Türkiye internetin neresinde?

CHIP Online
24-01-2009, 21:15   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

İnternetin nüfusu ve bu nüfusa en çok katkı yapan 15 ülke açıklandı. Türkiye listenin neresinde?

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Turk ... eresinde_10637.html

ComScore adlı araştırma firması, geçenlerde yayınladığı raporunda, dünya üzerinde internet erişimine sahip kaç kişi olduğunu ortaya koydu. ComScore'un oldukça geniş kapsamlı araştırmasına göre internetin nüfusu 1 milyar kişiyi aştı. Fakat bu rakamın daha yüksek olma ihtimali de var. Çünkü Internet World Stats'ın Haziran 2008'de yaptığı araştırmada, aynı konuda ortaya çıkan rakam neredeyse 1,5 milyarı bulmuştu. Bu rakamlar oldukça etkileyici olmasına rağmen tüm dünyanın nüfusu göz önüne alındığında oran olarak çok da iç açıcı değil. Çünkü sadece %15 ile %22 arası bir nüfusun internet erişimine sahip olduğunu gösteriyor.

Araştırmada ayrıca internet nüfusuna en çok katkıda bulunan 15 ülke de açıklandı. Ne yazık ki Türkiye ilk 15 içerisinde değil. Nüfusu listedeki birçok ülkeden daha kalabalık olan Türkiye'nin bu listede olmaması, biraz da kendimizi sorgulamamız gerektiği gerçeğini ortaya koyuyor. İşte liste:

1.        Çin: 179,7 milyon
2.        ABD: 163,3 milyon
3.        Japonya: 60 milyon
4.        Almanya: 37 milyon
5.        İngiltere: 36,7 milyon
6.        Fransa: 34 milyon
7.        Hindistan: 32,1 milyon
8.        Rusya: 29 milyon
9.        Brezilya: 27,7 milyon
10.        Güney Kore: 27,3 milyon
11.        Kanada: 21,8 milyon
12.        İtalya: 20,8 milyon
13.        İspanya: 17,9 milyon
14.        Meksika: 12,5 milyon
15.        Hollanda: 11,8 milyon

Dünya çapındaki rakamlar ise şu şekilde;
Asya: 416 milyon (%41,3)
Avrupa: 283 milyon (%28)
Kuzey Amerika: 185 milyon (%18,4)
Güney Amerika: 75 milyon (%7,4)
Orta Doğu ve Afrika: 49 milyon (%4,8)

Tüm konu: Türkiye internetin neresinde?

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Türkiye'nin ilk 15 içerisinde olmamasının nedenleri...

rock_inn_88
24-01-2009, 22:32   |  #2  
Üye
Teşekkür Sayısı: 0
82 mesaj

türk telekomu neden olarak tek geçerim

Fattur
24-01-2009, 22:35   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,768 mesaj

TTnet birde belki de objaktif değillerdir...

DaRWeLL
24-01-2009, 23:01   |  #4  
Yıllanmış Üye
1,851 mesaj

Tartışıyoruz: Türkiye'nin ilk 15 içerisinde olmamasının nedenleri...

tek neden : Türk TELEKOM  ( bence! )

Andaç Işık
24-01-2009, 23:27   |  #5  
Andaç Işık avatarı
Yıllanmış Üye
1,407 mesaj

En büyük nedenlerden biri bence internet kafeler.Bir diğeri kaçak kullanım.Ve bence eğitim.Çünkü internet sürekli yasak halinde

eolos
24-01-2009, 23:32   |  #6  
Yıllanmış Üye
2,036 mesaj

ben hemen ttnet e  yüklenmek istemiyorum insanlar her zaman bunu yapar bahane arar diğer ülkelerde internet daha ucuz olabilir ama internetin nasıl kullanıldığıda önemlidir kaçımız interneti araştırma yapmak için kullanıyoruz.  bence interneti bilinçsizce kullanmak yerine bilinçli kullanmak daha önemlidir facebook'un dünya üzerindeki kullanımımında türkiye ilk 5 içinde keza live messengerda aşşağı yukarı aynı
bence insanların sayılara takılmaması lazım kendine şunu sormalı bugun nette ne yaptım ? eğer sorusuna cevap verebiliryorsa sorun yoktur fakat veremiyorsa biyerde sorun var demektir !

mr_89
24-01-2009, 23:50   |  #7  
Üye
85 mesaj

bence en büyük neden ekonomik sebepler.internet masrafı herkes için azımsanacak bir para değil.

Banned
25-01-2009, 00:12   |  #8  
Banlandı
347 mesaj

türkiye internete girebiliyormu da ilk 15 e girsin..güldürmeyin insanı bu saatten sonra..en hızlısı 4mbit hız ile interneti internetten saymalı mı saymamalı mı asıl onu araştırmak lazım...

erkanc
25-01-2009, 00:28   |  #9  
Yıllanmış Üye
3,213 mesaj

Bunun sebebi hem ekonomik hemde hız dan kaynaklanan sebeplerden olabilir ancak bir tehlike daha var geçende haberi çıkan yasa ile kullanım oranı bana göre daha da düşebilir bu benim tabi görüşüm

Recep Baltaş
25-01-2009, 01:48   |  #10  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

Burada tartışılan Internete erişim olsaydı TTNET'in tarifeleri suçlanabilirdi.
Fakat burada tartışılan Türkiye neden internete KATKI yapmada ilk 15'te değil!

Onun için hemen TTNET vye Telekom'a çamur atmadan önce kendimize bakmak lazım.

Türk forumlarına bir bakın lütfen. Bütün Türkiye'nin interneti COPY/PASTE, yani kopyala yapıştırdan ibaret.

Üretmek sıfır...

Nerde bir oyun, film, müzik, e-book varsa yabancı sitelerden al yapıştır...Korsan diz boyu zaten...

Yöntem de hazır zaten...Linkleri görmek için üye ol....Yav güldürmeyin adamı...:) Sene 2009..Sen tutmuşun bana üyelikten bahsediyosun...

Yav bi kere akıl var mantık var adam sitene bir kereliğine üyeolsa ne yazar olmasa ne yazar. Sanki reklam veren için üye sayısı çok önemli. Reklam verecek olanın kafası bir GRAM çalışıyorsa girer Alexa veya Google raporlarına bakar.

Şimdi konuyu saptırmadan sadede gelecek olursak, İngilizceyi geçtim, daha doğru düzgün Türkçe konuşmayı bilmeyen kullanıcılar ile internete katkı yapmak söz konusu olamaz.

Bu arada hadi "elimizde imkan yoktu" donanım treni geçti. Yazılım için de mi imkan yok elde...Beş yıldan beri üniversitedeyim, yüzlerce bilgisayar mühendisi ile tanıştım ama bir tanesinin bile adam gibi bir proje veya yazılım üzerinde çalıştığını görmedim.

Bilgin varsa kullanacaksın! Üreteceksin!

erkanc
25-01-2009, 07:09   |  #11  
Yıllanmış Üye
3,213 mesaj

Bu ülke bilgisayar teknolojisine 1980 yıllardan sonra kavuştu internete ise 90 yıllarda kavuştu bilgisayar kullanımı yaygınlaşması 2000 li yıllarda yaygınlaştı diğer ülkelere bakınca bizim treni koşarak yakalamamız gerektiğini anlamak zor değil ayrıca şu bir gerçek ki internetin ülkede gelişmemesinin önünde de ttnet bir engeldir tekelci zihniyet senelerce insanları dial-up gibi bir bağlantıya mahkum etti vede fahiş ücretlerle yavaşlığı kullanılabilirliğinin çok kötü olmasını söylemiyorum bile 2009 yılındayız halen daha internete bağlanamayan yerlerin olduğunu söylesek abartı etmiş olmayız.
Ayrıca bir ülkede herhangi bir şeyin gelişmesi için rakabet şarttır peki ülkemizdeki internet servis sağlayacılarında durum nasıl herkes ttnet pardon Oger Telekom dan port kiralayarak aynı kulvarda yarışacak yani bunun anlamı ne seninle aynı yarıştayım ama benim şartlarıma göre yarışacağız.
Sayın Bakan geçenlerde internet kullanımını artırmak için vergilerde düzenleme yapılacak dedi halen daha ses seda yok peki şimdiye kadar bu neden yapılmadı nedeni basit çünkü ülkemizde hangi alanda olursa olsun kendi halkını kazıklayan ezen ekonomik açıdan sefalete sürükleyen önünü kesen zihniyetler oldukça biz daha çok trenler kaçırırız

Kapalı Hesap (90304)
25-01-2009, 13:16   |  #12  
Kapalı Hesap
646 mesaj

Peki ya şöyle tartışalım türkiye kaçıncı

uGuR.uK
25-01-2009, 16:02   |  #13  
Yıllanmış Üye
8,316 mesaj

en büyük nedeni bizim geç kalmamızdır, ttnet vs. değil. hemen o firmaları suçluyorsunuz ama adamlar birkaç yılda birçok hizmet sundu; tamam fiyatlar yüksek olabilir diğer ülkelere göre ama bi bakın bakalım onlar ne zamandan beri bu dünyanın içinde kendilerini geliştiriyorlar? bazı şeyleri bizimle aynı zamanlarda ve aynı şekilde başlatan ülkelerle kıyaslarsanız doğru sonuçlar çıkar, siz gidip dünyanın en gelişmiş ülkeleriyle kıyaslıyorsunuz herşeyi. internet daha ucuz olsa nolucak? büyk şehirlerden birkaç milyon eklenir(Belkide en fazla birkaç yüzbin), ülkenin çoğu yerinde doğru düzgün altyapı yok, bırakın ülke genelini metropol istanbul'un bazı yerlerinde bile doğru düzgün erişim yok, bilmem farkındamısınız ama gelişmekte olan bir ülkeyiz, daha doğrusu bir kısmı gelişmeye çalışan bir kısmı hazıra konup sonra gerisine laf sokan bir ülkeyiz. zaten Recep Baltaş'ta gayet güzel açıklamış. bazı şeyleri daha mantıklı düşünün biraz, bu kadar önyargılı olmayın.

kayisikent
25-01-2009, 16:31   |  #14  
Taze Üye
17 mesaj

ben bu haberin baslığındaki  Türkiye listenin neresinde? sorusunun cevabini haberde bulamadım. bulan  bilen varsa paylasabilr mi. ilk 15 de degil deniyor ama nerde kaç kisi ondan bahsedilmemis nedense

Mustafa Arslan
25-01-2009, 19:38   |  #15  
Yıllanmış Üye
411 mesaj

Türkiye internetin neresinde?

- Soyleyemem cok ayıp KahkahaKahkahaKahkaha

Hiper£l£v£nKids
25-01-2009, 22:43   |  #16  
Yıllanmış Üye
2,310 mesaj

TTNet ve küçük pazar.

rizgar21
26-01-2009, 00:34   |  #17  
Taze Üye
3 mesaj

bunun aslında birden çok nedeni var ama bence en buyuyk nedeni internetin gereğinden fazla pahali olması

bjk0045
26-01-2009, 12:07   |  #18  
Yeni Üye
25 mesaj

ttnet denen baş belası