Tamamen Linux'a Geçmek İstiyorum

tetikci709
18-11-2014, 13:24   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

Merhaba arkadaşlar ben bir web programcısıyım PHP dilini kullanıyorum. Artık windowsu bırakıp tamamen linux platformuna geçmek istiyorum. Öncelikle windowsu silip yerine sıfırdan nasıl linux kurucam bilmiyorum önceleri windowsun yanına kurarak işimi görüyordum fakat şimdi tamamen tek işletim sistemi kullanmayı düşünüyorum. Bu arada D diskiminde zarar görmesini istemem.

Bir de hangi linux sürümünü tercih etmeliyim bu konudada kararsızım. Ubuntu ve Mint kullanmıştım. hangisinde daha rahat ederim hangisi daha sorunsuz vs vs. Yardımlarınızı bekliyorum.

Sistem özelliklerim: Pentium Dual Core 2.80 Ghz / 2GB RAM / Nvidia GeForce 9500GT

Beceriksiz Herif
23-12-2014, 18:21   |  #2  
Beceriksiz Herif avatarı
Taze Üye
7 mesaj

Ubuntu ve Linux Mint hakkında pek onaylayıcı değilim. Zira bu iki Linux dağıtımı kendi nazarımda Windows'tan bile yavaş. Kubuntu kurduğuma pişmanım, yakında Arch Linux'a geçebilirim. Ama illa ikisinden birini seçecekseniz Linux Mint kurmanız daha mantıklıdır. Benim önerim Arch tabanlı Manjaro Linux olacaktır, gerçekten hızlı. Bilgisayarımın on saniyede açıldığını görünce gözlerim yaşardı. İkinci önerim ise Mageia. Atası Mandriva Linux'u iki yıl sorunsuz kullandığımı bilirim.

Sadece Linux kullanmak istiyorsanız Linux üzerinden GParted gibi programlar sayesinde Windows'un bulunduğu bölümü silebilir, işinize devam edebilirsiniz.

Son Düzenleme: Beceriksiz Herif ~ 23 Aralık 2014 18:22
ozgr
26-12-2014, 16:07   |  #3  
ozgr avatarı
Taze Üye
5 mesaj

Aşağıda ki link karar vermenize yardım edebilir mi,bir bakın derim.

www.linux.org.tr

kuyu0kazici
03-04-2015, 03:16   |  #4  
kuyu0kazici avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
105 mesaj

LinuXMint yavaş mı? nesi yavaş gayet hızlı...

orhantatar
03-04-2015, 21:00   |  #5  
orhantatar avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 58
902 mesaj

Denemediğim sürüm kalmadı desem yeridir.Benim  tavsiyem Arch tabanlı Manjaro linux (Xfce) olacaktır.