Torrent Nedir?

rebels
23-05-2012, 02:58   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 1
25 mesaj

TORRENT YAZI DİZİSİ
Torrent Nedir?
    Torrent' in ülkemizdeki kullanımı diğer ülkelere oranla daha az maalesef, o yüzen torrentin açılımını yapmak ve ne işe yaradığını biraz anlatmak istedim;
    Torrent' in ne olduğunu anlamak için öncelikle P2P kavramını anlamak lazım. P2P kullanıcıdan kullanıcıya anlamına gelen bir paylaşım terimidir. Yani Bir bilgisayar kullanıcısı bilgisayarındaki bir dosyayı paylaşıma açıyor ve diğer bir kullanıcı o dosyayı indiriyor, bir başka kullanıcıda ondan indiriyor, bu öyle büyük bir paylaşım ortamı ki dünya üzerindeki herhangi bir kullanıcı sizin bilgisayarındaki paylaşmış olduğunuz dosyayı görebilir, indirebilir ve başka kullanıcılarla paylaşabilir. Bu paylaşım ortamının en yaygın olarak kullanılan platformu ise Torrent dir...
    Torrent p2p paylaşımına dayalı bir platformdur. Bu platformda kullanıcılar paylaşım için paylaşacakları dosyaları bir site üzerinde sergiler (sunar), ancak bu sunumlar o sitelerde barındırılmaz, dosyalar kullanıcıların bilgisayarlarında yer alır sunum yapılan sitelerde ise o paylaşımların içeriğinin bilgisi bulunur, bu hizmeti veren sitelere tracker adı verilir... Dosya paylaşımı (sunum) yapan kullanıcılar uzun süre paylaşımda kalmak zorundadırlar, eğer paylaşımda kalmazlar ise paylaşımlarını kimse indiremez. Bu paylaşımları yapmak ve paylaşılan dosyaları indirmek içinde bir torrent programı gerekir, bunların en popülerleri; utorrent,bitcomet,azureus dur.

Uploader, Leecher, Seeder, Hit-Run Nedir?
    Uploader, paylaşımı yapan, yani bilgisayarındaki dosyayı torrent sitesine yükleyen kullanıcılara denir.
    Leecher, Uploder kullanıcısının sunduğu yani paylaştığı dosyayı indiren kullanıcılara denir.
    Seeder, Uploader kullanıcısının sunduğu paylaşımları indirdikten sonra diğer kullanıcılarında indirebilmesi için dosyayı paylaşımda tutan kullanıcılara denir.
    Hit-Run, kullanıcıların dosyayı indirdikten sonra seed etmeden dosyayı görevlerden silmesine veya gönderme işlemini durdurmasına denir. Bu yaklaşım torrentin mantığına aykırıdır. Torrent' in mantığı paylaşımdır, hit-run yapan kullanıcılar bu mantığa aykırı etmiş olurlar...

SeedBox Nedir?
    Türkiye' deki internet hızları malum, bu düşük upload ve download hızlarıyla paylaşım yapmak zor olduğundan dolayı server lar kiralanır. Bu server lardaki upload ve download hızları 10gbit gibi hızlara çıkabilmekte ve sunumların kaliteli olmasını ve indiren kullanıcıların maksimum hızda indirmelerini sağlar.

Evet Torrent' in ne olduğunu, mantığını ve ne işe yaradığını bu makalede anlatmaya çalıştım, Biz TorrentEagle olrak bu işi benimsemiş, Torrent' i yaşam şeklimiz olarak görmekteyiz, Siz değerli kullanıcılarımızı aramızda görmek bize güç ve mutluluk katar. Bizim amacımız kullanıcılarımıza en kaliteli paylaşımı en hızlı şekilde yapmaktır, eğer sizde Torrent' i yaşam şekliniz olarak görüyorsanız ve paylaşım benim işim diyorsanız kapımız her zaman siz kullanıcılarımıza açık olacaktır...

TORRENTEAGLE
    Evet şimdide sıra geldi Türk Torrent  aleminin en farklı sitesine,
TorrentEagle gerek yönetim kadrosu, gerek sunum çeşitliliği, gerekse script kullanımıyla Türk Torrent sitelerinin içinde kendine iyi bir yer edinmeyi amaçlayan güzide bir site...
    TorrentEagle' da bulabilecekleriniz;
•    Bilgisayar, Xbox, PS3 Oyunları
•    Yerli ve Yabancı  DVDRip Sunumları
•    Yerli ve Yabancı Dizi Sunumları
•    Yerli ve Yabancı Bluray Sunumları
•    Yerli ve Yabancı Müzik Sunumları
•    Yerli ve Yabancı Belgesel Sunumları
•    Bilgisayar Programları
•    Anime Sunumları
•    Eğitim Sunumları
Torrent indir'menin bir numaralı adresi haline gelmiştir...
TorrentEagle ticarethaneye dönen torrent sitelerinden çok uzakta, bir dostluk ve paylaşım platformu oluşturmuştur. En son çıkan filmler rip grubu gözetmeksizin TorrentEagle' da paylaşılır, bilgisayar oyunlarının ilk adresi yine TorrentEagle' dır. Biz TorrentEagle ekibi olarak siz kullanıcılarımıza en favori film, müzik ve oyunları indirmenin yanında sıcak bir dostluk sunuyoruz, Biz bir aileyiz ve sizinle daha büyüyerek çok geniş bir aile olacağız.

Son Düzenleme: rebels ~ 03 Nisan 2013 16:03
netrunner
23-05-2012, 09:48   |  #2  
netrunner avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 25
1,180 mesaj

Torrentle ilgili çektigim kısa bir video umarım yardımcı olur. https://www.facebook.com/photo.php?v=3358344711292

Spider909
29-04-2014, 14:54   |  #3  
Üye
Teşekkür Sayısı: 0
97 mesaj

burada da güzel bir anlatım var: http://wp.me/p2xVGQ-8C