Tavsiye ederim Samsung 960BG

ALKASKAN
10-12-2006, 00:35   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
30 mesaj

Lcd mi crt mi derken sonunda 19" lcd monitör aldım. Samsung SynMaster 960BG. Size özelliklerinden bahsedeyim.
960BF modelinin özellikleri ile aynı.

1280x1024@75Hz max.
700:1 kontrast
300 cd/m2 parlaklık
16.2M Samsung B-TN 4Ms X-Black panel

En belirgin özellikleri bu. Bence yeterli. Biraz monitörden bahsedeyim. X Black ekran gerçekten görüntüyü tamamen değiştirmiş. Renkler orjinaline çok daha yakın. Fotoğraflarla ilgilenen biri olarak söylüyorum. Siyahları başarılı bir şekilde gösterebiliyor. Video ve oyun performansı bence gayet iyi. 4Ms hakkını veriyor.
Çoğu forum sitelerinde bu abartılsada bence öyle değil. Sonuçta LCD. CRT gibi olmasını bekleyemeyiz çünkü çalışma mantıkları farklı. Ama şunu samimiyetle söyleyebilirim ki LCD ler CRT leri yakalamak üzere. Ben böyle renk verebileceğine inanmıyordum. Taa ki monitörü alıp kullanana dek.
960BG modeli tamamen parlak siyah plastik kaplamadan. Ekranıda çok parlak. Rahatlıkla saçınızı tarayabilirsiniz :) Ama bu monitör açıkken kendini belli etmiyor. Crt lerdeki gibi çok dikkatli bakar oraya takılırsanız evet yansıma yapıyor. Mümkün olduğunca ışıktan uzak tutmak gerek. Beni rahatsız eden bir durumuda yok. Ama X Black gerçekten çok başarılı.
Ergonomisi ise diğer lcd lere göre avantajlı. Paneli kendi ekseni etrafında döndürebiliyorsunuz ve yazılım otomatik olarak görüntüyü dikeye çeviriyor. Bu iyi bir özellik. E kitap okumak için ideal. Onun dışında yükseklik ve eğim ayarı da mevcut.
Dez avantajı ayarlarının yüklenen yazılımla gerçekleşmesi. Yani linux ve benzeri işletim sistemi kullananlar için bir esneklik sunmuyor. Ama fabrika ayarları çok iyi. Rahatsız edeceğini sanmıyorum.
Genel olarak monitör genel amaçlı olarak çok başarılı. Hele X Black filtreli paneli renkerli olağan üstü gösteriyor. Zaten mağzalarda sergilenen lcd ler arasında renkleri en canlı lcd bu. Packert bell in buna benzer bir monitörü vardı. Fakat sadece bilgisayarla birlikte veriliyor. İşte size bir fırsat samsung gayet uygun fiyata profesyonel ve şık bir lcd yi size sunuyor. Ben uzun süredir araştırdım. Bir çok mağzaya gittim lcd leri bizzat test ettim ve son kararım Samsung 960BG deb yana oldu. Memnuniyetimi sizinle paylaşmak istedim. Alışveriş listeniniz başında olması gereken bir ürün bence.
Fiyatı 344$+KDV

ufuks
10-12-2006, 02:49   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
3,430 mesaj

Hayırlı olsun gule gule kullan.

egemengiga
10-12-2006, 12:05   |  #3  
Yıllanmış Üye
4,298 mesaj

hayirli olsun. bu konunun linkini saklamak lazim. bu fiyata LCD alacak olanlarin okumasi gerek bence...

tahsin053
15-12-2006, 11:33   |  #4  
Yıllanmış Üye
115 mesaj

Hayırlı olsun arkadaşım. Ben de Asus PM17TU 3 ms. X black monitörünü kullanıyorum. Hele 500 nit gibi bir parlaklık değeri var ki, aynı plazma tv gibi. Bu monitörün 19'' olarak x black widescreen olanı ve Acer'in de yine x black 19'' ferrari modeli var. Fakat her ikisi de çok pahalı ve ikisi de 8 ms. Senin monitörün hem fiyat hem de tepkime süresi olarak çok cazip görünüyor. Ayarların yazılımla yapılması bir eksi ama dönebilen ekranı büyük bir avantaj. Sonuçta bütün kıstasları içinde barındıran bir monitör yok zaten.19'' e geçiş yapmayı düşünüyorum. O monitörü tavsiyen üzerine inceleyeceğim. Detaylı bilgilerin için sağol..

tahsin053
15-12-2006, 11:59   |  #5  
Yıllanmış Üye
115 mesaj

Bu arada x black ekran lcd ler yüzeyinden dolayı felaket toz çekiyor haberin olsun.  Evde temizlik filan yapacaksan monitörü süpürgenin sapına monteleyip yerde gezdirmen yeterli. Halıda toz, pislik, mayk hiç birşey bırakmaz.Mübarek sanki elektrik süpürgesi kardeşim. Gözlük camını silmek için kullanılan ipek kadife bezler var ya, tozu almak için onları kullan. Suyla hafif nemlendirip sil. Pırıl pırıl olur. Kağıt peçeteyle bile silme,çizer. Ekran çok hassas. Mümkünse 6-7 dolar verip lcd temizleme kiti al. Lcd ekranlar için hazır satılan filmlerden alıp kaplamak ta başka bir alternatif. Her iki ürünü de çoğu bilgisayar firmasında bulabilirsin.

kory
26-12-2006, 20:08   |  #6  
Yeni Üye
39 mesaj

Bu titiz çalışma için sağol. Bende 1 hafta içinde aynı ürünü alacağım.(SAMSUNG 960BG 19)Ankara da Mavi bilgisayardan alacağım. Ancak senin Yazdığın gibi geçmemiş ürünün adını Mavi Bil. Sen ürüne Samsung SynMaster 960BG olarak yazmışsın senin aldığın monitör bu sitedeki ile aynı mı http://www.mavibilgisayar.com
Cevaplarsan çok sevinirim.
Birde LCD ekranlardaki ölü piksel olaylarını kontrol edip almak gerkli elbette ki ama merak ediyorum ölü pikseller daha sonra da çıkabilirmi. Ve samsungun bu konudaki kalitesi nedir.

BOOMFUNKMCS
26-12-2006, 20:12   |  #7  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 11
3,373 mesaj

güle güle kullan kardeşim

sinanibil
16-10-2007, 18:46   |  #8  
Taze Üye
2 mesaj

alkaskan, selam bende 960 bg aldım fakat sürücüsünü yükleyemedim. sistem desteklenmiyor diyor. muhtemelen ekran kartını desteklemiyor ... ekran kartım ASUS EAH2600XT yeni bir ekran kartı. şu an hiç bir özelliğini kullanamıyorum, alırken böyle bir şey olabileceği aklıma gelmemişti. bir tavsiyen varmı acaba?

uGuR.uK
16-10-2007, 19:28   |  #9  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj

hayırlı olsun gule gule kullan, bende 1-2ay once Samsung SynMaster 932B+ 19" modelini almıstım, onunda ozellikleri hemen hemen seninki gibi ve suanda 270$civarı...