Türkiye'nin elektrik hatları akıllanacak!

CHIP Online
15-02-2013, 19:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Türkiye'nin 2 sene içinde kuracağı bu sistem, büyük bir problemimizi kökünden çözecek!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/tur ... llanacak_38651.html

Resimlerle: Türkiye'nin ilkleri

Artan enerji tüketimini kontrol altına almak için Türkiye'de yeni bir akıllı elektrik şebekesi sistemi meydana getirileceği ortaya çıktı.


Raporlara göre Amerika'dan satın alınacak sistem, akıllı ölçüm cihazlarına ek olarak enerjiyi doğru yerde üretmeyi sağlayacak, aynı zamanda elektrik hırsızlığına da engel olacak.


ABD merkezli yeni bir şirket olan Awesense, hırsızların izini ücretsiz (gelirlerden belirli bir oranda kesinti alıyor) olarak izlemeye yönelik hizmet sunuyor. Elektrik hatları üzerine yerleştirilen kıskaçlardan faydalanan Awesense, indüksiyon yoluyla elektrik akımını hesaplıyor ve bu bilgileri merkeze geri gönderiyor. Hattın başıyla sonundaki akışı kontrol ettiğinizde kayıp, tahmin edilenden fazlaysa hırsızı bulmuş oluyorsunuz. Hırsızın tam yerini belirlemek için kıskaçların yerini değiştirmek yeterli oluyor.


Ülkemizdeki elektrik tüketimi 2012'de yüzde 5 artmış bulunuyor, buna karşın elektrik üretimindeki artış sadece yüzde 4.2 seviyesine artış göstermiş durumda. Bloomberg'in raporuna göre Türkiye, önümüzdeki iki sene içinde bu akıllı hat sistemleri için 5 milyar dolarlık bir harcama yaparak elektrik tüketimini kontrol altına alacak. Ülkemizde kurulacak bu sistemin Orta Doğu ülkeleri için de önemli bir örnek teşkil edeceği düşünülüyor.

Tüm Konu: Türkiye'nin elektrik hatları akıllanacak!

Resimlerle: Türkiye'nin ilkleri

Kaynak: www.chip.com.tr