Tüm HTC Modelleri için root,recovery ve rom yüklem

TEKNO ÇOCUK
09-09-2013, 13:57   |  #1  
TEKNO ÇOCUK avatarı
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 1
31 mesaj

Bir Diğer konumuza bakmak istermisiniz Cool

https://www.chip.com.tr/forum/mod ... siz-mp_t294864.html

evet arkadaşlar bugün htc desire hd root recovery işlemlerini yapıcaz öncelik le yerel disk C  içine android adlı klasör oluşturuyoruz sonra start+r yada win+r tuşuna basıp cmd yazın sonra gelen ekrana cd c:\android yazın öyle kalsın şimdi aşşağıdaki siteye gidip http://adf.ly/qsqao üye olunuz sonra http://adf.ly/qsqdz burdan cihaz modelini seçip Daha sonra sizlere adım adım nasıl UNLOCK yapacağınızı anlatacak (İNGİLİZCE OLARAK).. Ben sizlere türkçe olarak ve DAHA KOLAY OLARAK anlatacağım..
Başlıyoruz... Hazır mısınız? 

Başlamadan önce sitede sağ kısımda bulunan "Google Android SDK zip" "Java Runtime Environment" ve "HTC Sync (Windows Only)" adlı dosyaları bilgisayarınıza indirin.Java yı ve HTC Sync i indirin ve kurun.

1. Telefonu kapatın ve pili çıkartın. Yaklaşık 10 saniye bekleyin ve geri takın.

2. Ses kısma ve güç tuşuna basılı tutun ve bekleyin. Karışınıza HTC Bootloader menüsü çıkacak.

3. Bootloader menüsünden FASTBOOT seçeneğini güç butonuna basarak seçiyoruz.

4. Telefonu USB kablosu ile bilgisayara bağlayın.

5. C diskine "Android" adında bir klasör açın ve bu klasöre daha önceden indirdiğiniz adt-bundle-windows-x86 nın içindekileri çıkartın.

6. "C:\Android\sdk\platform-tools" içine girin, "adb.exe" ve "AdbWinApi.dll" dosyalarını kopyalayın ve "C:\Android" klasörüne geri gelin buraya yapıştırın. 
Ardından "C:\Android\sdk\tools" klasörüne girerek "fastboot.exe" yi kopyalayın ve "C:\Android"klasörüne geri gelin buraya yapıştırın.Aşağıdaki resimdeki gibi görünecektir dosyalar...

NOT: Eğer 6. adımdaki "adb.exe" / "AdbWinApi.dll" / "fastboot.exe" dosyalarından herhangi birini bulamadıysanız BURAYA(Android Dosyaları - Download - 4shared) tıklayarak indiriniz.

7. Bilgisayarınızda Başlat'a basın Menüde çıkan boşluğa (Win7 ve Vista Boşluk, XP de Çalıştır kısmındaki boşluğa) CMD yazıp Enter'a basın.

8. Açılan komut ekranındaki boşluğa "cd c:\android" yazın ve enter'a basın. (TIRNAK İŞARETLERİ YOK!)

9. Daha sonra boşluğa "fastboot oem get_identifier_token" yazın ve enter'a basın.

10. Bu komutu girdikten sonra yukarıdaki resimdeki gibi birsürü kodlar çıkacak. Bu kodları kopyalamamız gerekmektedir. Bunun için : CMD üst ekranına sağ tıklayıp işaretle diyeceksiniz. <<<< Please cut following message>>>> kısmı hariç <<<< Identifier token end>>>> kısmına kadar kopyalayacaksınız. Seçtikten sonra enter a basın. Artık kodu kopyaladınız. (Yukarıdaki resimde olduğu gibi kopyalayın)

11. Kodumuzu kopyaladıktan sonra BURAYA tıklayarak HTCDEV sitesine gidiyoruz ve Step 10 'daki "My Device Identifier Token" kısmına kodumuzu yapıştırıyoruz.

12. Submit dedikten sonra "Token Submitted Succesfully" ekranı gelir. E-postamıza bir mail gelecek ve bu mailde bundan sonra gitmemiz gereken linki bizlerle paylaşıyor.BURAYA tıklayarak o link'e gidebilirsiniz. Ayrıca bu mail ile beraber Unlock_code.bin diye bir dosyayı da bizlere yolluyor. 
Bu dosya HTC tarafından bizim telefonumuz için özelleştirilen bir unlock dosyası.

13. Unlock_code.bin dosyasını C'deki hedef olarak kullandığınız klasöre kopyalayın. Örn: Direk C:\Android 'in içine kopyalayın.

14. CMD Ekranımızı tekrar açıyoruz ve "C:\ Android" yazıyoruz.Ardından da "fastboot flash unlocktoken Unlock_code.bin" yazarak Enter'a basıyoruz.

15. Tüm işlemler bitti!! Şimdi telefonumuzun ekranında Unlock Bootloader? diye bir kısım açılıyor.Telefonumun kilidini açmak istiyorum/UNLOCK yapmak istiyorum derseniz üsttekini seçeceksiniz, yani YES ile başlayanı. Hayır kararımı değiştirdim, istemiyorum diyorsanızda alttakini yani NO ile başlayanı seçeceksiniz.

Bu işlemden sonra telefonunuz yeniden başlatılıyor ve fabrika ayarlarına geri yüklenmiş olarak karşımıza çıkıyor. İşte! HTC cihazımızın Bootloader kilidini, HTC'nin resmi olarak sunduğu yollardan kaldırmış olduk.

=>> Telefonumun UNLOCK olduğunu nasıl anlarım ?
YANIT : Bootloader ekranını açınız ve en üstteki yazıda ***UNLOCKED*** yazıyorsa işlem tamam 

şimdi recovery siteye gidin http://adf.ly/qsqlm ve cihaz modelini bulup eğer ses tuşları ile kontrol için birinci sıradaki sürümü dokunmatik için ikinci sürümü indirin yani şöyle

evet sonra pcde C: dizininde olusturdugunuz android klasorunun icine atin. 1.asamadaki gibi cmd komut sistemiz C:android klasorunde acik olsun. Cihazinizi ses kisma ve power tuslarina beraber basarak boot menude acin ve fastboot sekmesine gelin. Usb ile pc ye baglayin. Cihazinizda kirmizi fastboot usb yazmasi gerekyor. Sonra cmd komut satirina 

fastboot flash recovery "indirdiginiz recovery dosyasinin adi".img yazıp entırlayın (örn. fastboot flash recovery stockrecovery.img) enter yaptigimizda cihazinizin sag ust kosesinde yukari dogru hizli ve kisa bir yukleme goreceksiniz. Cihazini kapatin tekrar ses kisma ve power la beraber acin. Boot menude recovery yazan sekmeya gelip secin. Ve yuklediginiz recovery karsinizda.

sonra root yetkilerini kazandiracak superuser dosyalarini telefonumuza flashlama, yani yukleme... Cihazinizin sd kartina http://adf.ly/qsrBo linkteki dosyayi indirip ana dizinine atin. Cihazinizi recovery moda alin (2.asamanin sonunda nasil alindigi yaziyor). Install zip sekmesini secip choose zip secegini bulun. Simdi sd kartinizin klasorlerini goreceksiniz. Asagi dogru inip, linkteki sd karta attiginiz zip dosyasini bulun ve tiklatin. Cikan sayfada yes secenegini secin. Takriben 3 saniye bile surmeyecek yukleme islemi. Kaldiginiz ekrandan back ve back yapin reboot secenegini secin. Cihaz yeniden acilacak ve uygulamalarda supersu uygulamasini goreceksiniz. Cihaziniz simdi root yetkilerine sahip 
 evet başarılı bir şekilde cihazımızı root ettik sıra geldi rom yüklemeye şimdi öncellikle romu sd kartın ana dizinine atın sonra recovery modunda açın backup alın sonra wipe data\factory reset...wipe cache partition.....advanced içinde wipe dalvik cache işlemleri yapın sonra  sıra geldi indirdiğimiz romu yüklemeye install zip from sdcard  girdik choose zip from sdcard attığınız romu tıklayın sonra alt aşşağı inip yes install diyin yüklemeye başlayacak yaklaşık 1-2 dk sürer bazı romların sabsa pirime gibi rom lar kurulumu sizin yapmanı gerek....

not eğer beyaz htc ekranında kalıyosa ki cihazların nerdeyse hepsinde bu oluyo korkmayın şimdi romu bilgisayarda açın ve boot img dosyasını bulun genelde romun hemen ana dizinindedir  arayın bulursunuz onu c android içine atın sadece boot.img dosysını atın şimdi bu dosyayı http://adf.ly/qsrDn indirip c androidin içine çıkartın ve cihazı bootloader modunda açın ve fastboot içine girin yukarıda kırmızı fasboot usb yazısı cıkmasına dikkat edin sonra cmd ekranı acın şu komutları girin......

cd c:\android

c:\android  fastboot flash boot boot.img 

kısa bir yükleme işleminden sonra yukarıdaki işlemleri tekrar yapın iyi günler sorularınız olursa yorum yazın yeter en kısa sürede cevaplayacağım 

OnayİYİ GÜNLEROnay

Son Düzenleme: TEKNO ÇOCUK ~ 07 Ağustos 2014 14:27
TEKNO ÇOCUK bu faydalı başlığı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
xurfalıx
10-11-2013, 19:08   |  #2  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

merhaba bu Google Android SDK zip dosyası güncelleme yyapıldımı yapıldıysa tekrar paylaşa bilirmisin sana zahmet..

TEKNO ÇOCUK
11-11-2013, 22:27   |  #3  
TEKNO ÇOCUK avatarı
OP Yeni Üye
31 mesaj

sevgili Mazlum Bıçakçı dediğin sdk dosyanın güncellemesine dair bir bilgi bulamadım fakat bu sayfadan son sürümünü indirebilirsin http://developer.android.com/sdk/index.html iyi günler kolay gelsin root işlemlerinde başarılar :D

xurfalıx
12-11-2013, 22:05   |  #4  
Taze Üye
3 mesaj

Kardeş root işlemi tamam romu sd karta atın diyor ama rom belirtilmemiş!Htc desire s  s510e uygun romu nerden edine bilirim sence?

Son Düzenleme: xurfalıx ~ 14 Kasım 2013 14:11
TEKNO ÇOCUK
20-11-2013, 22:10   |  #5  
TEKNO ÇOCUK avatarı
OP Yeni Üye
31 mesaj

mazlum eğer cihazın  yanlış anlamadım ise HTC Desire S doğrumu şayet doğru ise bu sitede istediğin bilgiye ulaşabilirsin http://www.444android.com/forumdisplay.php?f=71  Gülümseme kolay gelsin

tecno_man
06-01-2014, 15:12   |  #6  
Üye
Teşekkür Sayısı: 6
66 mesaj

teşekkürlerrAlkış

memeXXX
08-01-2014, 15:08   |  #7  
Taze Üye
1 mesaj

benim cihazım sensation xe bootloader işlemini sıkıntız yaptım ama recovery bölümünde Android klasörünün içine recovery dosyasını atıyorum  komut isteminde   android klasörünün içine giriyorum ama recovert komutunu yazdığımda  norma disk yazma  ekranı çıkıyor karşıma  işletim sistemim win7  .img komutu  beni direk dvd yazma ekranına getiriyor anlamadım valla :D

ms43
22-01-2014, 10:31   |  #8  
Taze Üye
2 mesaj

merhaba.Öncelikle açıklama için teşekkür ederim.

desire s telefonum var ve xioami rom yüklemek istiyorum.Telefonumun bac up ını alamıyorum.Almam için root etmem gerekli galiba.Ama htc dev sitesinde desire s modeli yok.yardımcı olabilir misin.

teşekkürler..

ms43
22-01-2014, 10:32   |  #9  
Taze Üye
2 mesaj

xiaomi sitesinde rom var çok uyumlu diyorlar bir bak istersen

pandora0686
26-01-2014, 19:15   |  #10  
Taze Üye
2 mesaj

Selam benim telefonum HTC One mini 601e, version 1.37.709.2 (stock), CID HTC_621 (Taiwan) yeni romu yuklerken (kurmak istedigim ROM bu: OTA_M4_UL_JB43_SENSE55_MR_HTC_Europe_2.12.401.1-1.32.401.2_release_342200vz5jcl35ysxswchv) recovery menuda wipe cache format/system yapdim sora romu yuklemege calistim rom yuklenmedi sora reboot yapdim telefon beyaz htc yazisinda kaldi simdi ne yapiyorum olmuyor telefon acilmiyor romuda yuklegemiyorum lutfen yardimci olun

pandora0686
26-01-2014, 19:16   |  #11  
Taze Üye
2 mesaj

hatirlatiyim benim telefonum android 4.2.2 surumu ben 4.3 surumunu yuklemek istiyordum

sevdadmrcn
01-02-2014, 18:35   |  #12  
Taze Üye
1 mesaj

pardon bu ne anlama geliyor anlamadım ben :((((

TEKNO ÇOCUK
04-02-2014, 21:02   |  #13  
TEKNO ÇOCUK avatarı
OP Yeni Üye
31 mesaj

kardeş farklı rom yuklemeyi dene

simsekpc
26-02-2014, 14:53   |  #14  
Taze Üye
2 mesaj

abiii coook acil yardım lazım senin yontemler ile http://www.444android.com/showthread.php?t=7531 bu sitedeki evervolv romu yukledim tel bi kere acıldı baktım begenmedim usb ıle pcye bagladıgımda gormuyor . falan eski roma geri donmek istiyorum varsa orjinal romu ve nasıl atıcagımı soylermisiniz telefon evervolv ekranında ( yani beyaz htc ekranınının oldugu yerde)kalıyorrr

TEKNO ÇOCUK
27-02-2014, 14:01   |  #15  
TEKNO ÇOCUK avatarı
OP Yeni Üye
31 mesaj

bir foto alayım yardımcı olurum

TEKNO ÇOCUK
27-02-2014, 14:04   |  #16  
TEKNO ÇOCUK avatarı
OP Yeni Üye
31 mesaj

bazı rom lar telefona uymaya bilir farklı romlar dedneyi bn 48 . romum  ama bunlarda21 çalışmadı

TEKNO ÇOCUK
27-02-2014, 14:06   |  #17  
TEKNO ÇOCUK avatarı
OP Yeni Üye
31 mesaj

yanlış komut yazmışşın doğrusu bu  fastboot flash boot boot.img

çhip10line
27-02-2014, 14:15   |  #18  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 114
864 mesaj

teknisyen sony ericsson xperia neo v (4.1.b.0.587) için elinde sağlam root rehberi var mı.. sadece ROOT, room yüklemeye gerek yok..

beaufort61
03-03-2014, 21:17   |  #19  
Taze Üye
1 mesaj

usta ya dalvik cache yaptım 10 dk oldu hala altta ki artıp duruyor

justmyromeo
15-03-2014, 03:44   |  #20  
Taze Üye
2 mesaj
Alıntı: teknisyen16  
sevgili Mazlum Bıçakçı dediğin sdk dosyanın güncellemesine dair bir bilgi bulamadım fakat bu sayfadan son sürümünü indirebilirsin http://developer.android.com/sdk/index.html iyi günler kolay gelsin root işlemlerinde başarılar :
 ya usta ya ben yapıodum da fastboot dosyası yok senin link engellenmiş telekominikasyon yazıo acil acelem var kaç sattir uğraşıom bi el atarmsn ama çok  acill

Son Düzenleme: justmyromeo ~ 15 Mart 2014 03:46
justmyromeo
15-03-2014, 03:45   |  #21  
Taze Üye
2 mesaj

sabaya bekliorm yanıtını lütfen acil

justmyromeo bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
sc990
15-03-2014, 15:30   |  #22  
Taze Üye
1 mesaj

benim cihazım sensation xe bootloader işlemini sıkıntız yaptım ama recovery bölümünde sıkıntı cıkıyo eror verıyor yardımcı olurmusunuz

TEKNO ÇOCUK
22-03-2014, 10:16   |  #23  
TEKNO ÇOCUK avatarı
OP Yeni Üye
31 mesaj

pandora0686

tmm öncelikle yeni bir rom dene olmassa msj at

Son Düzenleme: TEKNO ÇOCUK ~ 22 Mart 2014 10:17
TEKNO ÇOCUK
22-03-2014, 10:19   |  #24  
TEKNO ÇOCUK avatarı
OP Yeni Üye
31 mesaj

sc990

öncelikle bi foto raf atıp daha detaylı bi anlatım yaparsan sevinirim

hayIaz
25-03-2014, 21:06   |  #25  
Taze Üye
4 mesaj

usta teşekkürler unlock ettim ama zannedersem sadece bootloader kilidini kaldırmıs oluyoruz değilmi root yapmış oluyormuyuz cunku unlock oldu cihaz ama super user felan gelmedi telefona yannıs mı oldu acaba !!! desire hd