Symbian nedir? /Anlatım

BOOMFUNKMCS
20-03-2007, 20:48   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 11
3,373 mesaj

Symbian, mobil cihazlar için ortak bir işletim sistemi kurmak üzere yola çıkmış olan bir şirkettir. Ürettikleri işletim sistemi Symbian OS'tur.

Symbian OS,

Symbian şirketi tarafından mobil cihazlar (PDA'lar ve akıllı telefonlar) için geliştirilmiş bir işletim sistemidir. Symbian OS, Psion şirketinin geliştirdiği EPOC işletim sistemine dayanmaktadır.

Symbian şirketinin bugünkü sahipleri Panasonic, Nokia, Samsung, Siemens AG ve Sony Ericsson'dur. 2004 yılında Psion hisselerini satmıştır.

Symbian işletim sistemini kullanan birkaç farklı arabirim bulunmaktadır. Bunlar arasında UIQ ve Nokia'nın Seri 60 ve Seri 80 arabirimleri bulunur.

Hafıza yönetimi cihazın uzun süre hatasız çalışmasını sağlar.

Seri 60 nedir?

Seri 60 Nokia tarafından geliştirilmiş Smartphone yazılımı platformudur. (Smartphone, e-posta ve İnternet tarama gibi görevlerin bazılarını bilgisayar gibi yapabilen ilave uygulamalar yükleyebilen ve kullanabilen telefondur.) Seri 60 platformu, Smartphone yapmak için gerekli kullanıcı arabirimi (UI) ve yazılımın ve uygulamaların tümünü içerir.Symbian da kendi içinde bölümlere ayrılmış durumda. Şu an en güncel Symbian işletim sistemi Symbian OS 7 olarak biliniyor. Nokia’nın 6600, 3660 ve de 7600’de kullanılıyor. Diğer modeller de ise Symbian OS 6.0 kullanılıyor, örneğin Nokia 7650, 3650 ve Siemens SX1. Ayrıca Sony Ericsson P800 ve P900 modellerinde ise Symbian UIK kullanılıyor. Daha yeni bir işletim sistemi, doğal olarak telefonun daha sorunsuz çalışmasını, daha az kilitlenmesini sağlayacaktır.Symbian uygulamaları için sınır yok. Aklınıza gelebilecek her türlü oyun ve uygulama mevcut. Sinek kovucu programdan tutun da, finans analiz yapmaya yarayan programa, MS Word ve Excel’den tutun MP3 çalıcılara kadar bir çok program bulabilirsiniz.

Kaynak : Özgür Ansiklopedi Vikipedi

black rose
19-06-2009, 19:44   |  #2  
black rose avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
880 mesaj

teşekkürler

EbRaR ErDeM
08-08-2009, 19:11   |  #3  
Yıllanmış Üye
1,217 mesaj

Güzel paylaşım.

make-believe
08-11-2009, 21:59   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,836 mesaj

Yani ben şimdi cep telefonuma elektronik sözlük, PDF formatında elektornik kitap filan yüklemek istersem, Symbiain destekli bir cep telefonu mu almalıyım?

heatblast
12-11-2009, 23:45   |  #5  
Yıllanmış Üye
2,260 mesaj

benim telefon s60 serisi

uozen
18-06-2010, 19:54   |  #6  
Yeni Üye
22 mesaj

Merhabalar Arkadaşlar

Benim cep telefonum s.ericsson C903 Ancak Symbian Telefonmudur?!?!!? birde skype,windows live messenger gibi programlar yüklenebilirmi? windows live messenger için; hattım turkcell ancak turcell'in Kendi sitesine baktım sony ericsson Var ama C903 Modeli yok acaba yeni olduğu-duyulmadığı içinmi yoksa başka bişimi Yardımcı olursanız Çok sevinirm Soruma Geniş genel bir açıklama yaparsanız bilen arkadaşlar varsa bu konu hakkında beni aydınlatırsa çok muuutlu olurum.Şimdiden Çook Teşekkürler :)

BOOMFUNKMCS
18-06-2010, 20:44   |  #7  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 11
3,373 mesaj
Alıntı: uozen  
Merhabalar Arkadaşlar

Benim cep telefonum s.ericsson C903 Ancak Symbian Telefonmudur?!?!!? birde skype,windows live messenger gibi programlar yüklenebilirmi? windows live messenger için; hattım turkcell ancak turcell'in Kendi sitesine baktım sony ericsson Var ama C903 Modeli yok acaba yeni olduğu-duyulmadığı içinmi yoksa başka bişimi Yardımcı olursanız Çok sevinirm Soruma Geniş genel bir açıklama yaparsanız bilen arkadaşlar varsa bu konu hakkında beni aydınlatırsa çok muuutlu olurum.Şimdiden Çook Teşekkürler :)

araştırdım fakat hangi işletim sistemi kullandığını bulamadım.
http://www.getjar.com/ adresine girip telefon modelini belirttiğin zaman bu site telefonunla uyumlu herşeyi sana gösteriyor. sohbet programları ( senin istediklerin ) , oyun ve daha fazla uygulama bulunmakta.

uozen
22-06-2010, 14:58   |  #8  
Yeni Üye
22 mesaj

BOOMFUNKMCS Kardeşim Çok Teşekkür Ederim.Allah Razı olsun.Adres ÇOOOK işimde Yaradı.
Sizin gibilerine can kurban dile benden ne dilersen.
Çok Sağolasın. :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

uozen
22-06-2010, 15:00   |  #9  
Yeni Üye
22 mesaj

İşimi Hallettim Sağolasın. :) :)