Tek bilgisayara 2 farklı HDD ile kullanmak

Tezgahtaki Mengene
23-05-2017, 20:13   |  #1  
Tezgahtaki Mengene avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
6 mesaj

Herkese selamlar, biri masa üstü HDD Windows 10 kurulu, diğeri laptop HDD'si Windows Xp SP3 kurulu.Bu HDD'leri değiş tokuş yaparak farklı zamanlarda kullanıyorum, tek kablo kullanıyorum yani 2 farklı HDD'yi değiş tokuş yaparak aynı kablo üzeriden aynı anakart kablo girişine.Laptop HDD'si takılıyken Windows XP güncellemeleri ve donanım güncellemeleri yapmıştım sürücü güncelleme programlarıyla, iş bittikten sonra kapattım bilgisayarı aynı kablo ve anakarta HDD kablosu bağlanan aynı girişten masaüstü HDD'sini bağladım.Bu sefer Windows 10 çok uzun sürede açıldı, sürekli takılmalar oldu.Reset attım çok geç açıldı.Windows 10 onarma yaptım aynı sıkıntı vardı.Uzun uğraşlar ile Windows 10 yüklü HDD'yi düzgün ve hızlı çalışmasını sağlamak için uğraştım.Sonra Windows 10 yüklü HDD'yi diğer masaüstü bilgisayara taktım.Bu sefer Windows 10 ile ilgili tanımlanıyor gibi bir şeyler çıktı tam hatırlamıyorum, ardından 2. bilgisayarın DVD-RW kablosunu çıkarttım ve esas bilgisayara taktım HDD ile birlikte bu sefer düzgün ve hızlıydı Windows 10.Benim sorumun aslı şöyle, 2 farklı HDD kullanacaksak hele bunlar farklı işletim sistemiyse, anlattığım gibi bu problemlerin tam sebebleri nelerdir ve bu problemlerle karşılaşmamak için HDD kablosunu anakartın aynı deliğine değilde 4 tane HDD giriş yerlerinden başka bir girişe mi takmak gerekiyor?Bu işten anlayan birilerinden izah rica ediyorum.Çok uzun ve karışık yazdım hoş görün.Ayrıca laptop HDD'side çok yavaş oldu.Buna nasıl bir çözüm bulabiliriz laptop kullanılamaz halde işlemci kırık,klavye ve monitöre bağlanan kablo kopuk vs.Masaüstünde 2 farklı hdd yi hem kullanabileyim hemde hddlerdeki işletim sistemlerinde hiçbir sıkıntı çıkmasın.Laptop HDD'sindeki işletim sistemi sadece oyun oynamak için şahsi kullanacağım HDD'dir.

KafeinMan
25-05-2017, 15:01   |  #2  
KafeinMan avatarı
Taze Üye
19 mesaj

Merhabalar! İki farklı HDD'de koşan iki farklı işletim sisteminin aynı anda çalışabilmesi için sistemlerin kurulumları esnasında iki diskin de bilgisayara bağlı olması gerekiyor. Dediğniz gibi diğer HDD yuvalarından birine de diğer HDD'yi takıp, sırayla sistemleri kurmalısınız ki bootloader dediğimiz önyükleyici yazılım kurulum esnasında bütün depolama aygıtlarını tarayıp mevcut sistemleri bootloader menüsüne yerleştirsin. Ancak önce XP sonra 10 mu yoksa tam tersi mi bilmiyorum. Hatta XP ile 10 aynı makinede koşar mı onu da bilmiyorum lakin ben bilgisyarımda iki farklı diskte çalışan Linux ve W7 kullanıyorum. Önce W7 sonra Linux kurulduğu zaman sorun olmuyor. Bootloader'da da ikisi çıkıyor.

Tezgahtaki Mengene
25-11-2017, 18:10   |  #3  
OP Taze Üye
6 mesaj

Sorunu hallettik sorun sebebi hardisk kablosunun çok eğilip bükülmeni sebeb olduğu kopuklukmuş.