Travian - Browser tabanlı devasa online oyun

Nocseiz
02-04-2007, 11:34   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
54 mesaj

Almanya çıkışlı Ogame' in memleketinden gelmiş, çok zevkli bir gerçek zamanlı browser (internet tarayıcı) tabanlı bir online strateji oyunu. Gerçek zamanlı dediğime pek bakmayın kaynak üretimleri saatlik olduğundan günde 1-2 kez oynamanız yeterli oluyor.
Oyuna bir köy ve bir miktar kaynak ile başlıyorsunuz.

İlk olarak köyünüzdeki saatlik üretimi oyundaki 4 çeşit kaynaktan odun, tuğla, demir ve ya tahılı  kullanarak arttırıyorsunuz. Temel olarak her ırkın başlarda ihtiyaç duyduğu kaynak miktarı aynı olsa da ileri seviyelerde Romalılar demiri, Galyalılar oduna, Cermenler ise tahıla daha fazla ihtiyaç duymaya başlıyor.
Bu köyünüzün başlardaki hali

ve 250-300 civarı nüfusa ulaştığında alacağı şekil

Ben şu an 220 nüfusum herhalde neye benzediğini az çok tahmin ediyorsunuzdur.

İlk 1 hafta yeni oyuncular saldırılardan korunur fakat daha sonra saldırılara açık hale gelirsiniz, bunu önlemenin en basit yolu bir birliğe üye olmak ya da bir grup oyuncuyla kendi birliğinizi kurmak. 1. seviye Elçilik Binası  kurmalısınız. Kendi birliğinizi kurma için ise Elçilik 3. seviye de olmalı.
Dersiniz ki ben başımın çaresine bakarım o zaman ordu kurmanız gerekecek.

Galyalıların hızları ve defansif gücü çok yüksektir. Köyünüze saldıran askerleri esir alan Tuzakçı' lardan tutun da, tüm Travian evreninin en hızlı askeri birlikleri de buradadır.
Cermenler ise ucuz askeri birimleri ve köylerin kaynaklarını yağmalarken sahip olduğu avantajlarla tam bir savaşçı ırkıdır.
Romalılar ise güçlü surları ve pahalı olduğu kadar güçlü birimleriyle Galyalı ve Cermenlerin ciddi bir rakibidir.

Oynarken dikkat etmeniz gereken bir nokta nüfusunuz 60-70 gibi olduğunda askeri güce sahip olursanız, bu size yol, su, köy savunması ve özellikle kaynak olarak geri dönecektir.

Elbet daha söylenecek çok şey var, keşke 10 parmak yazabilseydim de devam etseydim. Beni 2. ve 5. server da Ordralfabetix olarak bulabilirsiniz. Oyuna kayıt yaptırmak ya da ne menem birşeymiş diye bakmak için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Oyunla ilgili her türlü sorunuzu burada sorabilirsiniz, elimden geldigince cevaplayacağım.

Ayrıca ayrıntılı bilgiler ve oyuna çok kullanışlı özellikler ekleyen firefox' un greasemonkey script i olan Travian Beyond u burada bulabilirsiniz.

Son Düzenleme: Nocseiz ~ 02 Nisan 2007 20:47
mustafa-k
02-04-2007, 14:04   |  #2  
Yıllanmış Üye
365 mesaj

güzel bi oyuna benziyo teşekkürler

Nocseiz
28-04-2007, 20:14   |  #3  
OP Üye
54 mesaj

Oyunun 7. serverı 27 Nisanda açılıyor. Ön kayıt yaptırıp herkesle eşit fırsatlarla ve aynı zamanda oyuna başlamanız mümkün.

Nocseiz
12-05-2007, 10:43   |  #4  
OP Üye
54 mesaj

Yaklaşık 2 gün sonra (50 saat sonra) 8. server da açılıyor. Bilgilerinize...

ufuks
13-05-2007, 11:29   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
3,430 mesaj

7. serverdayım da şu kaynak sıkıntısına bi çare bulamıyorum

Nocseiz
14-05-2007, 13:38   |  #6  
OP Üye
54 mesaj
ufuks
7. serverdayım da şu kaynak sıkıntısına bi çare bulamı
Kaynak sıkıntısına çare ya yağmalamak ya da ticaret yapmak. Diğer yollar kural dışı olarak geçiyor.Göz kırpma

Nocseiz
29-05-2007, 16:35   |  #7  
OP Üye
54 mesaj

Vikipedi de güzel bir yazı vermış Travianla ilgili. Ben de biraz zenginleştirdim. Oyun hakkında daha geniş fikir edinmenize yarayacaktır.