trojan

HPQ-User
15-04-2008, 15:14   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

oxpays sormuş:
merhaba

bilgisayarım onceden hic kasmıyodu ancak 2 haftadır 2gb ram olmasına ragmen kasmaya basladı ara ara. spy ware ile tarattıgımda iki adet trojan buldu fakat risk seviyesini minimumda gösteriyor.
silmeye calıstım ancak silemedim. formatlamak istiyorum makinayı ama lisanslı vista aldıgım halde bana cd vermediler.
bilgisayarım acer aspire 5315 (sonradan 1 gb ram eklettim)
bilgisayarın icinde kurulumunun oldugunu soylediler fakat ben bulamıyorum. mersinden almıstım ancak su an kıbrıstayım onlarla da iletisim kuramıyorum.
sizce ne yapmalıyım?

simdiden tesekkurler
iyi calısmalar

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows Vista
Sistem Özellikleri:
celeron 1.86
2 gb ram
80 gb harddisk

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 6.0; SLCC1; .NET CLR 2.0.50727; .NET CLR 3.0.04506; InfoPath.2; InfoPath.1)

Badboy_16
15-04-2008, 15:19   |  #2  
Üye
Teşekkür Sayısı: 0
65 mesaj

Aladığım kadarıyla bilgisayarın Notebook.. Eğer öyleyse başlat menüsünde 'Recovery Manager' diye bişi var ordan kendine kurtarma CD yapabilirsin ve format atabilirsin ..

lujiyano
15-04-2008, 21:32   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
251 mesaj

Windows XP’de trojan horse, keylogger, süne zararlısı vb. olup olmadığını anlamak için basit bir yöntem.

1. System Tray’de çalışan programları (msn, antivirüs, antispy, download manager vs.) ve bütün pencereleri kapatın.

2. Denetim Masası -> Güvenlik Merkezi -> Güvenlik Duvarı açın

3. Gelişmiş sekmesi -> Güvenlik Günlüğü ayarları açın

4. Bağlantıları ve Paketleri günlüğe kaydet işaretleyip günlük dosyasının adını bir yere not edin "C:\\WINDOWS\\pfirewall.log".

5. Tamam ile pencereleri kapatıp 1dk. kadar hiç program açmadan bekleyin.

6. Sonra adını not ettiğiniz dosyayı Notepad ile açıp, kurulan bağlantılara bakın.

Bundan sonrası yoruma kalmış, eğer 1-3sn. gibi kısa aralıklarla acayip port numaraları veya hep aynı porta çağrılar varsa sisteminizden şüphelenebilirsiniz, eğer port numaraları hakkında bilginiz yoksa bkz. bilinen portlara yapılan çağrılar genelde zararsızdır.

Ports for Internet Services:::