Türkiye'de bir ilk... Korsana hapis cezası!

CHIP Online
22-01-2009, 00:02   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Türkiye'de bir ilk: Kültür ve Turizm Bakanlığı, indirilen korsan filmleri takibe almaya hazırlanıyor

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Turk ... s-cezasi_10599.html

Kültür ve Turizm Bakanlığı, sanal korsanlığın önüne geçecek önemli bir çalışmaya imza atıyor. Vatan Gazetesi'nin haberine göre, Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürü Doç. Dr. Abdurrahman Çelik, yasal eksikliklerin tamamlanmasının ardından sektör için devrim niteliği taşıyacak projeyi anlattı: "Alacağımız önlemle internet ortamındaki korsan indirmenin yüzde 70 oranında önüne geçmeyi hedefliyoruz. Bu konuda ABD ve Avrupa'da uygulanan yöntemler var. Doğrudan internet ortamında MP3 ve video formatındaki dosyaların paylaşımı kontrol ediliyor."

Sistem yasal olmayan indirimleri otomatik olarak seçiyor. İlkinde doğrudan kanunla ilgili madde yazılarak, 'yasal bir indirim yapmadınız' uyarısı yapılıyor. Korsan indirme devam ederse yasal işlem başlatılıyor. Yasada bir ceza maddesi olmadığı için bu işlemi yapanlara nasıl bir ceza verileceği henüz net değil. Ancak yapılacak yasal düzenlemeyle para cezası, işin yoğunluğuna göre de hapis cezası verilmesi hedefleniyor. Adalet Bakanlığı ve Telekominikasyon Üst Kurulu'yla yapılacak görüşmelerin ardından bu konu netlik kazanacak. Yasal düzenlemenin sağlanmasının ardından proje hayata geçecek.

Tüm konu: Türkiye'de bir ilk... Korsana hapis cezası!

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce bu sistem Türkiye'de başarılı olur mu?

panda34
22-01-2009, 00:13   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2,344 mesaj

Babayı alırsınız !!!

_cypher_
22-01-2009, 00:17   |  #3  
Yıllanmış Üye
1,389 mesaj

mp3 ve video formatları tanıncak denio dosya uzantısı deistirilip yada ziplenip kolayca aşılablir gibi + proxy felan la aşılamaz mı?

Banned
22-01-2009, 02:07   |  #4  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 2
5,024 mesaj

olma ihtimali var sistemi yavaş yavaş oturtuyor adamlar.

mr_89
22-01-2009, 02:20   |  #5  
Üye
85 mesaj

bence bu sistemin uygulanabilir olması için sınırsız tarifenin kalkması lazım.o da kalkmayacağına göre zor gözüküyor.

Banned
22-01-2009, 03:41   |  #6  
Banlandı
347 mesaj

bizde filmleri 2 3 farklı programla şifreleyip rapide koyarız şifreleride 12 haneli yaparız hadi anlasınlar kolaysa...oda olmazsa hepimiz taşınabilir hdd alırız kapı kapı film paylaşımı yaparız...

tuncay_geronimo
22-01-2009, 03:50   |  #7  
Yıllanmış Üye
192 mesaj

arkadaşlar ben merak ettiğim torrent ve edk2 kazanılmış bir paylaşım sistemi acaba bu sistemler darbe alırmı birde tahminimce ilk bakacakları rapid... bu konuda ciddi bir bilgi eksikliği var yetkin bir arkadaş bilgi paylaşırsa iyi olur.. birde ip atlatma sistemleri işe yarar mı mesala yurt dışından giriyor gibi..

spyhero
22-01-2009, 08:53   |  #8  
Üye
65 mesaj

Böyle birşeyin olma ihtimaline cok da fazla inanmıyorum. Nedenine gelince. Türk Telekom üzerinden yapılabilecek bir sistemden bahsediyoruz. Ve Denilene gore indirilen her mp3 ve film dosyası izlenecekmiş ip surulecekmiş.

1. Bundan yıllar once Windows XP cıktıgı seneleri dusunecek olursak, kullanıcıların bilgisayarlarından bilgiyi Microsoft'a ulaştırdığından dolayı başı ağrımış hakkında acılmadık dava kalmamamıştı. Dolayısıyla ben tekil bir kullanıcı olarak internette attığım her adımın takip edilmesinden , sitelerden indirdiğim şeylerin izinin sürülmesinden rahatsızlık duyarım.

2. Dünya üzerinde port yönlendirme ve ip değiştirme gibi bir cok program mevcut.Dolayısıyla ip değiştirip girmek kadar kolay bişey olamaz.

Şahsen bilgisayarıma indirdiğim her dosyanın didik didik incelenmesi benim ozel haklarıma tecavuz oldugundan dolayı boyle bir şeyi hiç bir şekilde kabul etmeyeceğiz.

Selçuk İslamoğlu
22-01-2009, 09:27   |  #9  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 73
4,133 mesaj

Fransa'da bu işlem yapılıyor ve ciddi anlamda bulunuyor... Teknik anlamda nasıl yapılıyor bilemem ama bir tanıdığımın evine alakasız dosya ismiyle indirdiği filmin detaylarıyla ilgili uyarı mektubu geldi..

Bunları bulmak için belirli sitelerdeki torrentleri ve forumlardaki rapidshare linklerini takip etseler yeterli...

ExFactoR
22-01-2009, 10:04   |  #10  
Yıllanmış Üye
131 mesaj

Bir ülkede Youtube gibi bir site paylaşıma kapatılmış ve o ülkenin başbakanı, "Ben bile bu siteye başka siteler üzerinden giriyorum." diyorsa diyeceğim tek söz şudur: "Hasss....."

Fattur
22-01-2009, 10:48   |  #11  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,768 mesaj

Doğrudan internet ortamında MP3 ve video formatındaki dosyaların paylaşımı kontrol ediliyor.

uzantılar ıdeğiştiririz.Ben öyle dosyalar çok gördüm.Steamın gcf sini adam video olarak koymuştu :D:D

erkanc
22-01-2009, 11:32   |  #12  
Yıllanmış Üye
3,213 mesaj

Yani bunun anlamı interneti tamamen iptal ettirin diyeceğim bir şey daha var sayın büyüklerimiz korsana gösterdikleri bu büyük desteği insanların yasam standartlarını yüksetltmeye gösterseler bence korsan ortadan kalkar böyle bir şey için çaba gösterilmeyeceğinden korsan daha da fazla devam edecektir youtube örneği gibi yine herkes giriyor ayrıca benim hangi sitelere veya hangi uygulama ile uğraştığımı neden kontrol edecekler bu düpedüz biri bizi dikizliyor mantığına girer

ilginch
22-01-2009, 12:26   |  #13  
Yıllanmış Üye
1,635 mesaj

özel hayatın gizliliğini ihlal değil de ne? şeriat yasaları uygulanan iran mı burası? sıkı bir komünizm uygulanan Çin mi burası? (Çin'de 30 dk de bir ekrana uyulması gereken kurallar geliyormuş)
Beğenmedim

başarılı olacağını pek sanmıyorum...

theskygod
22-01-2009, 13:11   |  #14  
Taze Üye
2 mesaj

Son söz telekomun ama tabi onaylarsa kendi bilir,sınırsız internet diye birşey kalmayacağını ve elindeki diğer üst seviyeli internet bağlantılarınında bir işe yaramayacağını elbette biliyor,yoksa çok zarar edecek bunu herkez biliyor.
Bu ülkede bişeyle başlamadan bence başka konulara yönelseler daha iyi olacak,bu hayal ettiğimiz hızlı internet 4-5 senedir var olmasada olur.

Banned
22-01-2009, 13:30   |  #15  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 2
5,024 mesaj
tuncay_geronimo
arkadaşlar ben merak ettiğim torrent ve edk2 kazanılmış bir paylaşım sistemi acaba bu sistemler darbe alırmı birde tahminimce ilk bakacakları rapid... bu konuda ciddi bir bilgi eksikliği var yetkin bir arkadaş bilgi paylaşırsa iyi olur.. birde ip atlatma sistemleri işe yarar mı mesala yurt dışından giriyor gibi..
hiç bir işe yaramaz türk telekom sen ne kadar ip adresini değiştirirsen değiştir gende tüm yaptıklarını kayıt altına alabiliyor ipini gizlemen sadece sitelerde işe yarar telekomdan kaçamazsın bunun için çok iyi derecede pc'i bilgisine sahip olman gerekir hackerler gibi.

erolkoroglu
22-01-2009, 15:44   |  #16  
Taze Üye
18 mesaj

ed2k yı pek etkileyemez diye düşünüyorum. Bir sürü veri paketi yüzlerce farklı ip adreslerinden geliyor! Bunun için paketleri tek tek süzüp analiz etmeleri gerekiyor diye bir fikir yürütüyorum içimden. Buda ciddi bir yazılım ve bilgisayar iş yükü demek oluyor. Bilmiyorum yanlışmı düşünüyorum arkadaşlar!!!

unant
22-01-2009, 17:02   |  #17  
Yeni Üye
20 mesaj

Aradıgım her filmi diğer medeni ulke insanları gibi uygun fiyata bulucaksam gider orjinalini alırım önce onu düzeltsin akıllılar.
20-30 dolarlık ps3 oyunu 180 ytl ye satılıyor... aptala mı benziyoruz?
lord of the rings'in özel setini 35 ytl ye getirttim amazondan burda 140 ytl karaborsada... internet desen sabit ücret alıyorsunuz-alınmasına izin veriyorsunuz  her ay 15 ytl... Allah sizi nasıl bilirse öyle yapsın. Ne diyelim. Herşeyin bir yolu yordamı var 1 ve 0 ın permitasyonu kombinasyonu çok :) ama metazori olursa ters teper.

_cypher_
22-01-2009, 17:13   |  #18  
Yıllanmış Üye
1,389 mesaj

biz direk indirelim o zmn ay sonunda indirdiklerimizi de faturraya eklesinler Kahkaha

_cypher_
22-01-2009, 17:18   |  #19  
Yıllanmış Üye
1,389 mesaj
erolkoroglu
ed2k yı pek etkileyemez diye düşünüyorum. Bir sürü veri paketi yüzlerce farklı ip adreslerinden geliyor! Bunun için paketleri tek tek süzüp analiz etmeleri gerekiyor diye bir fikir yürütüyorum içimden. Buda ciddi bir yazılım ve bilgisayar iş yükü demek oluyor. Bilmiyorum yanlışmı düşünüyorum arkadaşlar!!!
paketleri tektek suzup analiz etmeleri gerekmez sana gelen paketleri birleştirip incelemeleri yeterli

DallasPage
22-01-2009, 19:51   |  #20  
Yıllanmış Üye
262 mesaj

boş iş bunlar boşş...
ayrıca ben emniyet lojmanındayım cezayı emniyet öder :D

Metal_Milita
22-01-2009, 20:08   |  #21  
Metal_Milita avatarı
Yıllanmış Üye
1,011 mesaj

Bencede korsanı engellemek mümkün değil bir program olaki kopyası yada crack i yapılmamış olsun bu oyun, film de olabilir. Şartlar bu halde oluncada mecburen  korsana yöneliyoruz. Şu halde korsana evet diyorum ben başka seçenek yok

_cypher_
22-01-2009, 20:08   |  #22  
Yıllanmış Üye
1,389 mesaj
DallasPage
boş iş bunlar boşş...
ayrıca ben emniyet lojmanındayım cezayı emniyet öder :
eger internetiniz adalet bakanlığının ki gibiyse internete ag uzerindeki bi uzerinden giriyorsunuz demektir(dans guardian kullanıolardı yanlıs hatırlamıosam) lojmandaki herkesin ip si aynıdır ancak sole bi sorun internete uzerinden baglandığınız bilgisayarda sizin kim oldugunuz we hangi baglantıları tıkladıınız felan saniyesine kadar kayıt altında bence indirmelerinizi ordan yapmamaniz sizin yararınıza olacaktır[*<]

breakheart
22-01-2009, 21:37   |  #23  
Taze Üye
12 mesaj

Bence bu uygulamadan ttnet zararlı çıkacak ona eminim.Ben drek kotalıya gecerimki çoğunlukta geçecektir.Türkiyeye 20mbit hatta 100mbit internet getirmenin bir anlamı yok artık.Napılırki bu hızlar ancak cafecilerin işine yarar.
DvDRip mükemmel filmler var webdeki forumlarda.Mesela Lorel Hardinin 1938 yapımı filmini hiçbir yerde bulamadım ama nette bulabiliyorsunuz.Amerikalardan sipariş mi verelim.Çıkarsınlar dvdrip film piyasaya Ekonomik fiyattan sunsunlar bizde satın alalım.Piyasada mp3 ve divx filmler yasaksa neden bunu çalan aletler yıllardır mağazalarda satılıyor anlamak mümkün değil.

ExFactoR
22-01-2009, 23:02   |  #24  
Yıllanmış Üye
131 mesaj

1 ön sayfada arkadaşın da dediği gibi, Cd'ler ucuzladı da biz mi gidip orjinalini almadık ? Şahsen bir oyuna 100-150 Tl vermektense o oyunu kotalı olan bağlantımla indirir hem keyfimi sürerim hem de daha ucuza edinmiş olurum..

emrah33
23-01-2009, 00:02   |  #25  
emrah33 avatarı
Yıllanmış Üye
802 mesaj

buradan ilk sayfaya kadar yorum yazan bütün arkadaşlara katılıyorum. diyecek bütün sözü sizler dile getirmişsiniz.