Touchpad-wireless sorunum (toshiba a300d-16n)

Cursedprince
01-12-2008, 02:10   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
13 mesaj

Merhaba,Toshiba a300d_16n marka laptop aldım.Vista hakkında soylentiler cok yavas calıstıgıydı,fakat bendeki muzikleri takıla takıla acacagını hic dusunmemistim.Sonucta muzikleri bile acamayan bi sistem ilerde daha cok problem cıkarma riskini tasır diye dusundum.bu nedenle xp kurdum.
        Ardından toshiba'nın driver sitesinden bilgisayarımla ilgili tum driver'ları kurdum.
         Laptop'umun uzerinde harman/kardon bass sistemi var,fakat calısmıyor.Bunu sormuyorum cunku toshiba kullanan 2 arkadasım var ve xp'ye donduklerinde sound alıp bass alamamaya basladılar.Sanıyorum bunun onune gecilemiyor cunku cok ugrasmıslardı.
          Bendeki garip olay ise
    1-)touchpad'e dokundugumda kendi kendine sag ve sol tıklamalar yapıp zar zor gorebilecegim hızlarda sapıtması.Mesela touchpad'i function tusuyla acıp bir dokunmamla (sadece 1 saniyede bile) bilgisayar birseyler kopyalamaya calısıyor,kesiyor yahut yeniliyor ekranı.yani sag ve sol tus islemlerini cok seri bir sekilde gerceklestiriyor.
    2-)Wireless'ımın calısmaması.sitesinden kurduguma ragmen bilgisayar baglantılarda wireless network adapter'i gormuyor.
          2 sorunum içinde cok arastırma yaptım cesitli driver'lar yukledim ama onune gecemedim.Yoksa vista denen (bana gore illet bir yazılım) yazılımı kullanmak zorunda mı kalacagım?
         Yardımlarınız icin tesekkurler.

Selçuk İslamoğlu
01-12-2008, 03:14   |  #2  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 73
4,133 mesaj

1. Touchpad driverları için bir de http://www.synaptics.com/ burayı dene...

2. Wireless için FN + 6'ya basılı tut. (Genellikle böyledir veya tuş takımının üzerinde Wireless simgesi ara, FN'le bas)

3. Vista'yı kurduktan sonra, sadece ama sadece Vista'nın göremediği sürücüleri kur. Eğer cihaz çalışıyorsa, bil ki: Vista'nın kurduğu driver, Toshiba'nın kendi driverlarından iyidir. Kesinlikle Toshiba'nın hiç bir driver'ını veya hiç bir yazılımını eğer sistem zaten tanımışsa yükleme...

Sistemin çok güzel. Bunda Vista'nın dediğin gibi çalışmaması için gerçekten ya deli driver veya yazılım kurman gerek (Genelde notebook üreticileri bir ton gereksiz yazılımı doldururlar). Yani nasıl becerdin anlayamadım açıkçası Vista'nın yavaş çalışmasını o sistemde...  

Bir örnek vereyim:

Laptop'um LG LW70:
- Pentium 4 M 2.0
- 1GB RAM
- X600 Ekran Kartı
- Dahili ses kartı

Kısacası 4 yıllık Laptop, ben bunda Vista, SQL Server 2008 çalıştırıyorum kesintisiz ve hiç sorun çıkarmadan.

Senin bilgisayarına gelince:

- Turion 64 X2 2,1
- 3 GB Ram
- ATi Mobility Radeon HD 3650

Mümkünatı yok yani bir hata olmalı.

Cursedprince
01-12-2008, 15:56   |  #3  
OP Taze Üye
13 mesaj

Bir yerde bir makale okumuştum bazen laptoplarda (vista ile gelenlerde -ki artık baska turlu alamıyoruz-) donanımların beta surumleri oluyormus.Mantıgını kavrayamadım zaten neden beta olsun ki dedim.
Siz yinede bana hicbir driver yukleme diyorsunuz oyle mi?
ve birde ses sorunum hakkında bir arkadas bana veri yollarının cakısık oılabilecegini soyledi.driverları kurup bastan yuklemeliymisim,bu konu hakkında ne diyebilirsiniz?

Selçuk İslamoğlu
01-12-2008, 23:08   |  #4  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
4,133 mesaj

Diyeceğim o'dur ki...

Vista örneğin Ses kartını tanıdı, Ekran kartını tanımadı. Ses kartı sürücüsünü kurmayacaksın. Anladın demek istediğimi...

Vista ile gelenlerin Beta felan olduğu yok. Kuracaksın paşalar gibi SP1'ini, zaten ondan daha iyi sürücü olduğu zaman update ediyor Vista onu.

Cursedprince
01-12-2008, 23:30   |  #5  
OP Taze Üye
13 mesaj

cok tesekkur ederim ilginiz icin.sitedeki vista hızlandırma islemleri ile de biraz daha performansı arttırdım.bazı puanlar yukseldi ama islemci 4.8de kaldıgı icin genel puanım yukselmedi haliyle ^^ bunun icin ayrıca tesekkur ederim.

Calısmalarınızda basarılar..

Son Düzenleme: Cursedprince ~ 01 Aralık 2008 23:31
Selçuk İslamoğlu
01-12-2008, 23:41   |  #6  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
4,133 mesaj

Eğer SDkart sürücünü kullanmıyorsan, ucuza SD kartlar var (2GB 10 ytl felan) bunlarla ReadyBoost düşünebilirsin.

Cursedprince
03-12-2008, 15:35   |  #7  
OP Taze Üye
13 mesaj

iste eski olanlar tekrar basladı...
vistayı bu yuzden silmistim.5 dakikada bir(sonra ara gittikçe artıyor 10 dkkada bir,20dk ...) donuyor programlar yanıt vermiyor sabırla(1-2 dk) tekrar hepsinin calısır haline gelmesini bekliyorum...

esvansiyap
28-12-2008, 22:06   |  #8  
Taze Üye
2 mesaj

merhaba arkadaşlar bende a300d-16n nin azizliğine uğradım maaalesef.bilgisayar çok yavaş ve  donma yapıyor dosya açarken bile geç açılması kapanmasıda cabası zaten.lütfen bu konuda yardım edin bilen arkadaşlar

erem212
08-03-2009, 04:34   |  #9  
Taze Üye
1 mesaj

bende a300d-16n kullanıyorum benım bıl. cok yavas ne yamam gerektıgını bılmıyorum xp ye gecmeyı dusunuyodum yorumu okuduktan sonra ne yapıcagımı bılemıyorum touchpad sayfa kaydırma tusunda sorun yasıyorum ayrıca medya tularını wınanpta nasıl kullanabılırım gercekten cok sorun yasıyorum bılg 2 gunde bır acılmadan once onarım yapıyo ve gerı yukleme ıstıyo bıktım anlıcagınız lutfen yardım edebılecek kısıler cevap beklıyorum __??????????????????????

Banned
08-03-2009, 09:07   |  #10  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 2
934 mesaj

selçuk beyin de söylediği gibi o sistemde düzgün kurulmuş ve temiz kullanılan bir vistanın problemli çalışması mümkün diil bence problem;yeni aldığı bir laptop u alır almaz yok bu müziklerimi takılarak çalıyor diyip xp ye çeviren kullanıcı mantığıdır.bu mantıkla daha kimbilir nereleri kurcalamış,sistemde ne değişiklikler yapmıştır ki o sistem öyle kararsız davranmıştır.
bende laptopta vista kullanıyorum iş yerinde ise xp.işyerimdeki bilgisayarların ortalama format atılma süresi 3-4 ay oysa benim laptop um 1.5 yıldır aynı vista ile çalışıyor daha bir kere donmadı bile ve gittikçe de hızlanıyor aldığımdan çok daha hızlı çalışıyor şu anda ve görünen o ki çok ekstrem bir durum olmadıkça makina eskiyinceye kadar da format atmam gerekmeyecek siz xp ye geçmeye devam edin hepinize bol formatlı günlerKahkaha

ibrahbas
23-05-2009, 12:16   |  #11  
Taze Üye
13 mesaj

arkadaşlar bende toshiba a300d 16n aldım aslında kardeşim aldı bana kalsa ben almazdım ya neyse bu notebook un kurtarma cd veya dvd sini yapmadan yani recovery yapmadan xp kurmaya çalışmış ama donanım kuramamış ve tekrar vistaya çevirmek istiyoruz acaba nasıl yapabiliriz çünkü toshiba sitesinden indirdiğimiz driverler çalışmıyor malesef yardımcı olabilecek kimse varmı acaba

anti_aslan
12-06-2009, 00:34   |  #12  
Taze Üye
10 mesaj

yahu arkadaşlar ben de a300d-16n kullanıyorum ve ısınıyo bi programla işlemci ısısına bakıyorum 66 derece gösteriyo sizde nasıl acaba ısınma

Süleyman.
12-06-2009, 00:49   |  #13  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj
anti_aslan
yahu arkadaşlar ben de a300d-16n kullanıyorum ve ısınıyo bi programla işlemci ısısına bakıyorum 66 derece gösteriyo sizde nasıl acaba ısı
Yük altında ise, sıcaklık değeri sınırda denebilir. Bilgisayarınızı belli periyotlarla, en fazla altı ayda bir servise temizletin, tozlarını yani...

muhammetakbulut
13-06-2009, 20:02   |  #14  
Taze Üye
3 mesaj

bende a210-16g modeli var bilgisayarın... Amd işlemçi olduğundan yaz aylarında ısı 60 ile 70 derece arasında oynuyor stabil boş durumda... tam yük altında 90 a dayanıyor bazen 95... ama bir sıkıntı yaratmıyor... sadece biraz terletiyor...:) kış aylarında 45 dereceye kadar düşüyor sıcaklık...:)kış ayında iyi ısıtıyor fanından :)