sürücüler

cinar844
12-11-2008, 14:54   |  #1  
cinar844 avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
625 mesaj

bilgisayarıma format attım. ama daha sürücüleri yüklemedim. çünkü sorunsuz çalışıyor. ama bir taraftan windows update de bekleyen ekran kartı güncellemeleri var. ben bütün elimdeki sürücülerin cd lerine sahibim. şimdi ben hepsini yüklemek istiyorum. ama bunun bir sırası varmıdır.
birde daha önce driver programı ile sürücülerimi yedeklemiştim. yedeklediğim rar dosyalarını çıkarıyorum. ama dosyalar boş. buradan restore yani tekrar yüklemeye kalksam olurmu.teşekkür ederim.

Alparslananadolu
12-11-2008, 15:08   |  #2  
Alparslananadolu avatarı
Yıllanmış Üye
642 mesaj

Belli bir sırası yoktur. Fakat  önce ekran kartının sürücüsünü yüklerseniz, bilgisayarınız daha hızlı çalışır. Ufak tefek takılmalarla karşılaşmazsınız. Fakat, internetten sürücü ya da güncelleme de yapacaksanız o zaman ikinci sırada modem (ve ethernet) sürücülerini yüklemeniz gerekebilir.

Banned
12-11-2008, 15:18   |  #3  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Madem sürücü cdleriniz var öyeleyse yazılımla yedek aldığınız değilde direk cdlerden yükleyin. Yazılımın ve aldığı yedeğin ne kadar güvenli olduğu belli değildir. Yükeme önceliği ise tabiki ANAKART CHIPSET sürücülerinden başlamanız gerekiyor. Anakart sürücülerinden sonra ekran kartı- ses kartı gibi spesifik donanımları yükleyebilirsiniz.

cinar844
12-11-2008, 15:23   |  #4  
cinar844 avatarı
OP Yıllanmış Üye
625 mesaj

teşekkür ederim Alparslananadolu,
önce ekran kartımı yükleyeceğim sonra demiş olduğun gibi modem yani ikiside aynı olsa gerek ethernet sürücülerini yükleyeceğim. ama bu cd üzerinde airtties ttnet ADSL ve en alttada iki ünlem arasında küçük elips bir zeminde uyarı yazısı ile başlayan ve devamında modeminizi kurmak için bu cd yi mutlaka bilgisayara takınız yazıyor o cd midir sayın Alparslananadolu. saygılar.

cinar844
12-11-2008, 15:25   |  #5  
cinar844 avatarı
OP Yıllanmış Üye
625 mesaj

teşekkür ederim khramn saygılar.

Alparslananadolu
12-11-2008, 16:09   |  #6  
Alparslananadolu avatarı
Yıllanmış Üye
642 mesaj

Eğer modeminizi ethernet kablosu ile bağlıyor iseniz, önce anakart CD'sinden (Üzerinde genelde motherboard yazar.) ethernet sürücülerinizi yüklemeniz gerekmektedir. Sonra da ADSL modeminiz ile birlikte gelen CD'yi takıp internete bağlanabilmeniz için ikinci aşamayı tamamlarsınız.
Ünlem işareti olan aygıtlar tam yüklenememiş ya da genel bir ifadeyle düzgün çalışmayan aygıtlar demektir. Modeminizin düzgün çalışabilmesi için üzerinde ünlem ya da soru işareti bulunan aygıtları silin. Daha sonra yeniden modeminizi kurun.

cinar844
13-11-2008, 12:59   |  #7  
cinar844 avatarı
OP Yıllanmış Üye
625 mesaj

arkadaşlar söylermisiniz formattan sonra bilgisayarım normal bir şekilde çalışıyor. sadece webcamı tanımadı ama bunların dışında gayet normal bir şekilde çalışıyor. diyorumki bendeki bu bütün sürücülerin cd lerini takıpta yüklemesem olmazmı sizler ne dersiniz arkadaşlar yüklemezsem ne olur şimdiden çok teşekkür ederim.

Alparslananadolu
13-11-2008, 13:24   |  #8  
Alparslananadolu avatarı
Yıllanmış Üye
642 mesaj

Windows XP, tanıyabildiği cihazların sürücülerini kendi kütüphanesinden yükler. Fakat size tavsiyemiz, eğer orjinal sürücüleri yüklemediyseniz üretici firmaların kendi sürücülerini yüklemenizdir. (Hatta mümkünse internetten yeni sürücüleri indirebilirsiniz.) Bilgisayarınız daha kararlı çalışacaktır. Bunu yapabilmek için, BİLGİSAYARIM simgesine sağ tıklayın, ÖZELLİKLER'e gelin. DONANIM sekmesine tıklayın. AYGIT YÖNETİCİSİ sekmesine de tıklayın. Orjinalini yüklemediğiniz aygıtlara da fareyle sağ tıklayıp SÜRÜCÜYÜ GÜNCELLEŞTİR'i seçin. Orjinal CD'yi sürücünüze takın ve driverleri yükleyin. Göreceksiniz, bilgisayarınızın düzenli çalışmasına bir zarar gelmeden aygıtlarınızın orjinal sürücüleri yüklenmiş olacaktır.

cinar844
14-11-2008, 13:54   |  #9  
cinar844 avatarı
OP Yıllanmış Üye
625 mesaj

anladım sayın Alparslananadolu kardeşim ama benim sorum şu yüklemezsem ne olur ki çünkü şu anda bilgisayarın çalışması normal
birde şu anda windows update de bekleyen 162 mb lık dosya var şu ana kadar bu güncellemeyi sizden beklediğim cevaplar için bekletiyorum o bahsetmiş olduğum güncellemenin içinde windows güncellemenin dışında iki adet donanım güncellemesinden bahsediyor birisi ekran kartı ve diğeride cam
şimdi ben diyorumki uzun lafın kısası ben şu anda bu 162 mb lık güncellemeyi kabul edip yüklesem ve ondan sonrada driver yüklemesi hiç yapmasam olurmu diyorum sevgili kardeşim teşekkür ederim şimdiden

Alparslananadolu
14-11-2008, 19:31   |  #10  
Alparslananadolu avatarı
Yıllanmış Üye
642 mesaj

Elbette orjinal sürücüleri yüklemeseniz bilgisayarınız çalışır. XP güncellemeleri de kurmanız faydalıdır. Fakat donanımları en iyi tanıyan onları üretendir. O nedenle her donanımın kendi sürücülerini yüklemeniz sistem kararlılığı açısından faydalıdır. Hatat bu sürücülerin en son versiyonları internetten yayınlanıyor. Bunları da kurmanız faydalıdır. Örnek vereyim: ATI, ekran kartları için 8.10 versiyon catalistik sürücüler yayınladı. En son catalistik sürücü 8.9 versiyon sürücülerin hatalarını da kapatıyordu. Ayrıca bazı gelişmiş oyunlara da destek geliyordu yeni sürücüyle. Gördüğünüz gibi, donanımla birlikte yazılımlar da gelişiyor. Yüklemez iseniz bir zarar görmezsiniz.. Ama yeni ve orjinal sürücülerin getirdiği faydalardan da yararlanamazsınız. Yüklemezseniz de bilgisarınız çalışır. Karar sizin.