tarih aralığındaki değerlerin sayımı ??

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
hurşit
15-03-2006, 09:55   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

Merhaba.

2 uzman sorum var. Göz kırpma
2003 excel kullanıyorum.
tablodaki kayıtlarda tarihleri ve değerleri belirttiğim iki farklı sütün var.
tarih sırası "05.01.2006" formatında artarak gidiyor ve değer satırında "istanbul", "ankara" vs. gibi değerler var.
hergün için birçok kayıt giriyorum.

soru1:
iki tarih aralığındaki istanbul kayıtlarının sayısını nasıl sayarım.
şu an kullandığım formül tablodaki istanbul kayıt toplamını veriyor.
=EĞERSAY(H2:H1000;"İstanbul")

soru2:
aynı tabloda her kaydın farklı bir alanında sayısal değerler var 1,5,12,3 vs gibi.
sadece iki tarih aralığındaki sayıların nasıl toplamını alabilirim
şu an kullandığım formül tablodaki tüm kayıtlardaki bu alanın toplamını veriyor.
=TOPLA(R2:R1000)

ertan
29-03-2006, 00:17   |  #2  
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
24 mesaj

eğer biraz uğraşmaya razı olursan:
cevap 1: pivot tablo kullan.

verilerin kesintisiz bir tablo şeklinde olduğunu varsayıyorum. kolon başlıklarının tarih ve şehir olduğunu varsayıyorum.

1/ verilerinin tamamını seç.
2/ data (veri) menüsünden PivotTablo ve PivotGrafik (pivottablonun türkçe karşılığının özet tablo olduğunu zannediyorum). Veri menüsü altındaki en uzun seçenektir.)
3/ karşına gelen ekranda pivottablo alan listesi içinden "tarih" seçeneğini mouse ile sürükleyerek ekrandaki mavi çerçeveli alanlardan en alt sol kısımdaki bölgeye bırak. ingilizcesi "row fields", sanırım "satır alanları" türkçe karşılığı olabilir.
4/ yine pivot tablo alan listesi içinden "şehir" seçeneğini column fields (kolon alanları) kısmına bırak.
5/ yine pivot tablo alan listesi içinden "şehir" seçeneğini data items (veri nesneleri) kısmına bırak.

Şu anda bütün tarihler için toplamlar alınmış durumda pivot tabloda. Senin özel tarihlerini tabloda tarih yazısının sağındaki aşağı ok ile açılan listeden seçerek belirleyebilirsin.

Umarım anlaşılır şekilde açıklayabilmişimidir.

Pivot tablo ile ilgili 2 önemli uyarı:
1/ tablonun ham verilerinde değişiklik olması durumunda
a/ tablo sınırları tablo yapılırken seçilir. liste çok uzun olacaksa kolonun tamamının seçilmesi ileride oluşacak sıkıntıları büyük ölçüde azaltır.
b/ ham veriler değişir değişmez pivot tablo kendisini güncellemez. Güncel tabloya baktığımızdan emin olmak için tablo üzerinde sağ tuş ile tıklayarak "refresh data" (veri güncelle) seçeneğini seçmeliyiz
2/ pivot tablo excel dosya boyutunu çok artırır.

İyi çalışmalar.