde temizledim.İşlemci ve bakır tabakadaki termal macunu temizleyip yerine yenisini orta kalınlıkta bir katman olarak sürdüm ve tekrar taktım.Bilgisayarı açtım,zatens essiz olan kasam iyice sessizleşti.Buraya kadar herşey güzel.Oyuna girdim fakat anlık takılma devam ediyordu.Bunun üstüne işlemci fanı aşırı şekilde hızlı dönüp dayanılmaz gürültüler çıkarmaya başlamaz mı !!! Normalde biostan anakartımın desteklediği bi hizmet olan otomatik fan devri kontrolünden Silent modu yani düşük devri kullanıyodum.O gün silent mod la beraber diğer profilleri de denedim fakat devir birsüre sonra 6000 lere çıkmaya devam etti.Acaba sorun nedir?Fanı gayet dikkatli temizledim yanlış birşey yaptığımı sanmıyorum.Gürültü dayanılmaz bi halde.Şu aralar işlemci soğutucusuna verecek param yok.Sorunlarımın çözümüne yardımcı olursanız çok sevinirim.Şimdiden çok teşekkürler.

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows 7
Sistem Özellikleri:
AMD M3A32 ANAKART
AMD X2 6000 İŞLEMCİ 3,1 GHZ
4 GB DDR2 RAM
500 GB HDD

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 6.1; tr; rv:1.9.2.3) Gecko/20100401 Firefox/3.6.3