Tüm oyunlar çöküyor.

Mert Yıldırım
19-07-2019, 17:37   |  #1  
Mert Yıldırım avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

Merhabalar. Son 1-2 aydır dizüstü bilgisayarımla ilgili sorunlar yaşıyorum. Markası Monster ABRA A5 V1.1.2 yaklaşık 4 yıl önce aldım ve yeni yeni sıkıntılar çıkarmaya başladı. Ekran kartı Nvidia gtx860m, işlemci Intel İ7 4710MQ, Ram ise 8 gb. Son 1-2 aydır hangi oyunu oynuyorsam oynayayım en fazla 10 dakika içerisinde görüntü donup kalıyor ama ses gelmeye devam ediyor. Bazense görüntü donmadan ekran doğrudan simsiyah oluyor. Masaüstünü görüntüleyen Intel ekran kartım olduğu için görev yöneticisinden oyunu kapatarak bu durumdan kurtuluyorum. Ben sıkıntının aşırı ısınmada olduğunu düşünerek bilgisayarcıya götürdüm temizliği yapıldı, termal macun sürüldü vesaire ben evde bazı programlar kullanarak oyun içi sıcaklığı ölçtüm ve oyun oynarken GPU 55, CPU 60 dolaylarında geziniyordu, ben tam kurtuldum derken oyun yine 10 dakika içerisinde gitti. Ben de bilgisayarı formatladım hem de işletim sistemini yükselteyim dedim windows 10 yaptım. Formatı attıktan sonra tüm sürücüleri indirdim, güncellenmesi gereken her şeyi güncelledim ve test amaçlı birkaç oyun indirdim. Sonuç farksızdı yine aynı sorunları yaşadım. Artık servise göndereyim diyorum garantisi bittiği için korkuyorum ama yapacak son şey bu olacak gibi. Servise göndermeden de forumlara danışayım dedim. Sizce sıkıntı nerede dostlar? 

Not olarak: Bilgisayarcıya dediğimde bana sorunun muhtemelen ekran kartında olduğunu söyledi. Yani bunun bir çözümü var mıdır yoksa ekran kartı mı değişmem gerek?

Edit: Furmark ve Basemark gibi test programlarında ekran kartımı saatlerce test ettim ve bu testler sırasında en ufak bir sıkıntı yaşanmadı. Özellikle furmark kullanırken GPU load %99 olmasına rağmen 1 saat boyunca hiç bir sıkıntı çıkarmadı. Fakat neden dandik bir oyunu oynarken oyunlar 10 dakika geçmeden çöküyor? Aynı şekilde harddiskimi, işlemcimi de bazı testlere soktum hiçbiri sıkıntı çıkarmadı ama tüm oyunlar sıkıntı çıkarıyor. Bu işin içinden çıkamıyorum :(

Son Düzenleme: Mert Yıldırım ~ 24 Temmuz 2019 13:12 Neden:
Gökhan445
19-07-2019, 18:12   |  #2  
Taze Üye
4 mesaj

Aynı Sorun Bendede Var Kardeş Bende Senin Gibi Windows 7'den 10'a Geçtim Siyah Ekran Oluyor Oyunlar Donuyor Fakat Birde Benimki Mavi Ekran Oluyor Bilgisayar Yeniden Başlıyor Banada Ekran Kartında Sıkıntı Var Dediler :(

Son Düzenleme: Gökhan445 ~ 19 Temmuz 2019 18:15
zombi
19-07-2019, 18:26   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 106
1,026 mesaj
Alıntı: Gökhan445  
Aynı Sorun Bendede Var Kardeş Bende Senin Gibi Windows 7'den 10'a Geçtim Siyah Ekran Oluyor Oyunlar Donuyor Fakat Birde Benimki Mavi Ekran Oluyor Bilgisayar Yeniden Başlıyor Banada Ekran Kartında Sıkıntı Var Dediler :(

her gpu arzası donanımsal olmaz. benim de geçen 960 lı sistemde mavi ekranlar başladı. sürücü sıkıntısı imiş. ge force experience den sürücü sıfırlayın.

konuyu açan arkadaşım ekran kartında vram arzası ya da vrm arzası varsa bunu yapabilir. ya da yine sende de yazılımsal hata olabilir. bakmak lazım. ayrıca temizlettiğin yer nasıl temizledi o da bi sorun. ayrıca zaten üst düzey laptoplarda 4 sene iyi bi ömür geldi bana. çok uzun süre gitmez o pc ler normalde. ömrü de dolmuş olabilir.

ayrıca furmark ile deneyin. sadece gpu yu zorlar o. gene aynını yaparsa gpu arzası vardır.

Son Düzenleme: zombi ~ 19 Temmuz 2019 18:26
zombi bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
Gökhan445
19-07-2019, 18:40   |  #4  
Taze Üye
4 mesaj

Söylediğini Denerim Çok Teşekkür Ederim

klyglsn
19-07-2019, 22:12   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 90
728 mesaj

programlara bakınıyordumda tesadüfen amdnin sürücüsünü göremedim düşündümki çökmüştür satin yanında ikonu olduğu halde programkaldırdada gözükmüyor ilginçtirki gelişmiş görüntü ayarlarından tüm modları listelededimmi birçok modun ayarı olmasılazımdı hiçbirisi yok amdnin silici programıyla sürücüyü ancak silebildim  cde filesta hangi kırıntı dahi kalmışsa klasörleriylede şutladım pcyi yenden başlattığımda objeler kocaman olur sadece şunu yaptım windowsa güncelle dedim amdenin sürücülerini kendi buldu yükledi şimdilik sıkıntı yok aslında epeydir sıkıntı yok windows daha iyi yüklediğini düşünüyorum galiba biraz eski yüklüyor gerçi ben artık sadece windowsu kullanıyorum şayet mecbur olursam sadece port driverını yüklüyorum çünkü hergüncellemede birşeyleri bozuyor artık bıktım

zombi
20-07-2019, 00:25   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 106
1,026 mesaj
Alıntı: klyglsn  
programlara bakınıyordumda tesadüfen amdnin sürücüsünü göremedim düşündümki çökmüştür satin yanında ikonu olduğu halde programkaldırdada gözükmüyor ilginçtirki gelişmiş görüntü ayarlarından tüm modları listelededimmi birçok modun ayarı olmasılazımdı hiçbirisi yok amdnin silici programıyla sürücüyü ancak silebildim cde filesta hangi kırıntı dahi kalmışsa klasörleriylede şutladım pcyi yenden başlattığımda objeler kocaman olur sadece şunu yaptım windowsa güncelle dedim amdenin sürücülerini kendi buldu yükledi şimdilik sıkıntı yok aslında epeydir sıkıntı yok windows daha iyi yüklediğini düşünüyorum galiba biraz eski yüklüyor gerçi ben artık sadece windowsu kullanıyorum şayet mecbur olursam sadece port driverını yüklüyorum çünkü hergüncellemede birşeyleri bozuyor artık bıktı
  ,

?

Mert Yıldırım
24-07-2019, 13:16   |  #7  
OP Taze Üye
2 mesaj

Hocam furmark ile 1 saat boyunca denedim. GPU load %99 olmasına rağmen hiç bir sıkıntı yaşanmadı. Sadece oyunlarda sıkıntı çıkıyor. Harddisk, işlemci, ekran kartı hepsini testlere soktum hiç bir sıkıntı çıkmadı ama tüm oyunlarda sıkıntı yaşıyorum.

excel_mustafa
25-07-2019, 01:27   |  #8  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,442 mesaj

oynanmamış sade win8 yükle. driverları üretici sitesinden yükle. çipset ve anakart driverlarını atlama. biosu güncelle.