taskeng.exe problemi

suatcindemir
27-10-2008, 10:28   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

arkadaşlar 32 bit windows vista ultimate kullanıcısıyım evimdeki pc yi benimle beraber kullanan birde abim var eskiden böyle bir sorunlal karşılaşmıyordum fakat şuanda alttan alta çalışan taskeng.exe diye birşeyler birikiyor pc yi açar açmaz çalışmaya başlıyorlar ve görev yöneticisinden zamanla takip ediyorum 2 3 saat pc açık kaldıktan sonra sayıları neredeyse 100 e yaklaşıyor bunun sebebi ne olabilir nasıl kurtulabilirim bir yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

SAİNT
27-10-2008, 11:11   |  #2  
SAİNT avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
3,595 mesaj

bu büyük ihtimalle spyware sistem arkasında çalışan bi zararlı bence antivirüsle uğraşma direk format at yada kıs2009 yada spyware doctor ile temizleyebilirsin.

Banned
27-10-2008, 11:35   |  #3  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

taskeng.exe Bir window hizmetidir (görev zamanlayıcı).Görevi belirli zamanlarda çalışması için ayarlanan window ve program hizmetlerini koordine etmek ve çalıştırmaktır.

Önecelikle hiçbir taskeng.exe uygulamasını kapatmayın.
Başlat-tüm programlar-donatlar-sistem arçları-görev zamanlayıcı'yı çalıştırın.Eylem seçeneğinden tüm çalışan görevleri görüntüle seçeneğini seçin.Çalışan görevler gözükecektir. Bu görveler windowsa ait olabileceği gibi kurduğunuz yazılımlarada ait olabilir. Çalışmasını istemediğiniz görevi tıklayıp sağ taraftaki sil seçeneğini seçin.Gereksiz görevleri sildiğiniz takdirde sorununuz çözülmüş olacaktır. Sanırım sizin sorununuz görev zamanlayıcısından ziyade bu hizmeti kullanan bir yada birkaç yazılımdan kaynaklanmaktadır. Çalışan görevleri silmeden önce bir resmini eklerseniz memnun olurum.Merak ettim 100e yakın çalışan görev nedir acaba?

suatcindemir
27-10-2008, 12:15   |  #4  
OP Taze Üye
3 mesaj

resimleri ekliyorum ve şöyle birşey öğrendim kardeşim silkroad online diye bir oyun oynuyor ve bit bot programı yardımıyla oynuyor bu program sanırım ücretli ve geçen süre hakkında ait olduğu servere bilgi veya uyarı gibi birşey gönderiyor anladığım kadarıyla bu taskeng.exe o işe yarayan birseş resimler altta özellikle bitanesinde birçok şey acılmıştı onu acık  resimledim

[/URL]
[URL=http://g.imageshack.us/img100/chip1ev0.jpg/1/]

[/URL]
[URL=http://g.imageshack.us/img146/chipin5.jpg/1/]

Banned
27-10-2008, 12:23   |  #5  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Resimde verdiğiniz tune-up programına ait bir sistem optimize aracı tamamını silin sorun çıkmaz.Sadece windowsa ait hizmetler kalsa yeterlidir. Programların abuk sabuk araçları, güncelleştrmeleri vs.bu hizmeti kullanır.Hiçbirine gerek varmı bence yok. Görev yöneticisinde birden fazla taskeng.exe varsa veya çok işlemci-ram kullanıyorsa hemen burayı açıp çalışan yazılımı seçip silin.

suatcindemir
27-10-2008, 12:48   |  #6  
OP Taze Üye
3 mesaj

khramn dostum şimdi windowsa ait olanlar diyoruz onu nasıl kestirebilirim hangisi ait hangisi degil onunda bir yolu varmı acaba