Taşınabilir HDD de Bad sector olmuyormu

HPQ-User
15-06-2009, 08:26   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

HDd sormuş:
Hdd leri sallamayın fazla derler bed sektör oluşabilir derler

iyide bu taşınabilir HDD ler de bed sektor oluşmuyor mu o zaman ?

Ayrıca bu taşınabilir HDD leride bölümleyebiliyormuyuz sistem kurabiliyormuyuz ?

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
..........

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; en-US; rv:1.9.0.11) Gecko/2009060215 Firefox/3.0.11 ImageShackToolbar/5.2.1 (.NET CLR 3.5.30729)

Metal_Milita
15-06-2009, 09:04   |  #2  
Metal_Milita avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,011 mesaj

Hdd nin çalışma esnasında sallanması diske zarara verir disk taşınabilir diye çalışırken onu alıpta sallamak gerekmez bu diskler bölünebilirler ama işletim sistemi kurulmaz kursan bile başka pclerde açılmaz

asi1turk
30-09-2011, 08:31   |  #3  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj
Alıntı: Metal_Milita  
Hdd nin çalışma esnasında sallanması diske zarara verir disk taşınabilir diye çalışırken onu alıpta sallamak gerekmez bu diskler bölünebilirler ama işletim sistemi kurulmaz kursan bile başka pclerde açı
''diskler bölünebilirler ama işletim sistemi kurulmaz kursan bile başka pclerde açılmaz.''

Bi arkadaşımla iddaaya girmiştim o da sizin gibi bu kelimeyi kullanmıştı. Normal bi 4 Gb Flash Belleğe İşletim sistemi yükleyemessin ve başka bir PC'de çalıştıramazsın demişti:) 4 Gb'lık Usb bellek 8 Gb'lık Usb bellek kazandırdı :))
Olmaz diye hiçbir şey yok, Bios'ta var olup sende bios ayarlarından anlıyorsan yaparsın, tek dikkat etmen gereken nokta ULTIMATE bi işletim sistemi kurmak olacaktır. '' Yüklü olan Driverlarla, Pc'nin gereksinim duyduğu Driverler Çakışmasın Diye.. '' Açılmaz kısmı'da bundan İbaretti.. 

Normal diye belirtmemin sebebi U3 özelliği olmayan bi bellek .)

Gelelim ilk soruya:
Herşey 2 ye 3 e 4 e 5 e .. .. .. ..  99'a bölünebilinir.. Tavsiyem 2'ye bölüm ilk bölümü oldukca ufak diğer bölümü buyuk tutmandır, Devamlı kullandıklarını ufak arşiv niteliği taşıyacakları da buyuk kısma atarsın, hem ulaşman gerektiğinde Pc'n kasılmaz, Hemde zamanla kullanılmaktan dolayı cok az bır kısım risk taşır.. 3 veya üstüne bölünmesi pek tavsiye ettiğim bi husus değildir. ama bölecem diyorsan bu konu hakkında daha bi kanun çıkmadı İsteyene herşey serbest, Allaha Emanet Olun.. .) Saygılar..

Kapalı Hesap (154666)
30-09-2011, 15:03   |  #4  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 16
4,901 mesaj

Taşınabilir hdd ler çalışma esnasında aşırı sallanırsa bozulurlar. (Ben bi tane bozdum)
Ayrıca her harddisk çalışma esnasında olsun boşta olsun belli bir darbe emisyonunun üzerinde darbeye maaruz kalırsa bozulurlar.
Her harddisk sistemin desteklediği kadar bölüme ayrılabilir ve işletim sistemi kurulabilir. Önemli olan bios üzerinden bu harddisle boot edilebilmesidir.

sanchez
01-10-2011, 22:01   |  #5  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

https://www.chip.com.tr/forum/adres-sorunu_t220824.html  benim sorunumda var hdd alakalı bakarmısınız

şafak89
02-10-2011, 01:24   |  #6  
şafak89 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
2,522 mesaj

oluşurda çalışırken kapalı olduğunda sıkıntı olmaz :)