Tavsiye ettiğiniz partition-recovery programları?

radyoaktif
01-09-2015, 11:47   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
237 mesaj

Arkadaşlar iyi günler.

Veri Kurtarma ve Onarma Programları başlığı altında 3 kategoride kullandığım programlar var. Lakin düzenli kullanmak yerine, hepsini ihtiyacım olduğunda kısmen tek tek denediğimden hiç birinin detaylı kullanımı aklımda kalmayabiliyor.

Windows 10'a temiz bir geçiş yaparak gayet stabil bir sistem elde ettim ve sistem imajını almadan önce, ihtiyacım olduğunda yüklemek yerine şimdiden yükleyip hazırda durması adına bu 3 kategoriden birer program yükleyip öyle sistem imajını almak istiyorum.

Ayrıca 4. kategori olarak Bootloader programları için de tavsiye istiyorum. Her programın kendine göre bir işlevi olsa da, tek biri tüm işimi görebilir mi merak ediyorum? Sizce bu 4 kategori için hangi programları yükleyip sürekli kullanmalıyım? Yani hangileri devamlı her ihtiyacıma cevap verebilecek yeterlilikte programlar?

2. bir sorum: Depo olarak kullandığım D bölümümde ki bazı programların satup'ı yok, kısayol üzerinden direkt çalışıyorlar. Ven bunların kısayollarını hızlı başlata ekleyip kullanıyorum. Ama haliyle program yolundan silinip taşındığında kısayolda işlevini yitiriyor. Peki ben sistem imajını alıp tekrar yükledikten sonra bu kısayollar işlevini yitirir mi? Yoksa hızlı başlata kısayolunu aldığım programın diski, bilgisayarda takılı olduğu ve programın o disk içinde ki yolu değişmediği sürece sistem imajını yükledikten sonra da kısayolların işlevleri devam eder mi? Zira ona göre sistem imajı alacağım.

tknsyen
01-09-2015, 20:25   |  #2  
tknsyen avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 44
443 mesaj

sistemi yedeklemek ve yedekten geri yüklemek için ayrı ayrı programa gerek yok Acronis True İmage Home 2016 yı önerebilirim. Windows 10 desteği var. Yalnız yedekleme veya yedekten geri yükleme yaparken programın verdiği ıso imajından değil programı masaüstünde çalıştırarak yaparsan daha sağlıklı olur. Programın full sürümünü öneririm. Başka hiçbir programa ihiyacın yok. 10 dakika da yedekten geri alırsın.

http://www.acronis.com/en-us/per ... -requirements-block

Son Düzenleme: tknsyen ~ 01 Eylül 2015 20:27
sahin06
01-09-2015, 22:52   |  #3  
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 3
22 mesaj

Merhaba, @tknsyen arkadaşın dediği gibi Acronis True İmage programını tek geçerim,  Hatta plus eklentisiyle çalıştırdığınızda Driversız image alır ve aldığınız image her tür sisteme geri yükler.

2. Sorunuza gelince, image aldığınızda sistemin tümünü clone olarak aldığı için D diskinden aldığınız kısa yollar D Diski durduğu sürece kaybolmaz. Yeterki disk harfi değişmesin.

Saygılar..

radyoaktif
02-09-2015, 02:44   |  #4  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
237 mesaj
Alıntı: tknsyen  
sistemi yedeklemek ve yedekten geri yüklemek için ayrı ayrı programa gerek yok Acronis True İmage Home 2016 yı önerebilirim. Windows 10 desteği var. Yalnız yedekleme veya yedekten geri yükleme yaparken programın verdiği ıso imajından değil programı masaüstünde çalıştırarak yaparsan daha sağlıklı olur. Programın full sürümünü öneririm. Başka hiçbir programa ihiyacın yok. 10 dakika da yedekten geri alırsın.

http://www.acronis.com/en-us/per ... -requirements-block

Alıntı: sahin06  
Merhaba, @tknsyen arkadaşın dediği gibi Acronis True İmage programını tek geçerim, Hatta plus eklentisiyle çalıştırdığınızda Driversız image alır ve aldığınız image her tür sisteme geri yükler.

2. Sorunuza gelince, image aldığınızda sistemin tümünü clone olarak aldığı için D diskinden aldığınız kısa yollar D Diski durduğu sürece kaybolmaz. Yeterki disk harfi değişmesin.

Saygılar..

Cevaplarınız için teşekkürler arkadaşlar. Peki benim Windows 10 üzerinden aldığım tam imaj ile Acronis True İmage üzerinden aldığım imaj arasında ki fark nedir?

Misal  ben aşağıda ki masaüstü düzenim ve hızlı başlata eklediğim programları, olduğu gibi image ini alıp herhangi bir sorunda bilgisayarı aynı bu haline getirebilir miyim? Ve bu işlemi ben, zaten windows 10 üzerinden komple imaj alarak gerçekleştirmedim mi?

Ayrıca windows 10 üzerinden imaj alırken kurtarma dvd'si oluşturulsun mu? diye soruyor. Buna hayır deyip, herhangi bir windows 10 kurulum DVD'si ile bu imajı geri yükleyebilir miyim? Yani oluşturmak istediği kurtarma dvd'si zaten windows 10 kurulum dvd'sinin kendisi sanırım?

Kısayol bilgisi için de teşekkürler.Yani anladığım, kısayolun satup'ının bulunduğu program; D diskinin harfi değişmediği sürece, yolunun değişip değişmediği farketmeksizin kısayol işlevini sürdürecek.

Peki misal, programlar olmadan sadece tüm driverlarım yüklü iken aldığım bir imaja, misal ekran kartının çıkan yeni driver'ını ekleyebilir miyim? yada başka program vs. Zira o imajı kurduktan sonra ekran kartı driver'ı eski olacağından birde onu indirip kurmaya uğraşacağım.

Son olarak tavsiye ettiğiniz partition programı var mı? Zira ben AOMEI Partition Assistant Home ile MiniTool Partition Wizard Free arasında gidip geliyorum. Birini kurayım da öyle sistem imajını alayım.

Son Düzenleme: radyoaktif ~ 02 Eylül 2015 02:47
bademgoz
02-09-2015, 12:15   |  #5  
bademgoz avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
352 mesaj

reflect kullan dostum harika..