tek hat 2 modem

cooblenim
05-09-2012, 18:18   |  #1  
cooblenim avatarı
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 2
61 mesaj

ARKADASLAR BEN EVIMDE TEK MODEM KULLANIYORUM FAKAT WIFI SI EVIN UST KATINDAKI ODADAN CEKMIYOR 2 MODEMIU BAGLIYORUM FAKAT O INTERNETE BAGLANAMIYOR. CUZUMU VARYA YADA BIR YOLU VARSA SOYLERMISINIZ??

PIEM99
05-09-2012, 18:56   |  #2  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

Bizim evde 3 katli aynı sorun var.Wireless modem en alt katta sana tavsiyem elektrik alt yapısı ile çalışan powerline chazları var internet wireless sisteme göre daha performanslı çalışıyor.internetten de araştırabilirsin 

Benim kullandığım linksys powerline (plsk400) Bunun wireless olan modeli de var

atirol
05-09-2012, 19:00   |  #3  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

Değişik yollarla bu sorunu çözebilirsin.

1) En kolayı eğer modemin destekliyorsa (markasını ve modelini yazmadığından bir şey diyemiyorum) ikinci bir modem değil de bir access point eklemek. AP modemin sinyalini güçlendirerek yeniden dağıtır.

2) Linksys'in aşağıdaki ürünü gayet iyi çalışıyor. Eğer iki modemin bağlı olacağı elektrik hatları ayrı değilse bağlantı kalitesini düşürmeden iki modemi birbirine bağlarsın. Kurulum şeması cihazın içinde var. Sadece ikinci modemin DHCP sunucusundan adres almasını engellemen ve ip çakışmalarını önlemen gerek.

Bunun için 2. modemin ip adresini 1. modeminkinden farklı olacak şekilde değiştirmen ve DHCP sunucusu özeeliğini iptal etmen gerekli. Eğer bu konulara aşina değilsen zorlanabilirsin. Modem arayüzleri farklı farklıdır, aradığını bulman için biraz tecrübe şart.

http://www.vatanbilgisayar.com/N ... ils.aspx?I_ID=59054

Bu şekilde wifi alanı epeyce genişlemiş olur. Ama ikinci katta wifi ihtiyacın yoksa, cihazın ethernet portlarından kabloyla bağlantı alman en basit biçimde işini görmene yeter.

Son Düzenleme: atirol ~ 05 Eylül 2012 19:02