System volume information ne dosyasıdır?

HPQ-User
10-03-2010, 20:25   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

ömer sormuş:
arkadaşlar selam benim system volume informatin dosyamda 5 tane trojan virüsü var virüsleri silsem pc ye bi zararı olurmu önemli bir dosyanın içinde ondan yani volume ses demek bildigim kadarıyla virüsleri silsem pc imden ses gelmez diye korkuyorum virüsler silmelimiyim?

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
intel core
1 gb ram

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; tr; rv:1.9.2) Gecko/20100115 Firefox/3.6

Nicoll
10-03-2010, 22:31   |  #2  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,352 mesaj

Önce System volume information klasörünün ne olduğunu yazayım;

Bu klasörde sistem geri yükleme kayıtları tutulur, (geri yükleme noktaları) hani bilgisayarında bir sorun çıktığı zaman geçmiş tarihlere al derler ya... İşte o geri yüklenecek kayıtlar bu klasörün içindedir buradan alınıp geri yüklenirler...

İstersen Başlat/Programlar/Donatılar/Sistem Araçları/Sistem Geri Yükleme bölümünden bunu tamamen kapatabilirsin (o zaman klasör içeriği tamamen sıfırlanır) Ya da boyutunu daraltabilirsin... (geri yüklemeye çok fazla ihtiyacın olmuyorsa kapasitesini düşürmeni veya tamamen kapatmanı öneririm. Zira virüsler en çok buraya yerleşir...)

Bu açıklamadan sonra şunu söyleyebilirim; bulduğun bütün virüsleri sil. Hiçbir zararı olmaz zira bu klasörün içeriğini tamamen silsen bile sadece sistem geri yükleme kayıtları temizlenir...

Son Düzenleme: Nicoll ~ 11 Mart 2010 23:51