Trustedinstaller Nedir ?

Mustafa@PC
04-06-2009, 17:16   |  #1  
Mustafa@PC avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

WRP(Windows Resource Protection):

Bu koruma önemli kayıt anahtarlarını,sistem dosyalarını çeşitli değişikliler ve hasarlardan korumak için Vista ile birlikte oluşturulmuş bir güvenlik hizmeti.

Vista herhangi güvenlik veya hasar durumlarında sistem dosyalarını,sağlam sistem dosyaları ile değiştirmek yerine,bunların üzerinde değişiklik yapma hakkını local system ve hatta sistem yöneticisi elinden alıp,sadece okuma hakkı tanıyarak dosyaların korunmasını amaçlayan WRP'yi barındırıyor.Bu tür değişikler sadece Trustedinstaller hizmeti ile yapılıyor.

Peki Windows Update sırasında önemli dosyalar ve anahtarlar nasıl değişiyor ?

İşte bu bağlamda güncelleştirmelerde sistem dosyalarının değişmesi sadece"Trustednsatller hizmeti" ile oluyorWindows sadece sistem dosyalarının değişmesi veya modifiyesi iznini Trustedinstaller hizmeti'ne veriyor.Böylece hem güvenlik sağlanıyor.Hem de sistemin hasar görme olasılığı en aza düşüyor.Vista belkide bu yüzden kolay kolay bozulmuyor.

Windows Update sırasında görev yöneticisini açarsanız işlemler sekmesinde Trustedinstaller hizmetinin çalıştığını görürsünüz.Trustedinstaller türkçe haliyle "Güvenilir Yükleyici" yada "Windows Modül Yükleyicisi" bu arada çalışıp,Windows Update ile gelen dosyaların güvenli olduğunu doğrulamak ile sistem dosyalarının güvenilir biçimde güncellenmesini sağlıyor.

Yine bazı programların yüklenmesi sırasında Trustedinstaller hizmeti devreye girer,sözkonusu programların yüklenmesi için doğrulama tarzı işlem gerçekleştirir.

Trustedinstaller hizmetinin kapatılması:

*Çeşitli Windows Update sorunlarına,başarısız güncelleştirmelere neden olabilir.

*Diğer yandan sistem dosyaları üzerinde değişiklik yada ekleme yapan güvenli programların yüklemelerinde hatalar ile karşılaşabilinir.

*Windows İnstaller ve .NET Framework gibi yükleme ve yardımcı programların çalışmasında olası sorunlar doğurabilir.

NOT:Anlatılanlar WİNDOWS 7 içinde geçerlidir.

Son Düzenleme: Mustafa@PC ~ 04 Haziran 2009 19:44
akicom
04-06-2009, 17:18   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
361 mesaj

Çok güzel bir paylaşım bence trustedinstaller bazen karşıma sorun ve bazen de çözüm olarak çıkıyor teşekkürler mustafa kardeş :D

Mustafa@PC
04-06-2009, 17:50   |  #3  
Mustafa@PC avatarı
OP Yıllanmış Üye
13,125 mesaj

Rica ederim...

StanOne
04-06-2009, 17:58   |  #4  
Yıllanmış Üye
753 mesaj

qüzeL döküman
eLine sağLık

leech
04-06-2009, 18:11   |  #5  
Yıllanmış Üye
709 mesaj

Teşekkür ederim, güzel paylaşımınız için.

Murat_Sahin
04-06-2009, 18:37   |  #6  
Yıllanmış Üye
223 mesaj

bir konuyu daha öğrenmiş olduk. teşekkürler

Mustafa@PC
04-06-2009, 22:45   |  #7  
Mustafa@PC avatarı
OP Yıllanmış Üye
13,125 mesaj

Saolun arkadaşlar...

mtyigit
04-06-2009, 23:08   |  #8  
Yeni Üye
49 mesaj

aramadan denk geldi teşekürler gözüm

Recep Baltaş
05-06-2009, 04:42   |  #9  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

Katkınız için teşekkürler.

baris57
05-06-2009, 14:57   |  #10  
Yıllanmış Üye
247 mesaj

teşekkürler bide nasıl yetki alındığını söylesen tam olacak

Mustafa@PC
05-06-2009, 15:23   |  #11  
Mustafa@PC avatarı
OP Yıllanmış Üye
13,125 mesaj
baris57
teşekkürler bide nasıl yetki alındığını söylesen tam
Yetki olmadığı için veya olamadığı için bu sistem var....

Hem güvenlik için,

Hem işletim sisteminin bozulmasını engellemk için ;).

sittingbull267
22-03-2010, 00:10   |  #12  
Taze Üye
3 mesaj

Merhaba soracağım konuda yazdığınız bir yazıyı okudum fakat sorunumu çözemedim. Yönlendirirseniz sevinirim.

Geçen gün bir pdf düzenleme programı indirdim. Yüklerken hata verdi C konumunda program files klasörüne yazma yetkim olmadığı için devam edemiyormuş yükleme. Normalde böyle bir hata hiç almamıştım. Kendi kendine güvenlik ayarları değişir mi bilmem ama sonuçta bişeyler değişmiş. Çünkü sadece o yüklemeyle ilgili değildi sorun, bir dosya atmaya kalktım klasöre ama hata verdi. sonra bir dosyanın ismini değiştireyim dedim ama yine hata.  Sonra güvenlik ayarlarına baktım; hesap adıma verilen izinler okuma - okuma ve yürütmeydi. Tam hatırlamıyorum ama sanırım diğerlerini seçmek işe yaramamıştı. Bende sahipliğe baktım trustedinstaller seçiliydi. Bende kendi windows oturum açma adımı seçtim ve alttaki kutuyuda işaretledim. Onayladığımda baya uzun süren bir işlem başladı. Arada system dosyalarının sahipliği değiştirilemediği için uyarılar çıktı. Neyse sorunumu hallettim ama bilgisayarı başka zaman açtığımda gördüm ki office dosyaları, windows live dosyaları ve başlat menüsü altındaki hemen hemen tüm dosyaların simgeleri uçmuş. Yerine tanımsız dosya simgesi gelmiş.

Aynı şeyi win xpde sonra da vistada yaşamıştım. Ne iştir ki windows 7 ile de yaşamış oldum şimdi. Sahipliği administrators grubuna verdim ama işe yaramadı. Sonra bir makale buldum orda nasıl tekrar trustedinstallers a vereceğimiz yazıyordu (alttada chip forumundaki kullanıcı adınız referans gösterilmiş) onu denedim. Yine olmadı.

Bu durumu nasıl çözebilirim? Yardım ederseniz çok sevinirim.
NOT: özel mesaj klasörünüz dolmuş :)

Mustafa@PC
22-03-2010, 00:38   |  #13  
Mustafa@PC avatarı
OP Yıllanmış Üye
13,125 mesaj

Öncelikle konu Trustedinstaller ile ilgili değil sanırsam, disk erişim hakkları ile ilgili...

Hesabınız yönetici hesabımı ? Bilgisayarda başka kullanıcı var mı ? Güvenlik programınız nedir ?

Ve önemlisi aynı işlemleri güvenli kipte yapmayı denediniz mi ?

sittingbull267
22-03-2010, 18:04   |  #14  
Taze Üye
3 mesaj

Trustedinstaller ile ilgili olan tarafı var. Şöyleki ilk önce sahiplik trustedinstaller daydı. Ben yazma-düzenleme erişim ayarlarını değiştirmek için sahipliği kendi hesabıma aktardım. Ondan sonra simgeler gitti. Sonra tekrar geçirdim trustedinstaller'a ama işe yaramadı.

Sistem windows 7, tek kullanıcı var oda yönetici hesabı. Güvenlik programı derken neyi kastediyorsunuz? Antivirüs programı olarak avira premium kullanıyorum.
Güvenli kipi denemedim. Şimdi denyiroum ona göre bir cevap yazarım...

Ekleme: Olmadı güvenli kipte yaptım kapayıp açtım ama yine simgeler gözükmüyor.

Son Düzenleme: sittingbull267 ~ 22 Mart 2010 18:27
Mustafa@PC
22-03-2010, 18:29   |  #15  
Mustafa@PC avatarı
OP Yıllanmış Üye
13,125 mesaj

Hangi dosya klasör yada disk bölümün sahipliği trustedinsatllerda gözüküyor ?

sittingbull267
22-03-2010, 19:09   |  #16  
Taze Üye
3 mesaj

D sürücüsünde vista yüklü ama onu hiç açmıyorum lazım olmuyor onda trustinstaller seçili.
C sürücüsünde win 7 var ondada ilk başta trustinstaller gözüküyordu ben değiştirdim o simge sorunu olduktan sonra tekrar trustinstallera geçirdim. İçindeki klasörlerede baktım onlarda aynı.
Yani sorun yaşamadan önceki hale döndürdüm herşeyi ama aynı durum devam ediyor.

chaosbringer
17-05-2014, 02:23   |  #17  
Taze Üye
1 mesaj

hocam iyi akşamlar ben bişey sorucaktım laptobuma bugün format attırdım ve şuan bu program çalışıyor ama aşırı ram yiyor şuan windows güncelleme yapıyor bu normal midir? güncellemeden sonra programı dondursam bi sorun olur mu? teşekkür ederim