Telekom'dan İnternete Ayar ...

kota.ayar
30-10-2009, 00:19   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
13 mesaj

TTNET ve diğer ISS’ların kotalı internet tarifeleri mevcut. Türkiye’de internet kullanıcılarının %60′dan fazlası bu tarifeye kayıtlıdır.

Bu tarifeye kayıtlı üyelerin çoğunluğu ev kullanıcısıdır. Yani; aile evladının, amca yeğeninin internetten faydalanması amacıyla, bu tarifeye abone olunuyor. Kısacası; iyi niyetle, internet-cafe vb. yerlere takılmaması ve özellikle bilgi artırımı için internete bağlanılıyor.

Maalesef; bu iyi niyete gençler sadık kalmayıp, bilinçsizce kotayı aşıyor. Aileler maddi açıdan mağdur oluyor. Bu durumla karşılaşmayan aile yok gibi….

TTNET ve diğer ISS’ler yeni ve eski abonelerine tercihli kayıt seçeneği sunsun. Bu tercihte, abone mevcut kotasını doldurduğunda, sistem otomatik olarak internet erişimini kessin. Bu tercih isteyen abonelere sunulsun.

Veya;

Mevcut limitinin % (yüzde ) 5 'i kadar kota aşımı yapmasına izin verilsin. 4 GB ‘lık tarifeye abone olan kullanıcı 3,5,10 GB ‘lık kota aşımı yapamasın. Tabi ki; bu özellik isteyen abonelere sunulsun.
Bu şekilde konudan anlamayan ve çocuğunun sözüne bakan aileler mağdur olmayacak, gençlerde tarifeyi kontrollü kullanmayı bilecektir.

Bu uygulama kablosuz modem kullananların can simididir. Çünkü; kablosuz ağına giren ve onun internetini kullanan onlarca abone mağdur olmuştur.

İşte bu güzel uygulama için Chip - Online herhangi bir etkinlikte bulunabilir mi? Telekom ile görüşme yapabilir mi?

Grup Linki:

http://tr-tr.facebook.com/group.php?gid=324616960191

Desteğinizi bekliyorum.

Son Düzenleme: kota.ayar ~ 26 Kasım 2009 21:25
Kal-El
30-10-2009, 00:23   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
816 mesaj

Kotanın %15-20 aşımına göz yummaz TTNET. Kotanın ufacık aşılması için bile adamlar dört gözle bekliyorlar. Bahsettiğiniz yaş bir proje maalesef.

xxömür
30-10-2009, 00:32   |  #3  
xxömür avatarı
Yıllanmış Üye
1,574 mesaj

hayatta hayata gecmez bu tür seyler hayata gecmiş olsaydı suan sınırlı diye tabir edilen sömürge sistemi ortada omazdı

Erhan Tiryakioğlu
30-10-2009, 00:34   |  #4  
Erhan Tiryakioğlu avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
4,716 mesaj

Bencede İmkansız Bir ŞEy ADamlar Artık Ellerinden Gelse Fazla Fazla Kota Yazacaklar Şahsen Sınırsızım Sizede Öneririm Kotayı Aşmaktan İyidir ..

Semih Özyurt
30-10-2009, 00:45   |  #5  
Semih Özyurt avatarı
Yıllanmış Üye
2,749 mesaj

diğer arkadaşlarında dedigi gibi telekom müşterilerine sahip çıkma peşinde degil müşterilerimin cebinden nasıl fazla para çıkartırım düşüncesi içinde

Kal-El
30-10-2009, 01:00   |  #6  
Yıllanmış Üye
816 mesaj

Ve ayrıca benim ciddi ciddi şüphelerim var TTNET'in kotalı kullanıcılara birtakım ayak oyunları yaptığına dair.

İki gün önce gece kotama baktığımda o anın tarihine göre 3.08 GB gibi bir kullanım gözüküyordu. Ertesi gün bilgisayarı neredeyse hiç kullanmadım, bir iki kez girip forumlara bakıp çıktım, kapattım bilgisayarı. O akşam baktığımda 3.50 GB küsür kullanım vardı. Kablolu bir modemle, bilgisayar kapalıyken (hadi virüs vardır, kablosuzu paylaşıyorlardır diyip bahane buluyorlar da buna ne demeli?) nedir yani şimdi bu?

İmkanım olsa, hizmet veriliyor olsa bölgemde, anında hiç düşünmedne uydunete geçerim.

kota.ayar
30-10-2009, 02:17   |  #7  
OP Taze Üye
13 mesaj

Yorumda bulunan tüm arkadaşlar, yazdıklarında haklılar. Gerçekten ttnet'in halkı düşündüğü yok. Böyle bir projeye hayat vereceklerini sanmam.

O zaman neden böyle bir teklifin peşindesin, diye sorabilirsiniz. Bakın arkadaşlar, bu yıl içerisinde gsm operatörleri  konusunda güzel gelişmeler kaydedildi. Bunun tek sebebi BT Kurumunun düzenlemeye gitmesi ve gsm operatörlerinin mecburen kampanya düzenleyerek rekabete girdiklerini gördük. Tabi ki, gerçekleştirilenler herşeyi çözmüş değil, ancak kötü de değildir.

İşte böyle projeler düzenleyerek ttnet ve benzeri ISS'lerin bağlı bulundukları kurumların dikkatlerini çekersek, orada insaflı olan birilerinin gözüne batar da çözüm sunarlar.

Vel hasıl;
Bu çözümü ttnet'den değil, onun bağlı olduğu kurumdan bekliyorum. Bu da, bizim çalışmalarımıza bağlıdır.

Bunun örnekleri telekom bünyesinde mevcuttur. Şöyle ki; Sabit telefon kullanıcıları, isterlerse dışarıyı(giden) arama özelliğini kapatabilirler. Böylece telefonlarından herhangi bir yeri arayamayacaklar, ancak başkaları onları arayabileceklerdir. Bu hizmet, telekom tarafından sunuluyor. Benim önerim, neden sunulmasın.

Bu konuda BİMER, AKİM ve BT kurumuna başvurdum. Tabi ki, hemen sonuç alınmaz. Bu uzun bir süreçtir. Yapılacaklar gelecekte elde edilecek başarının, basamaklarından bir tanesini oluşturmuş olacak.

CapanQGLU
30-10-2009, 02:26   |  #8  
CapanQGLU avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,511 mesaj

- Şunu test ettiniz mi?
Bilgisayar kapalıyken, (modem açık) kota yediğini...
- Deneyen, var mı?

Semih Özyurt
30-10-2009, 03:32   |  #9  
Semih Özyurt avatarı
Yıllanmış Üye
2,749 mesaj
Alıntı: kota.ayar  
Yorumda bulunan tüm arkadaşlar, yazdıklarında haklılar. Gerçekten ttnet'in halkı düşündüğü yok. Böyle bir projeye hayat vereceklerini sanmam.

O zaman neden böyle bir teklifin peşindesin, diye sorabilirsiniz. Bakın arkadaşlar, bu yıl içerisinde gsm operatörleri  konusunda güzel gelişmeler kaydedildi. Bunun tek sebebi BT Kurumunun düzenlemeye gitmesi ve gsm operatörlerinin mecburen kampanya düzenleyerek rekabete girdiklerini gördük. Tabi ki, gerçekleştirilenler herşeyi çözmüş değil, ancak kötü de değildir.

İşte böyle projeler düzenleyerek ttnet ve benzeri ISS'lerin bağlı bulundukları kurumların dikkatlerini çekersek, orada insaflı olan birilerinin gözüne batar da çözüm sunarlar.

Vel hasıl;
Bu çözümü ttnet'den değil, onun bağlı olduğu kurumdan bekliyorum. Bu da, bizim çalışmalarımıza bağlıdır.

Bunun örnekleri telekom bünyesinde mevcuttur. Şöyle ki; Sabit telefon kullanıcıları, isterlerse dışarıyı(giden) arama özelliğini kapatabilirler. Böylece telefonlarından herhangi bir yeri arayamayacaklar, ancak başkaları onları arayabileceklerdir. Bu hizmet, telekom tarafından sunuluyor. Benim önerim, neden sunulmasın.

Bu konuda BİMER, AKİM ve BT kurumuna başvurdum. Tabi ki, hemen sonuç alınmaz. Bu uzun bir süreçtir. Yapılacaklar gelecekte elde edilecek başarının, basamaklarından bir tanesini oluşturmuş olacak.

dostum sende haklısın evet ama ttnet telekoma bağlı mevcut olan ISS'lerde alayı telekom alt yapısını kullanıyor yani herşey telekomun elinde

Semih Özyurt
30-10-2009, 03:40   |  #10  
Semih Özyurt avatarı
Yıllanmış Üye
2,749 mesaj
Alıntı: CapanQGLU  
- Şunu test ettiniz mi?
Bilgisayar kapalıyken, (modem açık) kota yediğini...
- Deneyen, var mı?
CapanQGLU kota yermi denemedim ama zaten 12 saate bir kotaya yansıtıldığından takip etsen ne olcakki? yani kota kullanımı anlıkyansıtılsa takip edersin ha diyelim ki takip ettin bunu telekomakanıtlayamassın telekom ezberlemiş artık hazır cevap pcnizde virüsvardır deyip çıkıyorlar hemen işin içinden Düşün ismi TÜRK TELEKOM ama o bile başkalarının elinde

Son Düzenleme: Semih Özyurt ~ 30 Ekim 2009 03:41
kota.ayar
30-10-2009, 03:58   |  #11  
OP Taze Üye
13 mesaj
Alıntı: Semih Özyurt  
dostum sende haklısın evet ama ttnet telekoma bağlı mevcut olan ISS'lerde alayı telekom alt yapısını kullanıyor yani herşey telekomun
Evet, doğru .... Ttnet ve diğer iss'ler telekomun alt yapısını kullanıyorlar. Çözümü sunacak telekom'dur.

Ancak Telekomun da bağlı olduğu iki kurum var. Birincisi; Ulaştırma Bakanlığı, diğeri BTK 'dır. İşte çözümü buradan bekliyorum.

Tüm girişimim bu yönde....

O_uzHaN
30-10-2009, 16:03   |  #12  
O_uzHaN avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,061 mesaj

adamlar boşuna mı kota sınırlı diyolar xD

Bor4
31-10-2009, 10:29   |  #13  
Taze Üye
6 mesaj

Bende sana katılıyorum ama söyle bir durumda var.
Kota sayaç Airties modemlerin içinden çıkıyor ve kota buradan kontrol edilebiliyor.
Ayrıca şu anda aklıma gelmeyen bir programda böyle bir özellik gördüm diye hatırlıyorum.
Limit koyuyorsun ve o limit dolunca interneti kullanamıyorsu.
Türkiye bir ilki gerçekleştirip kota diye birşey oluşturdu zaten.
insanları kısıtlamaktan başka birşey değil :(

kota.ayar
03-11-2009, 14:00   |  #14  
OP Taze Üye
13 mesaj

İnternet abonelerinin büyük bölümü, kota aşımı yaptığı için yüksek fatura ödemek zorunda kalırken, TTNet, bu sorunun çözümü için harekete geçti.

İnternette aylık kotasının yüzde 90'ını dolduran aboneye uyarı gelecek. Kullanıcı, kota aşım tarifesiyle fatura şoku yaşamayacak.

haberin devamı

TTNet yaşanan bu mağduriyet konusuna çözüm getirmek istiyor. Ancak sunacakları sistem tamamen GÖZ BOYAMAK’tan öteye geçemiyor. Çünkü; TTNet’in sunacağı çözüm, kotanın % 90’ı aşılınca abone bilgilendirilecek. Onun dışında herhangi bir yenilik yok. Ama bu çözüm değildir. Çünkü; kota kullanım bilgilerini sorgulamasını bilmeyen abone yoktur. Bu rağmen kota aşılıyor ve mağduriyetler yaşanıyor.

TTNet’in sunacağı etkin çözüm şudur; abone kotasını aştığında otomatik olarak internetini kessin. Bu hizmette isteyen abonelere sunulsun. İşte bu çözümün yanına yukarıdaki haberde bahsedilen bilgilendirme sistemi eklenebilir. Fakat, TTNet’in mantığı şu; “ Altın yumurtlayan tavuğumu niye keseyim. “

TTNet'i bu kurnazlığından dolayı tekrar tebrik(!) ediyorum. Herhalde bu kadar soyulup ama sert bir tepkisi olmayan halkımızı buldukları için kime teşekkür edeceklerini şaşırıyorlardır!

Son Düzenleme: kota.ayar ~ 03 Kasım 2009 14:23
Recep Baltaş
03-11-2009, 23:47   |  #15  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

Kotalı internetin hızı sizce neden artırılıyor?

Banned
03-11-2009, 23:50   |  #16  
Banlandı
284 mesaj

daha rahat kulanıcıya pardon kotaya girmesi için cevap basit:)

çözüm getirmek istiyor sa basit kotaları kaldırsın 1lik sınırsıza 27 tl neyine yetmiyor yatırımmı yaptığı var.

1lik hatta 10 tl fazlası haram.

Son Düzenleme: Tx3 ~ 03 Kasım 2009 23:55
Banned
04-11-2009, 00:05   |  #17  
Banlandı
284 mesaj
Alıntı: Bor4  
Bende sana katılıyorum ama söyle bir durumda var.
Kota sayaç Airties modemlerin içinden çıkıyor ve kota buradan kontrol edilebiliyor.
Ayrıca şu anda aklıma gelmeyen bir programda böyle bir özellik gördüm diye hatırlıyorum.
Limit koyuyorsun ve o limit dolunca interneti kullanamıyorsu.
Türkiye bir ilki gerçekleştirip kota diye birşey oluşturdu zaten.
insanları kısıtlamaktan başka birşey değil :(

o programla veya Airties veya diğer üreticilerin sayaçlarıyla ttnetinki tutmuyor ttnetin sayfadan kontrol edeceksin veya öbür sağlayıcıların sitesinden bakacaksın hangisini kulanıyorsan artık.

kota.ayar
04-11-2009, 00:19   |  #18  
OP Taze Üye
13 mesaj
Alıntı: Recep Baltaş  
Kotalı internetin hızı sizce neden artırılıyor?
Bu soru her şeyi özetliyor. İşler TTNet 'e bırakılırsa, onların yapacakları bir şey yok. Yani işlerine gelmez. Bu konuda Tüketici dernekleri vasıtasıyla ve diğer partilerin soru önergeleri ile TTNet sıkıştırılırsa, belki güzel şeyler görebiliriz.

Ancak hayıflanma, sitem gibi şeyler işe yaramıyor.

Bu konuda bir kampanya başlattım. Tüketici derneklerinden destek buldum. İnşallah bu yönde ortak bir çalışma yürüteceğiz. Partilerin yetkilileri ile iletişim kurmaya çalışıyorum. Birşey yapamasamda, hiç olmazsa haksızlığa sesimi yükseltenlerden olurum.
.
Bu konuda asıl muhatab Ulaştırma Bakanlığıdır. Kotayı artırma veya hızı yükseltme dolambaçlı meselelerdir. İşin bu kısmına girilirse mevzumuz dağılır. Ancak benim teklifim herhangi bir teknik alt yapı veya finansman gerektirmiyor. Sadece görevlerini yapmalarını istiyorum. 

Bu uygulamanın benzeri Turkcell 3G Faturasız hatlar da bulunuyor. TTNet ne diye sunmasın.

Son Düzenleme: kota.ayar ~ 04 Kasım 2009 00:21
Banned
04-11-2009, 04:00   |  #19  
Banlandı
284 mesaj

3g hatlarda kota aşımına blok koyuluyor ama 170 190 tl den sonra giren gine giyo blok koysa ne olur.

kota.ayar
04-11-2009, 09:04   |  #20  
OP Taze Üye
13 mesaj
Alıntı: Tx3  
3g hatlarda kota aşımına blok koyuluyor ama 170 190 tl den sonra giren gine giyo blok koysa ne olur.
Sizin yukarıda bahsettiğiniz fiyatlı tarife ile benim örnek gösterdiğim tarife aynı değildir.

Turkcell faturasız 3g hizmetinde paket fiyatının dışında herhangi bir ücretlendirme yapılmıyor. Ayrıca Turkcell faturasız 3g hattında kotanızı doldurduğunuzda otomatik olarak internet bağlantınız kesilir. Bu özellik Turkcell dışında herhangi bir gsm operatöründe bulunmuyor.

Turkcell faturasız 3g paket fiyatları şöyledir. 

Eğer faturalı 3g hizmeti alıyorsanız ( Turkcell,Vodafone ); Turkcell 499 TL, Vodafone 100 TL dışında herhangi bir ücretlendirme yapmıyor. Ancak limit aşımında adil kullanım gereği, hızınız 128 mbps'ye düşürülüyor. ( Yurt İçi )

Kaynak:
Turkcell----Vodafone

Son Düzenleme: kota.ayar ~ 04 Kasım 2009 10:10
Banned
04-11-2009, 19:00   |  #21  
Banlandı
284 mesaj
Alıntı: kota.ayar  
Sizin yukarıda bahsettiğiniz fiyatlı tarife ile benim örnek gösterdiğim tarife aynı değildir.

Turkcell faturasız 3g hizmetinde paket fiyatının dışında herhangi bir ücretlendirme yapılmıyor. Ayrıca Turkcell faturasız 3g hattında kotanızı doldurduğunuzda otomatik olarak internet bağlantınız kesilir. Bu özellik Turkcell dışında herhangi bir gsm operatöründe bulunmuyor.

Turkcell faturasız 3g paket fiyatları şöyledir. 

Eğer faturalı 3g hizmeti alıyorsanız ( Turkcell,Vodafone ); Turkcell 499 TL, Vodafone 100 TL dışında herhangi bir ücretlendirme yapmıyor. Ancak limit aşımında adil kullanım gereği, hızınız 128 mbps'ye düşürülüyor. ( Yurt İçi )

Kaynak:
Turkcell----Vodafone

sen kurumsala bakıyorsun bireysele bak.

Faturalı 3G İnternet hatları için adil kullanım politikası doğrultusunda, bir fatura döneminde yurtiçi paket aşım ücreti bireysel kullanıcılar için 199 TL'ye (KDV, ÖİV dahil) ulaştığında, kullanım hızı 128kbps ye düşürülecektir ve sonrasındaki kullanımlar için paket aşım ücreti yansıtılmayacaktır. 3G İnternet paketi yenilendiğinde veya bir sonraki fatura dönemi başlangıcında hız ve ücretlendirme normale dönecektir.

"kotanızı doldurduğunuzda otomatik olarak internet bağlantınız kesilir"
ben bu dediğini göremedim nerde yazıyor  sadece kurumsal kullanıcılara var galiba bireysel kullanıcılara yok.

3G internet kullanımında alınan ve gönderilen (download+upload edilen) veri paket limitinizden düşer. Paket aşımında da yine alınan ve gönderilen veri paket aşım ücreti üzerinden ücretlendirilir.

şu Türkcell bi 3g kotasız tarife yapmadı ki geçelim kota bana göre değil 4g bana 1 ayı bırak yarım gün yetmez.

adsl 1lik limitsiz kulanıyorum kota kalkmalı başka yolu yok bunlar çözüm değil.

Son Düzenleme: Tx3 ~ 04 Kasım 2009 19:42
kota.ayar
04-11-2009, 20:22   |  #22  
OP Taze Üye
13 mesaj
sen kurumsala bakıyorsun bireysele bak.  
Size kaynak olarak gönderdiğim link kurumsal tarifeye aittir. Ama kurumsal tarife ile bireysel tarife arasında fark göremedim. Yazdığım fiyatlar aynı ... Tekrar bakabilirsiniz.

Link ( Bireysel ): http://www.turkcell.com.tr/birey ... faturasiz3Ginternet

"kotanızı doldurduğunuzda otomatik olarak internet bağlantınız kesilir"

Ben bu dediğini göremedim nerde yazıyor  sadece kurumsal kullanıcılara var galiba bireysel kullanıcılara yok.

Hayır, bireysel kullanıcılara bu özellik sunuluyor. Turkcell sitesinden Print Secreen yaptım. Ekran görüntülerini gönderiyorum.

Link ( bireysel ): http://www.turkcell.com.tr/birey ... faturasiz3Ginternet

Şu Turkcell bir 3g kotasız tarife yapmadı ki geçelim kota bana göre değil 4g bana 1 ayı bırak yarım gün yetmez.

adsl 1lik limitsiz kulanıyorum kota kalkmalı başka yolu yok bunlar çözüm değil.
Bu sözünüze tamamen katılıyorum. Çok haklısınız.

TTNet uygulanan kota tarifesini kaldırarak, sınırsıza geçmelidir ya da en az 15 GB'lık bir kota miktarı vermelidir. Ancak benim istemem ile olmuyor. Aşağıdaki örnek ile dikkatinizi çekmek isterim.

Tüketici dernekleri telekoma karşı sabit ücretin kaldırılması için dava açtı ve kazandı. Ancak dava Yargıtay tarafından bozulup, Telekom lehine karar çıktı. Mahkeme bile bizim hakkımızı korumuyorsa daha ne yapabiliriz. TTNet'in alternatifi diğer ISS'ler Telekom'un alt yapısını kullanıyorlar. Yani TTNet'ten farkları yok. Kablo.net'te türkiye geneline yayılmamış durumunda...

Son Düzenleme: kota.ayar ~ 04 Kasım 2009 20:25
Banned
04-11-2009, 20:39   |  #23  
Banlandı
284 mesaj

aynı deyil işte o sadece kurumsala bireysel diye verdiğiniz link kurumsalın linki
bireysel faturalıda paket aşım ücreti var kota dolunca kesilmiyor 199 tl kadar paket aşımı yapıla biliyor kotayı aşa biliyorsunuz. kota dolunca kesilme bireysel faturasız hatlara ve kurumsal hatlara var benmi yanlış okuyorum.

http://www.turkcell.com.tr/birey ... /faturali3Ginternet

buradan notlar ve sıksorulanları okuyun. bireysele yok kurumsal müşteriler düşünülüyor.

Son Düzenleme: Tx3 ~ 04 Kasım 2009 20:56
kota.ayar
05-11-2009, 02:13   |  #24  
OP Taze Üye
13 mesaj
Kota dolunca kesilme bireysel faturasız hatlara ve kurumsal hatlara var benmi yanlış okuyorum.

http://www.turkcell.com.tr/birey ... /faturali3Ginternet
Tamamen doğru yazmışsınız. Sanırım ifadelerim açık olmadığı için yanlış anlaşıldım.

Sizin belirttiğiniz gibi internet kesilmesi;

( 1 ) Bireysel faturasız hatlar
( 2 ) Kurumsal Hatlar'a

kayıtlı aboneler için geçerlidir. Vel hasıl; yazdıklarınız doğrudur. Problem yok. :)

Saygılar.

Ali Güngör
24-11-2009, 21:09   |  #25  
Üye
82 mesaj

TTNET'in kota uygulaması için soru önergesi
MHP Milletvekili Yılmaz Tankut, TTNET kotalı internet hakkında meclise soru önergesi sundu...