Tarayıcı eklentileri tehlike saçıyor!

CHIP Online
11-05-2014, 21:00   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Microsoft'un yayınladığı rapor dehşet verici... Suçlu ise, çok sevdiğimiz tarayıcı eklentileri!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/tar ... -saciyor_47026.html

Resimlerle: Dikkat etmeniz gereken 9 PC virüsü türü!

Microsoft, 2013 yılının son çeyreğine ait, zararlılar hakkındaki raporların endişe verici olduğunu vurguladı. Windows tabanlı bilgisayarlara yönelik virüs saldırılarının bir senede üç kat arttığının tespit edildiğinin altını çizen Microsoft, bu konuda en önemli açığın internet tarayıcılarındaki eklentilerden kaynaklandığını da vurguladı.


Microsoft'un Security Intelligence Report çalışmasına göre Microsoft'un güvenlik araçlarını kullanan 800 milyon bilgisayardan gelen veriler tarandı ve ortaya çıkan sonuçlar tam anlamıyla alarm veriyor.


2013'ün üçüncü çeyreğinde, her 1.000 Windows bilgisayarın 5.8'i virüslerle enfekte olmuştu. Senenin son çeyreğinde ise bu rakam üç kat artarak her 1.000 bilgisayarda 17'ye yükseldi.


Ayrıca Rotbrow isimli bir zararlı yazılımın da her 1.000 bilgisayarın 59'una bulaşmış olduğunu tespit eden Microsoft, bazı Antivirüs yazılımlarının Rotbrow'u zararlı yazılım kategorisine almaması nedeniyle virüs bulaşmış bilgisayar oranlarının düşük göründüğünün altını çizdi.


Ancak Rotbrow, zararlı tarayıcı eklentileri download etmek için kullanıldığından Microsoft tarafından karantinaya alındı. Microsoft diğer güvenlik şirketlerini de Rotborw hakkında uyararak önlem almalarını istiyor.

Tüm Konu: Tarayıcı eklentileri tehlike saçıyor!

Resimlerle: Dikkat etmeniz gereken 9 PC virüsü türü!

Kaynak: www.chip.com.tr