tıklayan harrdisk

akadircivas
02-04-2007, 22:09   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
33 mesaj

Elimde ikinci el bir harddisk var. Sorunsuz çalışıyordu fakat son zamanlarda tık tık tık gibi sesler gelmeye başladı içinden. Sistem donup kalıyor bu durumda ama bazen devam da edebiliyor. Tam Scandisk falan yaptırdım ama boşuna. Merak ettiğim konu acaba harddisk tamir edilebilirmi?

Mea
02-04-2007, 23:54   |  #2  
Yıllanmış Üye
318 mesaj

Malesef HD'ınde büyük bir sorun var Hd tamir eden bir yere götürürsen daha sağlıklı olur.

aspen
02-04-2007, 23:55   |  #3  
Taze Üye
1 mesaj

evet bencede

BOOMFUNKMCS
02-04-2007, 23:56   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 11
3,373 mesaj

eyvah ki ne eyvah arkadaşım,anlaşılan hdd kafa atıyor.bilgi ve belgelerini kurtarılamayacak şekilde kaybetmeden önce bir yedek almanı öneririm.varsa garantin durma koş :)

erkanc
03-04-2007, 00:47   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3,213 mesaj

maalesef buna pc dünyasında kafa atma veya kafa vurma denir büyük bir olasılıkla yakın bir tarihte hepten durabilir bence BOOMFUNKMCS arkadaşımızın da dediği gibi hemen yedek al yoksa o diskteki tüm dataların çalışmaların kuş misali uçar gider disk tamiri sadece tayvan da yapılabiliyor teknik servisler filan yapmazlar çünkü o disklerin içerisinde hava yoktur yani havasız ortam da çalışırlar onun için disk açıldığı anda biter

Son Düzenleme: erkanc ~ 03 Nisan 2007 00:49
akadircivas
03-04-2007, 18:12   |  #6  
OP Yeni Üye
33 mesaj

Bende ilk aşamada sizin dediğiniz gibi diskin patlamak üzere olduğunu düşünmüştüm ama daha sonra external harddiski çalıştırmak istediğimde hard diskin tıkladığını fark ettim. Tıklama başlamadan önce harddiskin güç ve ide kablolarının yerlerini değiştirdiğimi de hatırladım. Güç ve ide kablolarını eski haline getirdim. Şimdilik tıklama durdu.

İlginç bir olayı da arkadaşımdan duydum. Arkadaşım 2. el bir PC almış. Ethernet kartı takmış AGP'den sonraki PCI slota sanırım. Derken bilgisayarın hardiski tıklamaya, takılmaya ve bilgisayar kilitlenmeye başlamış. Arkadaş uzun süre uğraştan sonra internette harddiskin chipinin arızalı olduğunu bulmuş. Kazıklandığını düşünürken ethernet kartını çıkarıp denemek gelmiş aklına ve bilgisayar sorunsuz çalışmış. Daha sonra ethernet kartı taktığında ise bir daha bu sorunla karşılaşmamış. 2 aydır sorunsuz çalışıyor diyor sistem için.

Şimdi benim hardiskte acaba bu değişikliğin ardından sorunsuz çalışır mı yoksa kaçış yok patlayacak mı.

Kaçış yoksa: SATA Harddisk alıp RAID 0 veya 1 kullanmamı tavsiye edermisiniz, yoksa IDE benim için en makbulü mü?

Eğer tıklama kablolardan kaynaklanıyorsa, güç kaynağı, kabloları, IDe kablolarını değiştireyimmi?

Borga-x
03-04-2007, 18:29   |  #7  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

walla bir HDD tıklıyosa o HDD korkucan. Eğer HDD alıcam diyosan sata 200GB bir tane edinebilirsin. Raid performans çok iyi olur ama güvenilir olmaz diye biliyorum. Raid 1 güvenilirdir 1.HDD öldüğünde  (Yani sistemin bozulduğu zaman yada HDD geberdiği zaman) 2. takıp yoluna devam edersın.

Raid yapıcam dıyosan her iki HDD'de modeli numarası herşeyi tıpatıp aynı olmalı ben bunu bu forumlarda çok acı bir şeklide öğrendim:D

Son Düzenleme: Borga-x ~ 03 Nisan 2007 18:30
akadircivas
03-04-2007, 18:37   |  #8  
OP Yeni Üye
33 mesaj

Eğer alırsam 200 Gb dan büyük bir harddisk almayı düşünüyorum Borga-x. Elimde 200 lük bir external var. KAsayı 2. el aldım, bunu 1 yıl için basamak olarak kullanacam. İçinde eski 80lik bir samsung vardı. Bildiğim kadarıyla RAID sadece SATA için geçerli ve RAID özelliği için 1 den fazla harddisk alamlıyım. Diyelimki 2 tane her şeyi aynı olan alıcam o zaman sence RPM mi daah önemli önbellek mi? Hangisi daha çok hızlandırır. Bir de SATA II özelliği olan bir harddisk alsam SATA I de çalışırmı çünkü şimdi aldıktan sonra yeni bir kasaya monte etme hayallerim var.

kaynal
03-04-2007, 21:47   |  #9  
Üye
60 mesaj

250gb yeterli olur.sistemin ne bide onu öğrenelim.daha iyi olur

akadircivas
04-04-2007, 01:15   |  #10  
OP Yeni Üye
33 mesaj

Sistemin
AMD Turion 2400
512+256 ram
EPOX anakart modelini şu an hatırlamıyorm RAID 0,1 desteği vardı.
Radeon 9200 Pro Ekran kartı
Sırada bir kasa ve muhtemeln PSU

yalnız belirttiğim gibi 1 yıl sonra yeni sistem alıcam.