TOPLADIĞIM BİLGİSAYAR ÇALIŞMIYOR

HPQ-User
06-12-2007, 16:04   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

Mehmet ARAFAT sormuş:
yukarda parçalarını yazdığım bilgisayarı internetten çeşitli sitelerden topladım ve anakartın kitapçığında belirtildiği gibi kablolarını taktım, power düğmesine bastım fakat ekrana herhangi bir görüntü gelmedi. İşlemcinin, ekran kartının ve kasanın fanları çalışıyor, kasanın önündeki ışıklar yanıyordu. birkaç sn çalıştıktan sonra işlemci fanının yavaşladığını gördüm. Sırasıyla RAM'i çıkardım, ekran kartını çıkardım ama hiç bir ötme sesi çıkmadı, monitöre de herhangi bir görüntü gelmedi. PSU'dan olabilirmi diye aklıma geldi ama anakartın broşüründe en az 350 W diyor, bende DVD sürücülerini, ön USB ve ses girişlerini söküp tekrar denedim, sonuç aynı.
Ne yapabilirim ne önerirsiniz? İnternette çok aradım ama çözümünü bulamadım.
Şimdiden teşekkürler.

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Diğer
Sistem Özellikleri:
MSI P35 PLATINUM Bearlake ICH9 FSB 1333 MHz LGA775 ANAKART
INTEL E6550 2.33GHz, 1333 MHz,4 MB, LGA775 Core 2 Duo işlemci
POWERCOLOR ATI HD2600PRO 512MB 128BIT DDR2 (DirectX 10) PCI-E x16 EKRAN KARTI
Hİ LEVEL 1GB DDR2 800 MHZ
HD 400 GB SAMSUNG 7200 RPM SATA2 16MB CACHE
ve bunlara ilaveten 350 watt aopen kasa dvdrom ve dvd yazıcı var

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 5.1; Avant Browser; .NET CLR 2.0.50727)

swordmaster_65
06-12-2007, 16:32   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2,176 mesaj

Psu nun yetmem ihtimali var cünkü sistem baya bi güzel olmus buna baglı olarak elektirik gerekecek baska bir psu ile dene yada işlemciyi cıkart yeniden tak hiç bir ses gelmiyorsa yerine oturmamıs olabilir daha sonrada ekran kartını tekrar kontrol et ekrana görüntü gelmese bile pc actıgın bip sesi gelmesi lazım gelmiyorsa ya büyük bir ihtimal işlemciyi yanlıs taktın yada oturmadı.

Borga-x
06-12-2007, 18:02   |  #3  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

Bence sıstemındekı ıkıncı GUc kablosunu takarken bır sorun olmuş olabılır. Bazı anakartlarda 8 pınlı guc gırısı var extradan ama senın elındekı 4 gırıslıdır. Eger 8 gırışlı bır guc soketı varsa bunu bır kontrol et derım.

Ikıncısı Ram'lerını duzgunce oturtmayı dene.Gerekirse dıger slotları da dene. Monıtor gırısını kontrol et. Belkıde yerınden cıkmıştır...veya kullandıgın bır DVI to D-sub aparatı varsa o bozuk olabılır yer degıstırıp tekrar dene..

Sefa Adak
06-12-2007, 20:23   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,824 mesaj

Güç kaynağından gelen tüm kabloların takıldığından emin olun.Gerçi zaten ışıklar yanıyormuş,fanlar çalışıyormuş.O zaman Borga-X abinin dediği gibi montirün kablosuna bakın.Tam oturmamış olabilir..

arafat
07-12-2007, 09:16   |  #5  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4 mesaj

Verdiğiniz bilgiler için hepinize çok teşekkür ediyorum. Borga-x'in dediği gibi bir 8li giriş var ama buraya uyacak powerdan gelen bişey yok, bende 4lü uyan bir tane taktım. İşlemcinin ve fanın oturmama durumu yok, zaten başka türlü takmak mümkün değil. Bilgisayarı tanıyan biriyim ama bu başıma geleni çözemedim nedense. Dün akşam teknik servise götürdüm, epey bir müddet sonra Harddiski kaç GB bölelim diye aradılar : )) Windows kuracaklarmış....
Arıza nerede diye sordum ama söylemediler tabi.
Neyse atladığımız ufak veya büyük bir ayrıntıydı ama artık önemi yok, kasayı alınca ben yine yeniden bi daha sökerimmmm.