Toshiba 16 GB USB diskte oluşan "yazma koruması"?

zetabyte
12-06-2016, 13:57   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
31 mesaj

İçinde 15 kadar film olan USB diskim birdenbire çalışmaz hale geldi.

USB yazma koruması hakkında internette yazılan yöntemlerin hepsini denedim ve hiçbiri işe yaramadı.

Son çare buraya yazıyorum, Chip'ten bir uzman yol gösterir belki. Olmazsa diski parçalayıp çöpe atacağım.

TrendMicro'nun taramasına göre bu bir rootkit sorunu ama diskteki korumayı kaldıramadığım için "rootkit"leri de silemedim.

Sistemde, kayıt defterinde bir USB yazma koruması olmadığı halde, diskte kendine özgü bir koruma var.

Toshiba 16 GB USB diskimi bir multimedya oynatıcıya bağladım, içindeki filmleri açıp açmayacağını test ediyordum. Cihazdan çıkardıktan sonra ikinci takışımda, diskte kendiliğinden dosyalar oluştu, diskin içeriği şu hale geldi:

İçindeki film dosyaları görünmez hale geldi.

İşin komiği 16 GB'lık diskin içinde toplamda 400 GB veri olduğu belirtiliyor. Bu klasörleri silmeye kalktığımda ise "sistem bulamadı" deyip silmiyor. Var ama yok durumu.

Dosya sistemi bozulmuş halde. Bu dosya sistemini bozan rootkit'e karşı bir çözüm yok mudur?

İnternet bağlantısı olmayan bir cihazdan rootkit kapmayı anlamadım. Aynı multimedya oynatıcıya Kingston USB disk takınca hiçbir şey olmadı.

Bir daha Kingston dışında USB disk almayacağım. Ama şu USB disk için ne yapılabilir?

Sistem Bilgilerim
zetabyte
12-06-2016, 13:58   |  #2  
OP Yeni Üye
31 mesaj

Diskin klasörleri şu halde

kenpazhi97
13-06-2016, 10:00   |  #3  
kenpazhi97 avatarı
Üye
Teşekkür Sayısı: 11
75 mesaj

kardeşim içinde önemli bişe yoksa at gitsin 15 tl ye satılıyo 16 gb lık flashlar bunun için konu açmaya değmez

zetabyte
13-06-2016, 13:47   |  #4  
OP Yeni Üye
31 mesaj

Boş insanlar yorum yazmasın dedik ama nafile

Format at, çöpe at, yak gitsin dışında bir teknik bilginiz yok mudur? Hep yakma yıkma derdindesiniz be...

"CHIP uzmanına sorun" kısmına soru açamadığım için buraya açtım, açmaz olaydım, zırcahil tiplerle dolu herhalde burası

cleverman
13-06-2016, 19:22   |  #5  
cleverman avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 30
2,510 mesaj

1) Öncelikle Comodo Cleaning Essentials'ı download et, sistemi ve Flash Drive'ı tüm opsiyonlar ile birlikte agresif tam taramadan geçir!

2) Sorun çözülmediyse, Sistem Geri Yükleme Aracı da zararlıdan kurtulma konusunda işine yarayabilir.

3) Sorun hala çözülmediyse, hemen bir Linux ISO'su indir, DVD'ye kaydet ve Linux'u DVD'den boot et!

Sonra USB Flash Drive'ı ve boş bir USB Flash Drive'ı Linux'a bağla!

Ve dosyaları boş USB Flash Drive'a aktar!

Eğer zararlı sistemde ise, işin zor; çünkü aynı sorunu temiz Flash Drive'ı sisteme bağladığın zaman tekrar yaşarsın, sorunu çözmek için format atman gerekebilir.

Bu gibi durumlar için Windows'un formattan sonra mutlaka kullanılması gereken İmaj Alma Aracı vardır.

4) Enfekte olmuş USB Flash Drive'ı temizlemek için de Windows Kurulum DVD'sini kullan; bölümü sil ve yeniden oluştur!

5) Sorun yaşadığın USB Flash Drive'ı ise, temizlemeden asla temiz bir Windows'a da bağlama!

6) Hiçbir şey yapamıyorsan, bir internet kafeye git ve şansını bir dene!..

cleverman bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
zetabyte
26-06-2016, 11:54   |  #6  
OP Yeni Üye
31 mesaj

97'li bebe önce adam ol, senden kaç yaş büyük adamlarla düzgün konuş

Ruh hastası ergenler sizi

Ad3mS
19-12-2016, 00:23   |  #7  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 3
18 mesaj

combofix programını kur çalıştır usb flash diskinde pciye takılı olsun işlemler bitince sırasıyla şunu yap

Başlat/çalıştır
"regedit" yaz gelen ekranda başlat seçeneğine gir tüm işaretli alanları
kaldır pc ye reset at yeniden başlat açılınca flash diskin içine gir dene bakalım düzelme var mı zaten bu işe yaramadıysa flash disk e sağ tıkla biçimlendir demek zorundasın o zamanda dosyalar silinir ama flash disk in temizlenir muhtemelen indirdiğin filmlerde virüs var combofix onu temizliyor ama yeni çıkan bir virüs ise benim bilmediğim kaldırmayadabilir önce dediklerimi bir dene yada deneyin sonra başka yöntemleri denersin silme gibi ;)

Doganay1965
30-12-2016, 23:35   |  #8  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 20
14 mesaj

Merhaba kardeşim.

Flash Disk Yazma Korumasını kaldırmak için çok uzun bir zaman bende uğraşmıştım. 16Gb Kingston Flash diskimin yazma korumasını aşağıdaki program ile kaldırdım. Bu programdan başka bir program var mı? Bilmiyorum. Fakat program  Flash diskimin üzerindeki korumayı kaldırmada işe yaradı.

Formater Silicon Power 3.7

http://www.mediafire.com/downloa ... .0+%28PS2251%29.zip

Programı indir ve dene derim. 400kb'lık bir program. Sonucu olumlu olursa eğer buraya yaz lütfen bilmeyen insanlarda kullanabilsinler. Koruma kalktıktan sonra ise Kaspersky İntirnet Security 10.0.0.463 programını internetten indir kur. Aşağıdaki adresten 9 Ekim 2016 Güncel Key Paketini indir ve Lisanslı hale getir. Sonrada Kaspersky ile flash diskini virüs taramasından geçir. Lisansladıktan sonra Kaspersky güncellemesini mutlaka yap yoksa virüsleri silemezsin.

http://www.warezturkey.org/30679 ... -guncel-keyler.html

Hoşçakal

Son Düzenleme: Doganay1965 ~ 30 Aralık 2016 23:42 Neden: Ekleme