Telekulak operasyonlarına Skype darbesi

CHIP Online
17-02-2009, 17:15   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Suçluları telefon dinleyerek yakalamaya alışan İtalyan polisi, Skype yüzünden zor günler geçiriyor.

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Tele ... -darbesi_10985.html

İtalyan polisi son zamanlarda dertli. Fakat dertleri ortalığı karıştıran suçlular değil, suçluluların birbirleri ile iletişim kurmak için keşfettikleri yeni yöntem. Teknolojiye ayak uyduran İtalyan mafyası ve uyuşturucu kaçakçıları artık kendi aralarında iletişim kurmak için normal telefonları değil, Skype'ı kullanıyor. Tabi ki bunun nedeni artan faturalar değil, Skype'ın sunduğu 256 bit'lik şifreleme!

İtalyan polisi bir süredir Milan'daki birkaç sabit telefon hattını, uyuşturucu ticareti üzerinde döndüğünden şüphelendiği görüşmeleri deşifre etmek için dinliyordu. Fakat suçlular sabit hattı bırakıp VoIP'ye geçince polisin de önüne Skype'ın güçlü şifreleme yeteneği çıktı.

Ülkemizde yaşananlara benzer telekulak skandallarının da sıkça yaşandığı İtalya'da şu anda polis Skype'a bir önlem ararken, siyasetçilerin Skype'a ilgi duymaya başladığı gözleniyor.

Tüm konu: Telekulak operasyonlarına Skype darbesi

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce bu sebepten ötürü Skype'a karşı bir önlem alınması düşünülebilir mi?

Banned
17-02-2009, 17:42   |  #2  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 0
347 mesaj

gelecekte olacakları tahmin eder gibiyim...türkler skype kullanmaya başlayacak bu devletin hiç hoşuna gitmeyecek sonra skype ın yasaklanmasına neden olacak bir neden(!!!???) ortaya çıkacak ve bye skype olacak...biz de ttnete her ay bol bol ücret bayılmaya devam edeceğiz...

TRX
18-02-2009, 11:22   |  #3  
Yeni Üye
38 mesaj

+ Başkanım dinleniyor olabiliriz
- Skypetan arıyorum ozaman
+ Başkanım o ne?
- MSN gibi bişey, ama ilerde yasaklamamız gerekebilir.
+ Peki başkanım o halde nasıl kullanacağız?
- Youtube'a nasıl giryorsak onuda kullanırız.

...

Banned
18-02-2009, 15:22   |  #4  
Banlandı
347 mesaj
TRX
+ Başkanım dinleniyor olabiliriz
- Skypetan arıyorum ozaman
+ Başkanım o ne?
- MSN gibi bişey, ama ilerde yasaklamamız gerekebilir.
+ Peki başkanım o halde nasıl kullanacağız?
- Youtube'a nasıl giryorsak onuda kullanırız.

...

fikir vermek gibi olmasın ilerde şöyle bir cümle duymaktan korkarım: ''ben giriyorum google'a siz de girin''

DaRWeLL
18-02-2009, 15:40   |  #5  
Yıllanmış Üye
1,851 mesaj

Almaları saçma olur çünkü alsalar ne olacakki?