Temayla Aynı Anda Start Düğmesini Değiştirmek?

Ahmet Ertuğrul
30-03-2010, 20:40   |  #1  
Ahmet Ertuğrul avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3,651 mesaj

Bir Windows 7 teması yapacağım. Duvarkağıtları, pencere rengi, sesler ve ekran koruyucusunu temaya nasıl ekleyeceğimiz kolay. Hepsi kişiselleştir yoluyla yapılabiliyor. Peki bu temaya start düğmesini değiştirme de eklenebilir mi? Yoksa 3. parti bir yazılımla ya da ille ayrı bir şekilde mi yapmak gerek? Yani benim istediğim temaya tıkladığım zaman temayla beraber aynı anda start düğmesini de değiştirebilmek, başka temaya geçtiğimde start düğmesini tekrar eski haline getirmek istiyorum. Böyle bir şey mümkün mü?

3. parti bir yazılımla yapmanın yolunu buldum ama yukarıda anlattığım gibi olursa hem benim için hem de temayı kullanacak arkadaşlar için daha kolay olacak.

OSMAN BAĞÇEVAN
04-04-2010, 01:24   |  #2  
Denetmen
Teşekkür Sayısı: 5
6,606 mesaj

Mümkün fakat sorunlar ortaya çıkabiliyor..
O yüzden başlat menüsü simgesini temanın yanına koyarsanız iyi olur..

Ahmet Ertuğrul
04-04-2010, 01:39   |  #3  
Ahmet Ertuğrul avatarı
OP Yıllanmış Üye
3,651 mesaj

Hmm, sağol Osman. Senin de bildiğin gibi, bilmeyenler için söyleyeyim,başlat menüsü simgesi explorer.exe'nin içine gömülü vaziyette. XP'de bu böyle değilmiş (Vista'da nasıldı hatırlamıyorum) , o yüzden XP'de direk teamyla birlikte malum simgeyi de değiştirebiliyormuşuz. Windows 7'de niye böyle yaptılar anlamadım.

explorer.exe'yi modifiye ettim. Tabi her ihtimale karşı önce bir yedeğini aldım. Bir de tema dosyası olacak, yani toplam iki dosya halinde oldu.

Bu arada bu konunun onaylanması 4-5 gün sürdü. Niye bu kadar uzun sürüyor ki?

OSMAN BAĞÇEVAN
04-04-2010, 01:45   |  #4  
Denetmen
6,606 mesaj

buyur , galiba görmedin bu konuyu :
https://www.chip.com.tr/forum/bas ... -kolay_t154316.html

bu programı ve tema için gereken patch i temanın yanına atarsın..Öle daha kolay bence..
Explorer.exe yi bu programla kurcala , diğer türlü senin yaptığın yöntemle sistem çökerse vaktini alır..sistem geri yükleme v.s

Windows 7 temaları forumuna yöneticiler iyi inceliyor sanırım , yanlış birşey yapmayalım diye..Yönetici cevaplarsa bu sorunu daha iyi olur , cevaplarsa tabi :)

Ahmet Ertuğrul
04-04-2010, 01:50   |  #5  
Ahmet Ertuğrul avatarı
OP Yıllanmış Üye
3,651 mesaj

O programı bulmuştum. Aslında daha kolay doğru. Bu kullandığım yöntem için baya bir araştırma yapmıştım nette. O yöntemi unutmuşum o arada. Bir de arada sıfırdan start düğmesi nasıl yapılır falan aklımdan çıkmış o.

OSMAN BAĞÇEVAN
04-04-2010, 01:51   |  #6  
Denetmen
6,606 mesaj

Yaptığın simgeyi istersen koy , bizde yardımcı olabilirsek olalım ?
Nasıl birşey ? :)

Ahmet Ertuğrul
04-04-2010, 01:56   |  #7  
Ahmet Ertuğrul avatarı
OP Yıllanmış Üye
3,651 mesaj

Start düğmesini yaptım zaten. Şimdi üç dosya oldu o zaman.

1. Tema
2. Start düğmesi
3. Start Button Changer

Yakında koyarım foruma.