torrent nedir?

Kapalı Hesap (172709)
19-09-2010, 04:09   |  #1  
OP Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 48
2,757 mesaj

internete baktim tam olarak turkce bir aciklama denk gelmedi nedir bu torentmidir nedir bu nasil birseydiAğlıyor nasil kullanilir ne ise yarar tam turkce olarak acikliyabilirmisiniz bedavamidir paralimdir forumdada denk Ağlıyorgelmedi nasil olur nasil olmaz diye windows 7 de kulanilirmi yoksa  sadece xp demiAğlıyor
allah rizasi icin bir turkce aciklama.Ağlıyor

Son Düzenleme: Serkan Karadaş ~ 19 Eylül 2010 11:17
özkan_oktay
19-09-2010, 04:46   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,356 mesaj

Torrent bir indirme biçimdir. Limewire Utorrent, Bittorrnet vb. torrent programları ile resim, dosya, oyun ve program vb. şeyler indirmeni sağlar. Bu indirmeleri gerçekleştirmek için bu programlardan indirmen gerekir ve torrent linki olması gerekir normal link değil yani. Torrent indirmeler normal indirmeden biraz daha hızlı olur. Mesele Pes 2011 indiriceksin; Pes 2011 download yerine, Pes 2011 torrent download yazarak torrent link bulabilirsin linkten inen dosyayı az önce belirttiğim programlardan çalıştırarak torrent indirme işlemlerini gerçekleştirebilirsin.

Kapalı Hesap (172709)
19-09-2010, 05:10   |  #3  
OP Kapalı Hesap
2,757 mesaj
Alıntı: özkan_oktay  
Torrent bir indirme biçimdir. Limewire Utorrent, Bittorrnet vb. torrent programları ile resim, dosya, oyun ve program vb. şeyler indirmeni sağlar. Bu indirmeleri gerçekleştirmek için bu programlardan indirmen gerekir ve torrent linki olması gerekir normal link değil yani. Torrent indirmeler normal indirmeden biraz daha hızlı olur. Mesele Pes 2011 indiriceksin; Pes 2011 download yerine, Pes 2011 torrent download yazarak torrent link bulabilirsin linkten inen dosyayı az önce belirttiğim programlardan çalıştırarak torrent indirme işlemlerini gerçekleştirebilirsin.
  Tesekurler aciklama icin.

Kapalı Hesap (172709)
19-09-2010, 05:38   |  #4  
OP Kapalı Hesap
2,757 mesaj
Alıntı: AdRaMiTi  
335 mesajınız var ve internete baktığınız halde türkçe açıklama bulamadınız. Şimdi bu konuyu neden mesajla bağdaştırdığıma gelince.
Sonuçta burası teknoloji portalı ve 335 mesajı olan bir insan nasıl internete bakıpta Türkçe açıklama bulamıyor bu konuda benim aklım hayalim almıyor..

Yani Google'a şu soruda kullandığınız terimleri aynen kullansaydınız.

Torrent nedir'de  Yaklaşık 152.000 sonuç

Torrent nasıl kullanır'da Yaklaşık 78.600 sonuç

Torrent ne işe yarar'da ise Yaklaşık 365.000 sonuç     ve siz tam olarak türkçe bir açıklama bulamadım diyorsunuz pesss du bakem vallah pess...

Onuda geçtim Chip içinde araştırsaydınız çıkıcaklar ile prof olurdunuz..

https://www.chip.com.tr/blog/ahme ... kullanimi_4567.html

isterse 1000 tane mesaj olsun adan zeye herkesin bilgisi olmuyor bazen basit sorular soruluyor ama soruyu soranin mesaji benim iki hata uc kati masaji oluyor yani sonuc olarak beni 335 mesaji var diye foruma bilmedigim konuda danismam yanlismi arti ben buraya danismadan once googel ustaya sorarim bulamasam danisirim denk gelirse zaten danismaya gerek kalmiyor forum icinde nasil arama yapiliyor tam cozemedim forumu kulaniyorum ama % 10nu belkide cozdum diyebilirim
link icin tesekurler.

nizzy_no_chou
19-09-2010, 09:14   |  #5  
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
32 mesaj

Torrenti flashget gibi indirme programı olarak düşün. farkı, torrent bir siteye bağlanmaz neyi indiriyosan o dosyay sahip diğer dünya çapında kullanıcıların bilgisayarına bağlanır (bunlara seeder denir) ve onlardan indirir. Örneğin crysis oyununu indirmek için google'a crysis torrent yaz. (ben sana torrentz.com sitesini öneririm; bir çok torrent sitesine bağlanarak en iyi snuçları ayağına getirir.) burada dikkat etmen gereken, seeder(kaynak) kişilerin sayısının olabildiğince yüksek olması zira onlardan indirme yapacaksın. İndirme bitince utorrent.com sitesinden utorrenti indir ve basit bir kurulumdan sonra aç. Daha önce indirdiğin torrent dosyasını utorrentin içine at ve indirmeye başla.
Hepsi bu kadar.
İndirilen dosyalar varsayılan olarak Belgelerim/Downloads klösrüne atılır.

MertBJK1903
19-09-2010, 11:32   |  #6  
MertBJK1903 avatarı
Yıllanmış Üye
1,020 mesaj

Torrent programı indireceksin sonra torrentz.com da milyonlarca torrent linki var torrent linki 2-3 kbdir daha sonra bilgisayarda açılır yükleme anında durdurabilirsin tekrar başlatabilirsin öyle bir faydası vardır

Kapalı Hesap (172709)
19-09-2010, 12:53   |  #7  
OP Kapalı Hesap
2,757 mesaj
Alıntı: nizzy_no_chou  
Torrenti flashget gibi indirme programı olarak düşün. farkı, torrent bir siteye bağlanmaz neyi indiriyosan o dosyay sahip diğer dünya çapında kullanıcıların bilgisayarına bağlanır (bunlara seeder denir) ve onlardan indirir. Örneğin crysis oyununu indirmek için google'a crysis torrent yaz. (ben sana torrentz.com sitesini öneririm; bir çok torrent sitesine bağlanarak en iyi snuçları ayağına getirir.) burada dikkat etmen gereken, seeder(kaynak) kişilerin sayısının olabildiğince yüksek olması zira onlardan indirme yapacaksın. İndirme bitince utorrent.com sitesinden utorrenti indir ve basit bir kurulumdan sonra aç. Daha önce indirdiğin torrent dosyasını utorrentin içine at ve indirmeye başla.
Hepsi bu kadar.
İndirilen dosyalar varsayılan olarak Belgelerim/Downloads klösrüne atılır.

Kapalı Hesap (172709)
19-09-2010, 12:54   |  #8  
OP Kapalı Hesap
2,757 mesaj
Alıntı: MertBJK1903  
Torrent programı indireceksin sonra torrentz.com da milyonlarca torrent linki var torrent linki 2-3 kbdir daha sonra bilgisayarda açılır yükleme anında durdurabilirsin tekrar başlatabilirsin öyle bir faydası vardı

Kapalı Hesap (172709)
19-09-2010, 14:48   |  #9  
OP Kapalı Hesap
2,757 mesaj
Alıntı: Geçenin_Yargıcı  
Torrent  nedir konuyla alakalı geniş açıklama.
Bir P2P programıdır. Kelime anlamı olarak Torrent sel, çok ağır yağmur manasına gelmektedir. Yaratıcısı olan Cohen`in bu ismi koymasındaki amaç dosya paylaşımının sel gibi hızlı ve düzensiz olamasıdır.
Bittorrent (BT) dosyayı indiren şahsı aynı zamanda paylaşmaya zorlamakta ve bunu bantgenişliğini azami kullanarak yapmaktadır. Bunun için torrent adı verilen ufak dosyalar kullanır. Bu ufak dosyalar hash adı verilen tanımları içerirler. Hash paylaşılan dosyanın 256kb`lik parçasının parmak izidir. Bu sayede kullandığınız bittorrent programı indireceği dosyayı tanır ve onu 256 kb`lik parçalar halinde tamamlamaya çalışır.
http://www.bitconjurer.org/BitTorrent/bittorrentecon.pdf
Diğer P2P programları ile karşılaştırılması
Kazaa ile hızı ve kuyruk mantığı olmaması benzer. Dosyalar tamamen rasgele gelmektedir. Ancak torrent dosyaları mantığı ile çok daha güvenli paylaşım ortamı sunar.
Emule ile güvenliği ve dosyaları parçalama yöntemi benzer. Ancak BT daha ufak parçalar kullanmakta ve bunları tek tek tanımlamaktadır. Ayrıca kuyruk mantığı ve kredi sistemi yoktur. Bunların kullanışlı kısımları alınarak yeni sistemler geliştirilmeye çalışılıyor. Sonuçta paylaşanların korunması esastır.
BT ile cok eski bir program kullanmadığınız sürece, indirdiğiniz dosyayı yarıda bırakabilir ve sonra devam edebilirsiniz.
Torrent Sözlüğü
Torrent
Paylaşılan dosyanın büyüklüğüne göre 20 kb ile 300 kb arasında olabilen, içersinde dosya ile ilgili gerekli tanımları içeren bir dosyacıktır. Esas dosyayı indirebilmeniz için zorunludur.
Seed ve seeder
Dosyanın tamamına sahip olan ve bunu paylaşan kişilerdir. Dosyanın tamamının paylaşımda kalabilmesi için en az bir tane seeder olması zorunludur. Yoksa dosya eksik iner.
Peer ve peerer
Dosyayı indiren ve aynı zamanda bunu paylaşan kişilerdir. BT`ye asıl hız kazandıran bunların paylaşması ve birbirleri ile dosya alışverişi yapmasıdır.
Leech ve leecher
Sömürücü olarakta tanımlayabiliriz. Dosyayı indiren fakat bir sekilde bunu çok az paylaşan veya hiç paylaşmayan kişilerdir. Bütün zincirin kırılmasına ve hızın oldukça düşmesine neden olurlar. Lütfen bant genişliğinizin elverdiği kadar paylaşın.
Tracker
Sistemdeki herkesi birbirine bağlayan, torrent dosyasının yüklü olduğu dağıtıcı sistemdir. Dikkat: Dosyanın aslı burada değildir, genellikle alakaları bile yoktur, sadece torrent dosyası yüklüdür. Yön sorulan bakkallara benzetebiliriz.
Başlamak için bu terimleri bilmek yeterli.
BT Programları
Bu kılavuzda programlardan bazilarinin adreslerini verecegim.
BitTorrent Official
(BitTorrent'in yaratıcısı Bram Cohen'in orjinal client'ı)
İşletim Sistemi: Linux / MacOS X / Windows
Programlama Dili: Python, C++
http://bitconjurer.org/BitTorrent/download.html
BitTornado (eski theShad0w's BT Experimental)
İşletim Sistemi: Windows
Programlama Dili: Python
http://bittornado.com/
ABC [Yet Another BT Client]
http://pingpong-abc.sourceforge.net/
ABC {X Version}
Programlama Dili: Pyhton
http://sourceforge.net/projects/x-abc/

Azureus
İşletim Sistemi: Linux, Mac OS, Windows
Programlama Dili: Java
http://azureus.sourceforge.net/
Shareaza
(aynı zamanda eMule ortamınında da kullanılıyor)
Programlama Dili: belirtilmemiş
http://www.shareaza.com/
BitComet
Programlama Dili: C++
http://bitcomet.com
G3 - Bittorrent Client (ben bunu kullaniyorum ve cok memnunum)
http://sourceforge.net/projects/g3torrent/

Bunlardan baska programlarda bulunabilir. ben sadece populer olanlari verdim burda.
Önemli Noktalar
Kullancağınız program indireceğiniz dosya kadar bir dosya yaratmaktadır. Bu dosyanın tamamını indirdiğiniz manasına gelmez. Aynı şekilde sabit diskinizde yeterli yer yoksa indirmeye başlamaz.
İndirmeye başlaması için tracker`a baglanması gereklidir. Eğer belli bir süre geçtikten sonra bağlanamaz ve offline veya error to connect benzeri mesajlar verirse bir sorun var demektir. Biraz araştırma yapmanız gerekmektedir. Bağlantınızda veya tracker'da sorun olabilir 
RaPToR:
Seed / Seeder Nedir?
Bir torrent dosyasının seed edilmesi, seeder'ını bulunması ne demektir?
Torrent dosyaları yayılmak için bir tracker'a ihtiyaç duyarlar. Yani bir web sitesinde yüklü bir dizi komutun kendilerini sürekli yönlendirmesi gerekir. Bu yüzden, yönlendirebilmesi için torrent dosyasının bir tracker'a kaydolması gerekir.
Seed sözcük anlamı olarak "tohumlamak" demektir. Bir torrent dosyasının seed edilmesi ise o dosyanın tamamına sahip kullanıcı(lar)ın dosyayı tohumlaması ve diğer kullanıcıları beslemesi demektir. Bu kişiler o sırada sadece upload ederler ve dosyanın yarım kalmasını engellerler. Bu tohumlama işini yapan kişiye de "seeder" denir. Seeder'lar paylaşımcı insanlardır. BitTorrent dosyasını hızlı bir şekilde yaymanın en iyi yolu dosyanın tamamını indirseniz dahi bir süre sadece seeder olarak dosyayı diğer kullanıcılara yaymaya devam etmenizdir.

BitTorrent Hata Mesajları - Türkçe
connecting to peers Peers'a bağlantı
Belki bağlanacak kullanıcı yoktur. Torrent'inizi açık bırakın, belki bittorent istemcisi bağlanabilir. ( Biraz zaman alabilir.)

windows cannot find "c:documents and settingsownerlocal settingstemporery internet filescontent.ie5.....
Windows "c:documents ve settingsownerlocal settingstemporery internet filescontent.ie5..... ? ' i bulamayabilir.
Torrent'i sabitdiske indirin ve buradan çalıştırın. Linkin üzerine sağ tıklayın ve torrent'i sabit diskinize kaydedin, daha sonra Sabit diskinizde olan torrent'i üzerine çift tıklayarak açın.
No space left on device Aygıtta boş yer kalmadı
Bu hatayı sabit diskinizde bittorrent'e ait dosyayı tahsis etmek için yeterli yere sahip değilseniz alırsınız.
urlopen error - (7, 'getaddrinfo failed') Urlopen hatası ? (7, 'getaddrinfo hatalı')
Bu tracker aşırı yüklenmesi anlamına gelir. Torrent penceresini açık tutun ve bekleyin.
temporary internet files content 1.5 xxx don't exist Geçici internet dosyaları içeriği 1.5 xxx bulunmuyor
Bu Xp'den kaynaklanır. Ya torrent'i sabit diskinize indirin ve oradan açın veya mevzuyu genel olarak giderecek geçici internet dosyalarını silin. (Xp aynı zamanda hataya sebep olan dosya numaralarının bir kısmına veya boşluğun yarısına ulaşarak geçici internet dosyalarını sıkıştırır.) Torrent'i istemcinizde çalıştırın ve istemciniz tracker'ı kontrol edecektir ve sonunda kaldığı yerden devam etmesi gerekir.
problem getting response info - [errno2] No such file or directory cevap bilgisi almada problem [errno2] Dosya veya dizin yok

C sürücüsü probleminizin muhtemel sebebidir, bu, daha çok torrent dosyasında sol tıkladığınızda İnternet Explorer'ın kullandığı geçici bir dizine benzer. .torrent'e sağ tıklamayı deneyin ve 'save target as' 'i seçin. Sonrasında torrent dosyasını C sürücünde bir dizine kaydedin. Torrent dosyalarını Bittorrent ile kullanılması için özellikle tasarlanmış bir klasörde saklayın ve hayatınız kolaylaşsın. Sonra, istemcinizi çalıştırdığınızda ve dosyayı indirmeye hazır olduğunuzda bu özel klasörü her seferinde torrent'leri windows'ta aramak zorunda kalmadan kullanabilirsiniz. Geçici internet dosyalarınızı silin, sonra torrent'leriniz için yeni bir klasör adlandırın ve tekrar deneyin.
İndirdiklerinizi açtığınız klasör içine koyun.
(IOError - [Errno13] Permission denied) (IOError - [Errno13] Müsaade reddi)
Bazen bittorrent arka planda çalışır, ve birden fazla arayüz (aynı torrent'leri) çalıştırdığınızda müsaade reddi - permission denied - hatası verir, Task Manager'a gidin ve bütün bt arayüzü işlemlerini kapatın.
rejected by tracker tracker tarafından geri çevrilme
IP'niz, bu dosyanın tracker'ını kullanmak için kayıtlı değildir.Muhtemelen tracker aşırı yüklenmiştir, böylece tracker'ın sahibi sadece belli IP'lerin tarcker'ını kullanmasına müsaade etmeye karar vermiştir.
Problem connecting to tracker: HTTP Error -1 Tracker'a bağlanmada problem: HTTP Hatası - 1
Torrent'i, istemcide çalışır bırakın. İstemci tracker'ı kontrole devam edecek ve sonunda kaldığı yerden devam etmesi gerekir.
Problem connecting with tracker - (10060, 'Operation timed out') Tracker'a bağlanmada problem - (10060, 'İşlem zaman dışı')
Bu hata sunucu/tracker'ın devre dışı kaldığı veya talepleri işlemede çok meşgul olduğunu ifade eder. Denemeye devam edin - açık bırakın.

Torrent'inizi istemcide çalışır bırakın. İstemci, tracker'a bağlanmayı denemeye devam edecektir. Zaten indiriyorsanız, bu hatayı dikkate almayın.
Problem connecting to tracker - Tracker'a bağlanma problemi -
Bazı nedenlerden dolayı gönderilmeyen veya alınamayan (örneğin hedef sistem ölü veya erişilemezse).güzergah(route) tablonuzdaki güzergahların bir kısmı (ayarlanmamış bir yönlendirici veya ayarlanmamış varsayılan güzergah kanalıyla), bağlantı tablonuzdaki basmakalıp bağlantıların bir çoğu, veya geçerli bir bağlantıda gönderilmesi veya alınması kararlaştırılmamış bilgilerin bir kısmı. Aynı anda çok fazla soketin açılması. Muhtemelen sabit diskte yeterli boş yerin olmaması.
Problem connecting with tracker - (10054,'Connection reset by peer') Tracker'a bağlanma problemi - (10054, 'Peer tarafından bağlantı resetlenmesi')
Tanımlanmış bir bağlantı uzaktan kontrol edilen bilgisayar tarafından bazı nedenlerden dolayı kapatılmışsa meydana gelir, dikkate almayın. ' İzleyici için bağlanırken sorun. HTTP Hata 503: Hizmet kullanılamıyor ' ' Tracker'a bağlanma problem. HTTP hatası503: servis erişilemez '
İzci 'ın durumunu kontrol etmek için Gözlerime torrentspy' ı kullanmayı denediniz mi? Belki izci after için kapatılmıştır veya kötü bir şey olmuştur.
Parça XXX başarısız karma onay, bu re-downloading XXX parçası karma kontrolde hata verdi, tekrardan indiriyor
BitTorrent yanlış paket indirdi, böylece yeniden indiriyor, dikkate almayın. ---------------------
'eşine bağlanma' belki bağlanmak için hiçbir kullanıcı vardır. Senin sel açık bırakın ve belki bittorrent istemci bağlanma (biraz zaman alabilir).
Windows "c:documents ve settingsownerlocal settingstemporery internet filescontent.ie5..... bulamıyor
Hd için sel indirmek ve oradan başlatabilirsiniz. Bağlantıyı sağ tıklatın ve sel-diskinize kaydedin sonra çift tıklatarak sabit-sürücü içinde olan sel açın.
Aygıtta sol boşluk
İstemci, HD dosyayı depolamak için gereken alanı ayırır, dont harddrive bittorrent dosya tamamen ayırmak için yeterince boş alan olduğunda bu hata alıyorum.
urlopen hata-('başarısız 7, getaddrinfo') Bu İzleyici aşırı yüklü olduğu anlamına gelir, sadece sel penceresini açık tutun ve bekleyin.
geçici internet dosyaları içerik 1.5 xxx yok yok
Bir XP şey, ya da sel hd için indirin ve buradan çalıştırın veya generaly gidermek sorunu olur, geçici internet dosyaları temizleyin. (Bu ulaştıktan sonra dosyalar veya ne hata neden olan 1/2 ayrılan alanı belirli bir # XP geçici internet dosyaları sıkıştırır) Sadece bırakın, istemci ve istemci çalıştırmak sel izci kontrol et ve sonunda sürdürmek.
Böyle bir dosya ya da dizin yanıt bilgi-[errno2] alma sorunu
C dizini: / / muhtemelen neden sorunlarınızı, büyük olasılıkla sol tıklattığınızda, Internet Explorer sel dosya kullandığı geçici bir dizin içinde. .torrent sağ tıklatarak ve "Kaydet"hedef seçerek deneyin. .Torrent dosyayı C sürücüsünde bir dizine kaydedin. BitTorrent ve hayatını tüm için özel olarak tasarlanmış bir klasördeki kullanılacaklarını tutmak çok daha kolay olacaktır. Sonra istemciniz başlattığınızda ve dosyaları indirmeye hazır bu özel klasöre gidin ve burada Windows torrents her zaman plonks için arama tutmak zorunda. Geçici Internet Dosyalarınızı temizlemek, sonra sizin torrents için özel bir klasör oluşturun ve yeniden deneyin. Dl yaptığınız klasöre koyabilirsiniz.
(IOError-[Errno13] izin verilmedi)
Bazen bittorrent hala arka planda çalışır ve birden fazla gui permission denied verecektir (aynı sel) başlatırsanız, Görev Yöneticisi gidin ve tüm bt-gui işlemleri kapatın.
İzleyici tarafından - reddedilen Your IP bu izleyici için bu dosyayı kullanmak için kayıtlı değil.
Sahibi karar böylece yalnızca izci kullanmak belirli IP izin vermek muhtemelen izci, aşırı yüklendi
İzleyici için bağlanırken sorun: HTTP hatası -1 sel istemcinizde çalıştıran bırakın. İstemci izci kontrol et ve sonunda sürdürmek.
İzci-(10060, 'işlem zaman aşımına uğradı') ile bağlanırken sorun
Hata, sunucu/İzleyici anlamına gelir aşağı veya çok isteğinizi işlemek için meşgul. Sadece denemeye - açık bırakın.
Sorun bağlanma için İzleyici -
Yollar, yönlendirme, bir sürü sürü eski bağlantılarının bağlantı tablonuzdaki (bir yanlış yapılandırılmış yönlendirici veya yanlış yapılandırılmış varsayılan yol nedeniyle), tablo veya bir sürü bekliyor veri gönderen veya alan bir geçerli bağlantıları için hangi edilemezse gönderilen veya alınan bazı nedenle (hedef sistem Ölü veya ulaşılamaz, örneğin). Çok fazla yuva aynı anda açılıyor. Muhtemelen sabit diskinizde yeterli boş alan yok.
İzci-(10054, 'bağlantı eş tarafından sıfırlandı') ile sorun bağlanma kurulan bir bağlantı uzak bilgisayar tarafından herhangi bir nedenle kapatıldığında bu oluşur, sadece yoksay.
' İzleyici için bağlanırken sorun. HTTP Hata 503: Hizmet kullanılamıyor '
İzci'nın durumunu denetlemek için torrentspy kullanarak denediniz mi? Belki izleyici için geri kalan çalışmıyor veya kötü bir şey oldu
Parça XXX bu re-downloading karma denetimi başarısız oldu

Kaynak: http://home.quicknet.nl

aciklamalar vede linkler icin tesekurler
               arti bu aciklama foruma yeni uye olacak vede tortentin teside bile anlamasada
               bu aciklamalarla torrent bagimlisi olabilir bence ((((Alkış tum igilenen uyelere yine tesekurler. AlkışAlkış)))

Kapalı Hesap (172709)
19-09-2010, 21:15   |  #10  
OP Kapalı Hesap
2,757 mesaj
Alıntı: AdRaMiTi  
Yani nasıl arama yaptınız onuda çözmüş değilim; ancak dediğim gibi sorularda kullandığınız kelimeleri google'a yazsaydınız istemediğiniz kadar bilgiye ulaşabilirdiniz.
Arkadaşlar yazmışlar velakin benim size tavsiyem torrent nedir'den önce Google'da nasıl arama yapılır, incelikleri nedir bu konuyu araştırmanız. Hatta google'a yazıp bulamazsınız diye ben size link verdim bakabilirsiniz.

http://www.gazeteodtulu.com/index.php?metin=321

simdi burada yardim  istedik bilginiz varsa paylasirsiniz veya paylasmasiniz sizibileceginizbirsey  kimse sizie sen cevap verirmisin diye baslikda acmadi acaba yanlism yaptik birdahaki sefere yardim gerekirse ozelikle sizin yardiminiza gerek var diye sormak gerekli yoksa normal bir sekilde konu acmaliyiz acaba
        bu forum bilmiyorsan sorma internete bul forumumu. Soru

yada bize neden soruyorsun sorma forumumu.Soru

veyada cevap verdim madalya yokmu forumumu.Soru

obur uyeler niye bilmiyorsun veyada niye internete arastirmiyorsun diye herhangi yorumlari yok
        bilgilerini paylasmilar acab onlar yanlism yapiyor yoksa.Soru

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (172709) ~ 19 Eylül 2010 21:23
layra41
19-09-2010, 22:02   |  #11  
Yıllanmış Üye
725 mesaj

torent torentir torernt olmayanda torent değildir : )