TIK SESİ?

ahmetsen7
29-05-2010, 21:00   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
334 mesaj

arkadşlar hepinize selmalar
ben fifa 08 hamchiden oynuyorum benim hard disk ölü neredeyse açılırken tık sesi gelyior bazen tıks esi gelip mavi ekran oluyor res atıyor   fifa 08 oynarken daha bi maç bitiremiyorum hemen hata veriyor mavi ekran oncesinde tık sesi geliyor sonra hoparleor en son çıkan sesi taramalı gibi tekrarlıyor sonra mavi ekran ve res her maç bole olyuor
bad sector  varmı diye tarattım low lewel format ile Hd regenarator diye program bişe bulamadı sağlam dedi
ben bu oyunu bozuk olmayan bi yere yüklesemde hiç hata vermsese bunun yolu varmı ????????

Me Not Working Hard
29-05-2010, 22:02   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
749 mesaj

get data back İle Dene Bende İşe Yaramıştı Cok Büyük Hasar Vermemişim Ama İşe Yaradı Verileri Kurtardım Sonra Sinirlenip 320'Lik HDD'Yi Camdan Fırlattım Kimin Kafasına Geldi Bilmiyom Direk Çamı Kapayıp Perdeleri Çektim:D

panda34
29-05-2010, 23:28   |  #3  
Yıllanmış Üye
2,344 mesaj
Alıntı: TRJinKazamaTR  
get data back İle Dene Bende İşe Yaramıştı Cok Büyük Hasar Vermemişim Ama İşe Yaradı Verileri Kurtardım Sonra Sinirlenip 320'Lik HDD'Yi Camdan Fırlattım Kimin Kafasına Geldi Bilmiyom Direk Çamı Kapayıp Perdeleri Çektim:
adamın istediği veri kurtarmak değil ki.

mancınık
29-05-2010, 23:42   |  #4  
mancınık avatarı
Yıllanmış Üye
725 mesaj

dosyalarını yedekleyip varsa garantiye gonder hdd de tık sesi hayra alamet değildir

mcafee23 ayrılmıştır
29-05-2010, 23:43   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
3,717 mesaj

bak bu sadece fifa'da mı oluyor bilemiyorum ama "TIK" sesi sabit diske elektrik gelip gidince yani bilgisayarı kapatıp açınca duyulur bu normaldir.
senin bilgisayarda ise istemsiz olarak elektrik gidip geliyor olabilir.Harddiskin arkasındaki güç kablosu sabit mi bunu konrtrol et.Bir kere başıma gelmişti böyle bir olay

YasarS
30-05-2010, 00:00   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,238 mesaj

Bad sektörle tık sesinin alakası yok.Ayrıca harddiske elektrik verilince tık sesi çıkarmasıda eski disklerde oluyordu.Mavi ekran hatası donanımsal hatarlada piyasaya çıkar ve en önü çeken harddisktir.Bence okuyucu kafada bir problem var bu problemi yetersiz elektrik akımından dolayı kafanın tabaka üstüne düşmesi diye yorumluyorum.

mcafee23 ayrılmıştır
30-05-2010, 00:15   |  #7  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
3,717 mesaj
Alıntı: YasarS  
Bad sektörle tık sesinin alakası yok.Ayrıca harddiske elektrik verilince tık sesi çıkarmasıda eski disklerde oluyordu.Mavi ekran hatası donanımsal hatarlada piyasaya çıkar ve en önü çeken harddisktir.Bence okuyucu kafada bir problem var bu problemi yetersiz elektrik akımından dolayı kafanın tabaka üstüne düşmesi diye yorumluyorum.

harddisk okuma kafası elektrik olsa da olmasa da disk bozuk bile olsa plakaya (tabakaya) temas etmez ve etmemeli.Temas ederse plaka yüzeyinde geri döndürülemez hatalar meydana gelir.

Bad sector'den daha kötü bir durum olur.Çünkü ba sector okuma kafasından tabakaya bir hata yüzünden atılan bir kıvılcım yüzünden oluşur.Bir de değdiğini düşünürsek...

Elektrik gelince okuma kafası başlangıç noktasına gelir.Başlangıç noktasına gelince bazı disklerde tık diye bir vurma ses gelir bazılarında bu ses pasifize edilmiştir.Daha sonra hemen plaka üzerindeki yerini alır.
Elektrik kesilince bu kafa olduğu yerde kalır.Sadece elektrik ilk geldiğinde başlangıç noktasına gelerek yolunu bulur.(Elektrik kesilen bir binanın asansörü de kaçıncı katta olduğunu böyle bulur ilk önce "0"a iner)

Bad sector'lu bir diskte kafa atma olayı da bu yüzden gerçekleşir.
Kafa okuyamadığı sector'ü bırakıp başa döner;sonra tekrar aynı yerini alır.Yine okuyamayınca tekrar başa döner.İşte kafanın her başa dönüşteki vurma sesi "tık tık tık " diye bize gelir.Biz de buna halk arasında kafa atma deriz.
Bu döngü
sector okunana kadar
okunmayacağı anlaşılıp mavi ekran gelene kadar
ya da bilgisayar manuel olarak resetlenene kadar devam eder.

Sorunun ilk olarak hdd elektriği ikinci olarak harddisk'in bozuk olabileceği üzerinde durularak araştırılması grektiğini düşünüyorum 

Son Düzenleme: mcafee23 ayrılmıştır ~ 30 Mayıs 2010 00:22
ahmetsen7
31-05-2010, 18:13   |  #8  
OP Yıllanmış Üye
334 mesaj

saolun yardımlarınız içinde bazen pc res atınca windows ta kendi kendine res attığıda oluyor ben bu tık sesiyle 1 yıldır kullanıyorum pc yi yeri geldi 10 kere res attım bi ekre 20 yi geçmişti tekrar tekrar res tuşuna bastım elektriği kesitm tekrara açtım oyle uğtaşa uğraşa açılıyordu seonunda