Turbo Fan Aniden Durup Tekrar Çalışıyor.

serhatakincii
16-04-2019, 03:45   |  #1  
serhatakincii avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
9 mesaj

Merhaba değerli uzmanlar. Lütfen bana yardım edin. Her yolu denedim işin içinden çıkamadım. 

Yeni bir problem başladı bilgisayarımda. 

Bilgisayarım şu özelliklere sahip:

MSI GL72 6QD i7 6700 HQ , GTX 950M 2GB, 16 GM RAM . 

Sorun şu ki arkadaşlar, GTA 5 oynuyorum bu aralar. Turbo fanı çalıştırdığımda 1 2 saat kadar oynayınca sorun yok. Fan durmadan çalışıyor (6000-6500 RPM arası ).

Ama sonra aniden bir şey oluyor. Fan sesi kesiliyor. Dragon Gaming Center'ı açtığımda Fan1 0 RPM yazıyor. 2 saniye geçmeden tekrar 6000 RPM oluyor. 5-6 saniye kadar turbo fan çalışıyor sonra yine aniden tık diye 0 RPM oluyor. 2 saniye sonra tekrar çalışıyor.

Oyuna başladığımda 1 2 saat kadar turbo fan durmayınca ısı değerleri 65-70 GPU , 65-70-75 CPU. Ama ne zaman ki bu fan sorunu başlıyor, ısı değerleri uçuyor resmen. 80-85 arası her ikisi de.

Firmware EC güncelledim
BIOS Modu : Eski yazıyor sistem bilgilerinde ama, MSI'ın bu modelinin en son çıkan BIOS 'u ile, benim bilgisayardaki BIOS sürüm tarih her şeyi aynı. Yani BIOS güncel.
Ekran kartı sürücülerini falan her şeyi kaldırıp tekrar kurdum.
Bilgisayara 1  hafta önce format atmıştım.
Güç seçeneklerini de değiştiriyorum belki bundandır diye ama nafile.

Bilgisayarı yeniden başlatınca ve tekrar oyuna girince 1 2 saat kadar sorun yaşamıyorum ama sonra başlıyor. Lütfen abiler yardım edin alt üst ettim internet sitelerini ama hiçkimse sorunu çözememiş. Lütfen yardım edin saygılar .

Son Düzenleme: serhatakincii ~ 16 Nisan 2019 03:46 Neden:
klyglsn
16-04-2019, 14:26   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 90
728 mesaj

bilgisayara böyle programlar kurmayın ayarlarını karıştırıyorsunuz altından çıkılmaz hal alıyor sil o programı bak bakalım düzelmiyormu canlı canlı yakacan o canım sistemi

Son Düzenleme: klyglsn ~ 16 Nisan 2019 14:40
klyglsn bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
zombi
16-04-2019, 16:37   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 106
1,026 mesaj
Alıntı: klyglsn  
bilgisayara böyle programlar kurmayın ayarlarını karıştırıyorsunuz altından çıkılmaz hal alıyor sil o programı bak bakalım düzelmiyormu canlı canlı yakacan o canım

bazen seni anlamakla uğraşmalı mıyım diye merak ediyorum. cidden sadece okuduğuna göre cevap yazıyorsun. msi turbo fan laptopları için bi mod. dışardan yüklenmiş bi yazılım değil.

dostum senin sorunun büyük ihtimal yazılımsal.  msi ve ms nin son yazılım güncellemeleri berbat ötesi. msi programlarında büyük buglar var.

https://www.youtube.com/watch?v=2n1h_RYcQhI&t=1s al bu da benim pc de yaşadığım bi bug. msi a mail attım bios sürümlerini falan sordular ama ne güncelleme ne yanıt vermediler. öyle bekliyoruz. sen 6 ay önceki bios ve sürümlere düşür pc ni düzelme ihtimali var.

Son Düzenleme: zombi ~ 16 Nisan 2019 16:41
zombi bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
serhatakincii
16-04-2019, 19:37   |  #4  
OP Taze Üye
9 mesaj

Güzel abim iyi diyorsun da hangi program ben onu anlamadım :)
Program falan kurmadım ben. Dragon Gaming Center zaten bu markanın bize verdiği bir program :)

serhatakincii
16-04-2019, 19:38   |  #5  
OP Taze Üye
9 mesaj

Hay ağzın bal yesin :) Kardeşim şimdi şöyle söyleyeyim. Ben bilgisayarı formatlamadan önce bu sorunu yaşamıyordum. Üstelik BIOS şu an hangi sürümse, formattan önce de o sürümdü. Eskiye dönmeme gerek bile yok yani. Şimdi ben napacağım ya :(

zombi
16-04-2019, 20:25   |  #6  
Yıllanmış Üye
1,026 mesaj
Alıntı: serhatakincii  
Hay ağzın bal yesin :) Kardeşim şimdi şöyle söyleyeyim. Ben bilgisayarı formatlamadan önce bu sorunu yaşamıyordum. Üstelik BIOS şu an hangi sürümse, formattan önce de o sürümdü. Eskiye dönmeme gerek bile yok yani. Şimdi ben napacağım ya :(
 hatun olsan ye derim de :D

1809 sürümlü windows kur diyebilirim anca. ve msi ın programlarının eski versiyonlarını yükle. yeniş versiyonlarda resmen sıçıyor. attığım linke bi baksana işlemcimi durduk yere 1.538 v ye çıkarıyor bi anda. nasıl yanmadı derwsen soğutmam sayesinde. sonra bu işlemci yansa millet amd yanıyor diyecek. ama sorun msi ın kendi programından kaynaklı. bu yüzden son 3 ay çıkan msi güncellemelerini kurmanı tavsiye etmiyorum. eskilerini kur.

serhatakincii
16-04-2019, 20:36   |  #7  
OP Taze Üye
9 mesaj

hahahaha :) Çok teşekkür ederim Videoya baktım çok sıkıntılı durummuş senin de :) . Acaba dedim elektrik düşüp kalkınca voltaj değişiyor diye sistem güç yönetiminde sistem soğutması edilgen midir diye bi baktım etkindi. Yani elektrik düşünce fişi çekmişim gibi algılıyor da pile geçiyor da soğutma modu edilgendir de fan duruyor mu diye ama etkindi edilgen değildi. Ben biraz o ayarlarla oynadım. Fişi çektim,taktım falan şu an yaklaşık 30 dkdır fan durmadı. Ama Gta 5 oynarken duruyor. Yani 1 saat kadar durmuyor da sonra duruyor. Ben arada bir masaüstüne indirip oyunu, ısı değerlerine falan bakıyorum ondan mı yapıyor acaba anlamadım. Afterburning vardı belki ondandır diye kaldırdım programı. 
Kafayı yicem ya

serhatakincii
16-04-2019, 20:41   |  #8  
OP Taze Üye
9 mesaj

Ayrıca şunu da söyleyeyim . Benim işlemcim Intel . Voltaj falan filan anlamam ben de sadece şunu söyleyeyim. Benim bilgisayar boşta iken bile 45-50 derece oluyor işlemci sıcaklığım. 

Fan da pc boşta iken 3200 RPM de dönüyor. Acaba videodaki gibi benim de mi voltajda sıkıntı var ?

zombi
16-04-2019, 21:01   |  #9  
Yıllanmış Üye
1,026 mesaj
bilgisayara böyle programlar kurmayın ayarlarını karıştırıyorsunuz altından çıkılmaz hal alıyor sil o programı bak bakalım düzelmiyormu canlı canlı yakacan o canım
 olabilir. sen bi videoyu izle ve msi sahibi tanıdıklarına yayıver. hem hitimiz artsın :D şaka bi yana hit falan umrumda değil. sıkıntılı bi konu. ama intele mi özel yoksa bana  mı bilemedim. sen bi aida ile kontrol ediver. bu voltaj olayları hep başa bela zaten

serhatakincii
16-04-2019, 21:08   |  #10  
OP Taze Üye
9 mesaj

Hacı abi 1 saatten fazladır turbo fan çalışıyor. Hiçbir sorun yok. Durmadı fan. Ama gta açınca gta oynayınca biraz geçince fan anında duruyor sonra tekrar çalışıyor ya

serhatakincii
16-04-2019, 21:17   |  #11  
OP Taze Üye
9 mesaj

Hacı abi 1 saatten fazladır turbo fan çalışıyor. Hiçbir sorun yok. Durmadı fan. Ama gta açınca gta oynayınca biraz geçince fan anında duruyor sonra tekrar çalışıyor ya

serhatakincii
16-04-2019, 21:44   |  #12  
OP Taze Üye
9 mesaj

Mesela 1 saattir sistem boşta iken fan çalışıyor hiçbir sorun yok. Gta 5 açtım. Biraz klavyeye dokununca oyunu oynayınca fan anında duruyor. Acaba harici klavyeden midir dedim klavyeyi çektim. Baktım durum aynı. Fan durmadan önceki son hızına baktım 6486-6500 ü bulunca anında sıfırlanıyor fan duruyor. Oyunu kapattım. Az önce 1 saat çalıştırdım dedim ya , sürekli izledim 6400 RPM'de sabit kalıyordu. Hiçbir şekilde artmıyordu. Oyunu açınca 6486-6500 RPM olduğu anda fan duruyordu.

Oyunu kapatınca dedim ya 6400 de sabit dönüyor. Şüpheleniyorum şimdi. Bu fan acaba 6400 dolaylarında sabitlendi de, 6500 falan olunca anında duruyor mu diye.

Bak şu an oyunu kapattım. 6400 ü geçmiyor diye fan durmuyor. 

Eğer durum böyle ise, bu fan hızı sabitleyicisini nereden kaldırabilirim ben ? 

Msi AfterBurning programında fan hızı donuk şekilde. Hiçbir şekilde aktifleştirip değiştiremiyorum hızı.

Galiba sorun bu. Şimdi bunun için bir çözüm istiyorum ben . Ne yapabilirim ?

zombi
16-04-2019, 22:12   |  #13  
Yıllanmış Üye
1,026 mesaj
 anakartındaki-burda anakart önerisinden fazlasını yapıyorum umarım birine batmaz :D - io çipinde bi hasar yoksa sorunun yazılımsal. biosun eski hali ise öyle kalsın ama windows ve fanı kontrol eden yazılımların sürümlerini düşür. eskiden hangi sürümde kararlı çalışıyorsa o kalsın. msi la hiç uğraşma destek sıfır. ama fan devir değerleri yüksek gibi geldi bvana. 5 k yapan amd ler bile aşırı gürülder. bunda sen o sesle nasıl duruyon :D bi de deidğim gibi voltajlara muhakkak bakın.

serhatakincii
16-04-2019, 22:39   |  #14  
OP Taze Üye
9 mesaj

Kardeşim bu defa kesinlikle sorunu anladım. Test ettim az önce . GTA oynadım yine. 6486 RPM ye kadar sorun yok. 6500 olduğu anda tak diye  0 RPM oluyor.

Oyunu kapatıyorum. Pc biraz soguyunca yine 6400 RPM'yi geçmediği için fan durmuyor...

Şimdi ben bu 6500 fan sınırını nasıl kaldıracağım asıl soru bu yani :)

zombi
16-04-2019, 23:06   |  #15  
Yıllanmış Üye
1,026 mesaj
Kardeşim bu defa kesinlikle sorunu anladım. Test ettim az önce . GTA oynadım yine. 6486 RPM ye kadar sorun yok. 6500 olduğu anda tak diye 0 RPM oluyor.

Oyunu kapatıyorum. Pc biraz soguyunca yine 6400 RPM'yi geçmediği için fan durmuyor...

Şimdi ben bu 6500 fan sınırını nasıl kaldıracağım asıl soru bu yani :)

ona senin yapcağın hiç bi şey yok. çünkü onmlar msi ın kendi sınırları. büğyük ihtimal sio çipin kitliyor fanı.

diyeceğim tek tasiye dediğim gibi o turbo fan kontrolünmü yapan programın eski sürmünü bulup yüklemen sonra da msi ın adam gibi güncelleme yapması için tüm kalbinle yaradana duadır. ben de öyle yapıom napim :D

klyglsn
17-04-2019, 01:25   |  #16  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 90
728 mesaj

bu programlar kurulu gelebilir illa lattopları kastetmiyoruım normal kasalardada sürücülerin arasından çıka biliyorlar her anakartında var çoğu zaman yararından çok zarırı oluyor ben siliyorum çünkü bozulabiliyorlar bozulduklarında işte vatandaş böyle sıkıntı yaşıyor  bunun anlaşılmaz bir yanımı var kullanmak isteyende kullansın yapcak birşey yok kiminede ekmek kapısı:)

Son Düzenleme: klyglsn ~ 17 Nisan 2019 01:26
zombi
17-04-2019, 15:45   |  #17  
Yıllanmış Üye
1,026 mesaj

arkadaşın bahsettiği programlar olmazsa durum çok daha kötü emin ol. 10 sene önceki dandirik program değil bunlar artık. yani olmazsa bios kontrol etmiyor. benim misal hiç yoksa ana giriş fanı hiç çalışmıyor ve anakartım 45 dereceye çıkıyor. ama fanım azıcık kımıldasa 35 i aşmaz. yani varlığı dert yokluğu yara:D

Lychnobite
24-03-2021, 18:19   |  #18  
Taze Üye
2 mesaj

Bu sorun çözüldü mü aynı sorunu yaşıyorum nasıl hallederiz

excel_mustafa
25-03-2021, 03:39   |  #19  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,442 mesaj
Alıntı: Lychnobite  
Bu sorun çözüldü mü aynı sorunu yaşıyorum nasıl

sorun msi ın programıyla ilgili. ya yeni versiyonuyla dene yada hiç uğraşmayıp biostan yap.

Lychnobite
25-03-2021, 04:03   |  #20  
Taze Üye
2 mesaj

Msı ın yeni programı derken gaming center mı? Gaming centerı diyorsanız bilgisayarımda çalışmıyor. Bilgisayarımın modeli GL62 6QE. Ayrıca biostan yap dediğiniz nasıl oluyor nasıl yaparım hiç bilmiyorum bios falan bi tanıdığa yaptıracağım ne demem gerek ne dersem anlar?

excel_mustafa
25-03-2021, 14:20   |  #21  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,442 mesaj

overclock için kullanılan programı kastettim. yeni versiyonu da yoksa biostan yapılır ama laptopların çoğunda biostan overclock yapılmıyor.