Topraksız priz topraklı priz yapılabilir mi.?

seven44
01-06-2009, 12:25   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
273 mesaj

Selam arkadaşrlar evin her odasında topraklı piriz var benım odamda yok.topraksız prizvar. yeni pc aldım zarar görmesınden korkuyorum.pirizi actım 2 tane tel var.normalde topraklılarda 3 tane var. gittim elektırıkcı cagırdım oda tuttu koployu soydu digerine bagladı yani saglıksız topraklama yaptı elektırık gecen hattan topraklama yaptı ben dedım boyle olmaz degim oda olurdedi yaptı gerizekalı.yaptıgı saglam birşeymi sorun yaratırmı pc ye. pc 1000 wolt power sup var 7,1 hoparlor var anfi var ne ararsan var

cbilgen13
01-06-2009, 12:37   |  #2  
cbilgen13 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,442 mesaj

aldığın uzatma kablosunun 2 yada 3 kablolu olması önemli değil önemli olan binanın genel elektirk sisteminde topraklama olması... bana sorarsan elektik sorunundan dolayı pc'nin zarar görmesinden çekiniyorsan iyi kalitede bir güç kaynağı almalısın...

mustafaasil66
01-06-2009, 12:55   |  #3  
Yıllanmış Üye
373 mesaj

Bende ups almanı tavsiye ediyorum.

loganwolverine
01-06-2009, 12:57   |  #4  
Yıllanmış Üye
944 mesaj

lektrikçi eksi kutuptan topraklama yapmış. iyi bir töntem değil. elektriği diğer tpraklı prizleden almayı dene uzama kablosuyla

alloss
01-06-2009, 13:03   |  #5  
alloss avatarı
Yıllanmış Üye
628 mesaj

Topraklaması olan  seyyar 5 li priz ile topraklı prizden çek elektriği odana. Riske girme bence...

seven44
01-06-2009, 15:19   |  #6  
OP Yıllanmış Üye
273 mesaj

yaw ben soyledım adama hiç birşey olmaz diyo hep boyle yapıyormuş valla gidip adamamın agzını burnunu kırasım gelıyo en ıyısı ben yapmaya calışayım pirizin ustunde 2 tane buat var ardan topragı bulabılırmıyım

StanOne
01-06-2009, 15:20   |  #7  
Yıllanmış Üye
753 mesaj
loganwolverine
lektrikçi eksi kutuptan topraklama yapmış. iyi bir töntem değil. elektriği diğer tpraklı prizleden almayı dene uzama
hiç bi zararı yokki onun? boşta uç zaten

ama sağLıkLı oLsun iLLaki içim rahat etmez diosan 5-10 mt Lik bi uzatma kabLosuyLa diğer odaLardan besLeme qeriLimini aLabiLirsin.

akicom
01-06-2009, 15:22   |  #8  
Yıllanmış Üye
361 mesaj

Azıcıq toprak koy olur :D

Tabii bu işin şakası ben buraya arkadaşları yönlendiririm:D

Fatih_ARMAĞAN
01-06-2009, 15:26   |  #9  
Yıllanmış Üye
2,804 mesaj
seven44
Selam arkadaşrlar evin her odasında topraklı piriz var benım odamda yok.topraksız prizvar. yeni pc aldım zarar görmesınden korkuyorum.pirizi actım 2 tane tel var.normalde topraklılarda 3 tane var. gittim elektırıkcı cagırdım oda tuttu koployu soydu digerine bagladı yani saglıksız topraklama yaptı elektırık gecen hattan topraklama yaptı ben dedım boyle olmaz degim oda olurdedi yaptı gerizekalı.yaptıgı saglam birşeymi sorun yaratırmı pc ye. pc 1000 wolt power sup var 7,1 hoparlor var anfi var ne ararsan var
elektrikci yanlış bişey yapmadı binanızda topraklama yok anladıgım kadarıyla binada topraklama olsaydı elektrikci o şekilde yapmazdı.

yaptıgı işlem dogru prizin toprağını nötr e verdi. bi nevi sanal bir topraklama yani.

eğer binada topraklama olsaydı evinizdeki tüm priz yuvalarında 3 adet kablo olmuş olurdu.

eğer priz yuvalarında 3 kablo yok ise toprak yok demektir.
bazı binaların prizlerinde 3 kablo bulunmasına rağmende 3. kablo nötr den topraklamayı alarak yapıyorlar.

siz herhangi bir sorun olmasında korkuyorsanız korumalı elektrik prizi almanızı kesinlikle öneririm.

bu linktegi gibi bişey kullanabilirsiniz.
ben bunun bir üst modelini kullanıyorum.

piyasada aynı işi yapabilen bir çok markada mevcut.

tunçmatikde olabilir.

Son Düzenleme: Fatih_ARMAĞAN ~ 01 Haziran 2009 15:27
Banned
01-06-2009, 15:36   |  #10  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Bahsedilen şekilde topraklama olurmu ? Olur. Topraklama yoksa nötr kutuba bağlanarak kaçak akımın ordan gitmesi sağlanabilinir. Sağlıklımı ? Kesinlikle değil. Düşünün sonuçta bir lamba yanarken her iki kutubun birbiri ile teması ile yanmakta. Yani yüklü kutupta direk topraklamaya verilmiş olmakta, ancak aradaki lamba direnç görevi görerek akımın yüksek akımı enegllemektedir.

Elektrikçiyi bilmem ama kendinizin prize gerçek torak hattı çekmesi çokta zor değil. Bunun için;

1.) Odanıza en yakın toprak hattının yerini baulacaksınız.

2.) Prize olan hat içi mesafe kadar kablo alacaksınız.

3.) Kabloyu çekmek için kullanılan telden en azından hat gitiş çıkış mesafesi uzunluğunda alacaksınız.

4.) Ana hattan elektiriği keseceksiniz

5.) Kablonun ucunu telin ucuna bağlayıp, prizi çıkartıp toprak kablosunun bulunduğu merkeze kadar kabloyu çekip bağlayacaksınız.

Daha öncesinden bilginiz yoksa uğraşmayın, tehlikeli olabilir.

cbilgen13
01-06-2009, 15:51   |  #11  
cbilgen13 avatarı
Yıllanmış Üye
1,442 mesaj

khramn detaylı şekilde açıklamış Beğendim elektrik konusunda çok deneyimli değilim ama bildiğim küçük bir bilgiyi buraya eklemek istedim toprak hattının kablosu genel olarak çift renkte olur (genelde sarı üstüne yeşil çizgili)

seven44
01-06-2009, 18:38   |  #12  
OP Yıllanmış Üye
273 mesaj
sakarboy
elektrikci yanlış bişey yapmadı binanızda topraklama yok anladıgım kadarıyla binada topraklama olsaydı elektrikci o şekilde yapmazdı.

yaptıgı işlem dogru prizin toprağını nötr e verdi. bi nevi sanal bir topraklama yani.

eğer binada topraklama olsaydı evinizdeki tüm priz yuvalarında 3 adet kablo olmuş olurdu.

eğer priz yuvalarında 3 kablo yok ise toprak yok demektir.
bazı binaların prizlerinde 3 kablo bulunmasına rağmende 3. kablo nötr den topraklamayı alarak yapıyorlar.

siz herhangi bir sorun olmasında korkuyorsanız korumalı elektrik prizi almanızı kesinlikle öneririm.

bu linktegi gibi bişey kullanabilirsiniz.
ben bunun bir üst modelini kullanıyorum.

piyasada aynı işi yapabilen bir çok markada mevcut.

tunçmatikde olabilir.

dostum bizim ev müstakıl ve topraklama var diger odalardakı topraklı pırızlerın ıcınde 3 adet var yanı ben biliyom nasıl oldugunu ama sadece benım odada yok topraklama 2 tel var.

seven44
01-06-2009, 18:45   |  #13  
OP Yıllanmış Üye
273 mesaj
cbilgen13
khramn detaylı şekilde açıklamış Beğendim elektrik konusunda çok deneyimli değilim ama bildiğim küçük bir bilgiyi buraya eklemek istedim toprak hattının kablosu genel olarak çift renkte olur (genelde sarı üstüne yeşil çizgili)
tamam dostum pirizlerın ustunde buat olur onları actım 2 tane buat var biri birizin digeri ıse lanbanın ama pirizin içinde sadece 2 tane var oda sıyah ve sarı. lanbanaın buatında cok kaplo var şöyle dorttane sıyah bırbırıne baglanmış 2 tane sarı gine ıkı tane sarı ayrı ayrı bantlanmış onlardan birtanesınde yokmudur acaba topraklama acaba sıyah olanaına baktım kontral kalemıyle yandı. sarıya baktım oda yandı diger sarıya baktım yanmadı hangısı acaba

Fatih_ARMAĞAN
01-06-2009, 18:49   |  #14  
Yıllanmış Üye
2,804 mesaj
seven44
dostum bizim ev müstakıl ve topraklama var diger odalardakı topraklı pırızlerın ıcınde 3 adet var yanı ben biliyom nasıl oldugunu ama sadece benım odada yok topraklama 2 tel var.
o zaman kahmn dostumun açıkladığı gibi.

ister bi elektrikci çarır yada kendin yapabiliyorsan odaya priz hangi boat dan geliyorsa ordaki toprak hattında bitane prize kablo çek.

seven44
01-06-2009, 19:01   |  #15  
OP Yıllanmış Üye
273 mesaj
sakarboy
o zaman kahmn dostumun açıkladığı gibi.

ister bi elektrikci çarır yada kendin yapabiliyorsan odaya priz hangi boat dan geliyorsa ordaki toprak hattında bitane prize kablo çek.

iyıde naıl  bilecem hangi hat

Ahmet_79
01-06-2009, 23:41   |  #16  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
11,538 mesaj
seven44
iyıde naıl  bilecem hangi
en sağlamı hangi hat olduğunu bilmiyorsan elektrikçi çağır

aliosmanta
02-06-2009, 00:08   |  #17  
Yeni Üye
31 mesaj

seven44 kardeş genelde nötr ile toprak hattı binanın elektrik panaosunda elektrik tesisatçılar birleştirir. yani degişen birşey yok. o topraklı priz almış nötr ucuna köprü yapmış. içini ferah tut.

mstfmh
02-06-2009, 00:09   |  #18  
Taze Üye
12 mesaj

sevgili arkaaşım seven44 lamba buatında topraklama olmaz kesinlikle kapat orayı.toprak herzaman prizlerde ve ana sayaç bağlantılarında olur.senin toprak hattını diğer prizlerden çekmen lazım.daha önce yazılanları okuduğum kadarıyla elektrikçi senin odada toprak olmadığı için aynı işi gören ikinci bir yöntem denemiş.kullanışlımı,evet kullanışlı.yani senin bilgisayarının yapacağı bir kaçağı toprak hattıyla değilde nötr hattıyla boşaltmış oluyor.o kadar da telaşlnmana gerek yok arkadaşım.tecrübemi soracak olursan 15 yıllık elektrikçiyim.

seven44
02-06-2009, 07:27   |  #19  
OP Yıllanmış Üye
273 mesaj

tşk ederim hepinize sorun yoksa eyvallah