TTnet'ten sansür hakkında açıklama

OBA
03-12-2007, 14:09   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3,757 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Kas 2005


TTnet'in aileler için çıkardığı ve zararlı içerikten korumayı amaçlayan filitre yazılımı ilgisiz siteleride sansürlemesi üzerine büyük tepki toplamıştı. Bunun üzerine açıklama yapmak zorunda kalan TNet Bireysel Ürünler Bölüm Başkanı Özer Yalçın, şunları belirtti;


"TTNet olarak Türkiye'de İnternet kullanımını daha da yaygınlaştırmak amacıyla özellikle anne-babaların İnternet'in zararları konusundaki endişelerini gidermek üzere kısa süre önce Aile Koruma Şifresi adlı ürünümüzü ücretsiz olarak tüm ADSL abonelerimizin kullanımına sunduk.


Ürünümüz, anne-babalara süre ve erişilen sitelerin içeriği açısından çocuklarının İnternet kullanımını sınırlama imkanı getirmektedir. Kullanımı kolay arayüzler ve sağlanan bilgilendirici materyaller doğrultusunda kullanıcılarımız diledikleri kategorilerdeki sitelere erişimi engelleme veya serbest bırakma, İnternet kullanımını kendi belirledikleri saatler arasında ve haftalık toplam bir süreyi geçmeyecek şekilde sınırlama, hatta tüm bu kuralları farklı yaşta ve/veya cinsiyetteki çocuklarına özel olarak belirlemeye yönelik ayarlarını kendileri yapabilmektedir. Ürünle ilgili detaylı bilgi web sitemizde mevcuttur. http://www.ttnet.net.tr/


Ürünün, kullanıcının tercihi dışında bir kontrol getirmesi kesinlikle sözkonusu olmadığı gibi filtreleme kurallarıyla ilgili olarak kullanıcı tarafından istenen her türlü ayarın yapılmasına imkan veren fonksiyonalite ürün içerisinde mevcuttur.


Kullanım kolaylığı açısından ürün ilk kurulduğunda hazır gelen standart ayarlarıyla Müstehcen, Alkol/Uyuşturucu, Şiddet ve Yasadışı etkinlikler gibi herkes için zararlı kabul edilecek içerikleri filtreleyecek şekilde hazırlanmıştır. İnternet dünyasının zenginliği ve dinamizmi göz önünde bulundurulduğunda böyle bir çözümün İnternet'teki tüm sitelerin kaydını tutması ne mümkün ne de pratik olmayacaktır. Bu nedenle, her ne kadar en gelişmiş teknikler ve algoritmalar kullanılsa da bu tür uygulamalar büyük oranda site içerisinde yer alan kelimeleri tarayarak kategorizasyon gerçekleştirmekte ve zaman zaman sayfa içeriğiyle ilgili olarak hatalı sonuçlar üretebilmektedir.


Belirtmiş olduğunuz sorun, uygulamanın web sitenizdeki bazı sayfalarda sakıncalı kategorileri işaret eden kelimelere rastlamasından kaynaklanmaktadır. Ülkemizin özellikle son dönemdeki gündemi doğal olarak haber sitelerine de yansıdığından sadece Birgün değil, diğer bazı gazetelerin web sitelerinde ve haber sitelerinde de bu tip durumlarla karşılaşılabilmektedir. Okuyucularınıza ulaştırdığınız haber içerikleriyle ilgili titizliğinizin bilincinde olarak konunun çözülmesi için acilen üretici firma ile irtibata geçmiş bulunmaktayız.


Yapılacak inceleme sonucunda sorunun giderilmesine yönelik olarak ürün üzerinde yapılabilecek değişiklikler tespit edilecektir. Sitelerdeki tüm sayfaların filtrelenmeden gösterilmesi, ürünün son kullanıcıya vaat ettiği korumayı ortadan kaldıracağından bu yönde bir adım atamamaktayız ancak küçüklerin görmesi sakıncalı olacak az sayıda haber dışında mümkün olan en zengin içeriğin filtrelenmeden kullanıcılara sunulması amacıyla varsa yapılabilecek tüm düzenlemeleri en kısa sürede gerçekleştirmek arzusundayız.


Konuyla ilgili bize ulaşan çağrılarda da abonelerimize yapacakları ayarlarla bu sorunu nasıl ortadan kaldıracakları çağrı merkezimiz tarafından aktarılmaktadır. Size bu konuda gelebilecek başvuruları web sitemize veya 444 0 375 numaralı çağrı merkezimize yönlendirirseniz web sitenizi ziyaret eden abonelerimize bu konuda çözüm sağlamaktan memnuniyet duyarız.


Konuyla ilgili olarak başlatılan çalışmalarımızı önümüzdeki hafta içerisinde sonuçlandırarak size bilgi vermeyi arzu ediyoruz.


Anlayışınız ve hassasiyetiniz için teşekkür eder, konuyla ilgili olarak bundan sonraki yazışmalarda bizimle irtibata geçebileceğinizi belirtmek isterim.


Saygılarımla,


Özer Yalçın

TTNet A.Ş.

Ürün Geliştirme ve Stratejisi

Bireysel Ürünler Bölüm Başkanı