svchost.exe Sorunu

iLLeqaL39
23-04-2010, 22:57   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
16 mesaj

Merhabalar
Bilgisayarı açtığımda her zaman 5 yada 6 tane svchost.exe çalıştırılsın mı sorusu çıkıyor karşıma.Bu olay 3 günden beri devam ediyor. Acaba bunu nasıl önleyebilirim ?
Çıkan sorun alttaki resimde gözüküyor.(İşletim sistemim Xp professional Sp3 )

Not: Konuyu nereye açacağımı bilmediğim için buraya açtım.

Son Düzenleme: iLLeqaL39 ~ 23 Nisan 2010 22:59
secrex
23-04-2010, 23:30   |  #2  
Üye
78 mesaj

Kardeş, işletim sisteminde svchost.exe gerekli birşey ve her zman 5-6 tane çalışır.Ama windows çalıştırılması için izin istiyorsa, büyük ihtimal virüs var senin bilgisayarda. Nette araştır görrsün, svchost die görünen, işlemciyi devamlı çalıştıran virüs türleri. Eger cpu devamlı yüzde 50-60 üzerinde çalışıyorsa, kesin virüstür.

iLLeqaL39
23-04-2010, 23:38   |  #3  
OP Taze Üye
16 mesaj

Hayır.Cpu'yu fazla kullanmıyor. O virüs dediğinin adı  '' scvhost.exe '' ydi sanırsam ve o kullanıcı oturumunda çalışıyor diye biliyorum.Bunlar ise Local Service , Network Service ve System'de çalışıyor ve olması gereken yerde.
Yani virüsten pek şüphelenmiyorum.
İlgilendiğin için teşekkürler.

Atilla Sarıtaş
23-04-2010, 23:47   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
5,871 mesaj

1-) Başlat > Tüm Programlar > Başlangıç
Burda svchost.exe dosyası olma ihtimali yüksek. Ya da bilmediğin bi program varsa o listeden sil.
2-) Başlat > Çalıştır > msconfig > Başlangıç
Tümünü devre dışı bırak'a bas anti-virüs ve gerekli programları işaretle bilmediğin programları işaretleme.
3-) Kaspersky Internet Security 2010 yükle sistemi güvenli kipte başlat tamamen tarat.

Son Düzenleme: Atilla Sarıtaş ~ 23 Nisan 2010 23:47
iLLeqaL39
23-04-2010, 23:54   |  #5  
OP Taze Üye
16 mesaj

İşletim sistemimde Avast yüklü  ve güncel. Onunla taratsam olur mu acaba ?

Atilla Sarıtaş
24-04-2010, 00:04   |  #6  
Yıllanmış Üye
5,871 mesaj

Avast'a hiç güvenme daha önce sitesinden indirdiğim halde bile kendi dosyasında virüs bulmuştu o gündür bu gündür ben güvenmiyorum.Bulduğu dosyalarıda silemedi bende. Sitelerde araştırırsan kimse memnun değil memnun olanlarda alternatif bulamadıkları için mecbur kalıyorlar ya da başka anti-virüs kullanmadıkları için kıyaslayamıyorlar.
Kaspersky İnternet Security 2010 yükle güncellemeleri yap sistemi güvenli kipte tara bulduklarını temizle başka çaren yok en iyi anti-virüs alt yapısı Kaspersky de var silemediği programları (aktif durumdayken) bilgisayarı yeniden başlatınca silinecektir şeklinde uyarıyor ve bilgisayar yeniden başladığında virüsten önce devreye girerek virüsü temizliyor :)

Son Düzenleme: Atilla Sarıtaş ~ 24 Nisan 2010 00:05
iLLeqaL39
24-04-2010, 00:16   |  #7  
OP Taze Üye
16 mesaj

Peki tamam o zaman (:  Ama bir sorum daha olacak. Kaspersky Internet Security sadece internetten gelen virüsleri engellemiyor mu yoksa bilgisayarı da tarıyor mu. Adı kafamı karıştırdı da (:

WolfTurk
24-04-2010, 02:47   |  #8  
WolfTurk avatarı
Yıllanmış Üye
215 mesaj
Alıntı: iLLeqaL39  
Peki tamam o zaman (:  Ama bir sorum daha olacak. Kaspersky Internet Security sadece internetten gelen virüsleri engellemiyor mu yoksa bilgisayarı da tarıyor mu. Adı kafamı karıştırdı da (:
Çalıştırsın mı diye sordu svchost dosyası kesinlikle sistem dosyası olan svchost değil.Çünkü svchost C:\Windows\winsxs da bulunurken resimdeki svchost.exe dosyasının konumu C:\dir\ınstall\ınstall klasöründe yer almakta.Ayrıca Svchost çalışmadan windows tam olarak açılmaz.Tavsiyem Kaspersky Rescue Disk ile tüm harddisklerinizi taratmanız.Kaspersky Lab. tarafından linux tabanlı bir antivirus dür.Rescue Disk üzerinden tarama yaptığınızda windows çalışır durumda olmadığından bilgisayarda ne kadar zararlı varsa yakalabilirsiniz.Tabi tarama yapmadan önce güncelleme yapmayı unutmamanız gerek.
Kaspersky Rescue Disk Kullanımı:https://www.chip.com.tr/blog/wolf ... arindirin_4683.html
-------------
Kaspersky Internet Security, Internet ve Bilgisayar güvenliğini sağlamak amaçlı yapılmıştır.Yani Normal bir antivirüsün özelliklerinin yanı sıra phishing(yemleme),zararlı sitelerden koruma,zararlı e-postalardan koruma vb. özelliklerede sahiptir.

Atilla Sarıtaş
24-04-2010, 04:25   |  #9  
Yıllanmış Üye
5,871 mesaj

Kaspersky Internet Security 2010 Programının koruma alanları :

Program Shareware olup 30 Gün deneme süresi vardır. (Internette bolca keyleride mevcuttur Kahkaha)

iLLeqaL39
24-04-2010, 12:00   |  #10  
OP Taze Üye
16 mesaj

Şuan Kis 2010'u indiriyorum. (43Kb/sn 'de kaç saatte iner onu tahmin edemiyorum Hmph) İndiğnde avastı kaldırıp bunu kurucam ve dediklerinizi uygulamaya çalışıcam. İnşallah işe yarar Mutlu
Birde en başta bu çıkıyormuş kişiselleştirilmiş ayar diye.Yeni gördüm. Hâlbuki ben hiç bir ayarı ile oynamamıştım Hmph .

WolfTurk
24-04-2010, 14:27   |  #11  
WolfTurk avatarı
Yıllanmış Üye
215 mesaj
Alıntı: iLLeqaL39  
Şuan Kis 2010'u indiriyorum. (43Kb/sn 'de kaç saatte iner onu tahmin edemiyorum Hmph) İndiğnde avastı kaldırıp bunu kurucam ve dediklerinizi uygulamaya çalışıcam. İnşallah işe yarar Mutlu
Birde en başta bu çıkıyormuş kişiselleştirilmiş ayar diye.Yeni gördüm. Hâlbuki ben hiç bir ayarı ile oynamamıştım Hmph .
.Sistemi Kaspersky ile taratın  ardından  şu işlemi gerçekleştirin
çalıştırı açın
regedit yazıp Kayıt Defteri Düzenleyicisi ni açın.Şuraya girin:
HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run
burada svchost varsa bunu silin.

Atilla Sarıtaş
24-04-2010, 15:45   |  #12  
Yıllanmış Üye
5,871 mesaj
Alıntı: WolfTurk  
.Sistemi Kaspersky ile taratın  ardından  şu işlemi gerçekleştirin
çalıştırı açın
regedit yazıp Kayıt Defteri Düzenleyicisi ni açın.Şuraya girin:
HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run
burada svchost varsa bunu silin.
Evet Wolf'un dediğini yap başlangıç da program varsa sil.

iLLeqaL39
24-04-2010, 21:04   |  #13  
OP Taze Üye
16 mesaj

WolfTurk yazdığın makaledeki işlemleri adım adım uyguladım ve sistemi Kis 2010 ile baştan aşağı taradım.Fakat 1 tane bile virüs yok ya  da bulamadı...
Sonra  HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run' daki 'svchost.exe' ile ilgili her şeyi sildim.Yine birşey değişmedi...
Sonra CCleaner'ın araçlar kısmındaki başlangıçta seçeneğinde bilgisayar açılırken başlatılan programları gösterdiğini hatırladım ve oradan svchost.exe ile ilgili herşeyi sildim ve bilgisayarı yeniden başlattım.Ama sonuç yine aynı. (foto aşağıda)
En sonunda '' C:\dir\install '' klasörünü silmeye çalıştım.Siliyorum fakat 2 saniye sonra geri geliyor. (foto aşağıda )

Bundan başka yapılacak birşey gelmiyor aklıma ve PES ediyorum. Sen kazandın "svchost.exe"
[/URL]

[URL=http://img20.imageshack.us/i/dirf.jpg/]

Son Düzenleme: iLLeqaL39 ~ 24 Nisan 2010 21:22
iLLeqaL39
24-04-2010, 21:53   |  #14  
OP Taze Üye
16 mesaj

Sorunu yaşayacak arkadaşlar olursa bunu yapıp sorunu çözebilirler...
Son bir umutla bilgisayarı güvenli kipte açtım. "svchost.exe" nin çalıştırılmaya çalışılan konum olan '' C:\dir\install '' daki klasörleri sildim ve sorun çözülmüş oldu.Boşuna giden saatlerim olsa da artık böyle bir sorunum kalmadı.

İlgilenen herkese teşekkürlerimi sunarım.